Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
16.04.2018

Brzy vyjde ČASOPIS PAPOUŠCI 3-2018

Text: Alena Winnerová
Foto: kolektiv autorů časopisu PAPOUŠCI

Milí čtenáři,

je to pár minut od odeslání tiskových dat nejnovějšího čísla časopisu PAPOUŠCI do tiskárny Triangl. I když byl pro dnešní den sem na web připraven trochu jiný text, na poslední chvíli jsme plán změnili, protože si zasloužíte malé nahlédnutí pod pokličku toho čerstvě namíchaného čísla. Asi jsme se dostali trochu do euforie, nevím. Na článcích online si dáváme velmi záležet, ale ty absolutně nejlukrativnější články stále najdete pouze v tištěném časopisu PAPOUŠCI. A právě takovými se může pyšnit i číslo 3-2018 (květen/červen), které dostanete do svých poštovních schránek 24. dubna a na stáncích PNS bude v prodeji od 2. května.

 

Uplynul již rok od termínu, kdy měli být papoušci žako v ČR zaregistrováni. Podrobněji o této problematice píše MVDr. Helena Vaidlová hned v úvodu časopisu. Ve druhé polovině tohoto čísla uveřejňuje tato renomovaná veterinární lékařka svůj závěrečný díl seriálu o vyšetřovacích metodách, tentokrát s tématem ENDOSKOPIE. Jak jsem psala ve svém minulém příspěvku, zintenzivnili jsme spolupráci se světoznámou chovatelkou a spisovatelkou Rosemary Low. Netají se tím, že její srdce propadlo charmozinům a o zkušenostech s jejich chovem referuje s velkým nadšením. Konkrétně se v tomto čísle zabývá druhem charmozin Stellův (Charmosyna stellae). 

 

Následuje článek, který jsme vytvořily spolu s Márcií Weinzettl, kurátorkou chovu papoušků nadace Loro Parque Fundación. V lednu jsem na Tenerife nafotila tisíce snímků, mezi nimi i snímky papoušků patagonských chilských (Cyanoliseus patagonus bloxami). Márcia velmi poutavě popisuje skupinový způsob chovu, který se v Loro Parque osvědčil. 

MVDr. Veronika Sochorcová má v aktuálním čísle dva příspěvky. Jeden z oboru veterinární medicíny a zabývá se nemocemi u žaků. Její druhý článek je neméně zajímavý... jde o rozhovor s chovatelkou Danou Havelkovou, která papoušky chová s obrovským srdcem a nasazením. Autorkou dalších dvou článků je Petra Pelikánová. Tato mladá chovatelka má za sebou už řadu zkušeností se svými papoušky. V prvním článku rozebírá problematiku výživy a popisuje, jakých chyb se lze dopustit u výživy amazoňanů, konkrétně oranžovokřídlých. A ve druhém článku popisuje péči o drápky. 

Pro ty, kteří už dlouho toužili po článku z prostředí zoologické zahrady, tu také něco máme. Milena Vaňková vyzpovídala Andreu Gruntovou ze ZOO Ústí nad Labem, která jí prozradila docela dost ze zákulisí chovu papoušků v této ZOO, umístěné na východ od centra města na svahu Mariánské skály. 

Netajím se tím, že se mi velice hezky spolupracuje s asijskými chovateli papoušků. Mají obrovské srdce! A to je nesmírně sympatické. Jedním z takových oddaných chovatelů je i Puttiopol. Napíšu jen to jméno. Až se u článku mrknete na znění příjmení, tak pochopíte, proč napíšu pouze to jméno :-) Tento mladý hoch chová kakaduy palmové (Probosciger atterimus) a s úspěchem se mu daří i ruční odchov. Ve svém článku podrobně popisuje chovatelské fígle, kterými úspěchu při dokrmování kakaduů docílíte. Uveřejňuje též tabulku přesného dávkování krmiva v prvních dnech... 

 

Jako již tradičně, i v květnovém čísle časopisu má své zastoupení ČESKÝ KLUB CHOVATELŮ AGAPORNISŮ. Tentokrát uveřejňujeme článek o chovu agapornisů růžohrdlých, nechybí samozřejmě mutace. Autorem je člen klubu pan Patrik Bachorec. Chovatel Vladimír Řáha je náruživým cestovatelem, který se v loňském roce vydal do Austrálie. Pozoroval papoušky ve volné přírodě, navštívil spoustu chovatelů... vše o jeho dobrodružném výletu se dočtete v tištěném čísle. 


Ing. Jana Jiroušková Kamberská píše o velice aktuálním tématu. Její článek nese název "Podpora trávení (nejen) u ručně dokrmovaných mláďat". Takové téma určitě oceníte a zejména teď, když je hlavní chovná sezóna v plném proudu. 
Fotograf, cestovatel a dobrodruh Franta Brzák je autorem nádherných snímků papoušků z volné přírody. Prostřednictvím PAPOUŠKŮ se tentokrát dostanete až do dalekého Pantanalu, království papoušků a jaguárů. Franta Brzák popisuje cestu za papoušky, ale i jinými obyvateli tohoto působivého koutu planety. 

 Elektronická verze časopisu PAPOUŠCI vychází už zítra. Věřím, že se bude líbit. Číslo je opravdu vymazlené. 

Vše už rozkvétá, tak užívejte optimistických jarních dnů. Mějte se krásně!

Vaše,

Alena Winnerová

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.03.2018
Jan Komínek
DOROTKA – Ara ararauna
Svou první aru Dorotku jsem si pořídil v roce 2014. Původní majitelé ji chovali jako domácího mazlíčka. Ze zdravotních důvodů ji však přibližně v roce jejího života museli nabídnout k prodeji. Hned druhý den od podání inzerátu jsem si pro ni jel.
celý článek
31.12.2017
Alena Winnerová
Papoušci ze země nejkrásnějšího slunce
Ze všech míst, která jsme v Jihoafrické republice doposud navštívili, mne stále nejvíce oslovuje vyprahlé vnitrozemí provincie Northern Cape. Rozlehlé rudé pláně savany, které tu a tam zdobí trnité keříky či akácie, evokují v člověku slovem..
celý článek
31.12.2017
Dr. Matthias Reinschmidt
Tip Loro Parque – podestýlky do budek
Často diskutovaným tématem mezi chovateli papoušků je výběr správného materiálu, který by sloužil jako podestýlka či chcete-li stelivo do hnízdních budek. Abychom pochopili, jak je volba správného steliva důležitá, měli bychom se nejprve podívat do přírody. Papoušci v přírodě pro hnízdění používají..
celý článek
12.01.2018
Eric Antheunisse
Eric a Alycia Antheunisse – budou přednášet na papouščím kongresu Nový Zéland 2018
Pokud ještě nemáte plány na letošní dovolenou, máme pro vás skvělý tip. Jste-li milovníci papoušků, splňte si sen a navštivte Nový Zéland. Ve dnech 20.–22. dubna 2018 se tam totiž uskuteční prestižní kongres pro chovatele papoušků, který organizuje Parrot Society of New Zealand.
celý článek