Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.03.2018

Bude mít malý experiment šťastný konec?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

V kolekci námi chovaných papoušků mají své nezastupitelné místo také charmozíni. Jsou to potravní specialisté jako loriové, také se živí nektarem a ovocem. Oproti loriů jsou ale choulostivější, citlivější na teplotu i podávané krmivo. Máme ve svém chovu charmozíny papuánské (Charmosyna papou), charmozíny červenoboké (Charmosyna placentis) a charmozíny rudočelé (Charmosyna rubronotata).V českých ani zahraničních chovech nejsou tito ptáci nijak hojně zastoupeny, charmozíny rudočelé chováme v Čechách i na Slovensku pouze my a podařil se nám v těchto zemích také prvoodchov. Zástupce charmozínů chováme po několika párech.

Jeden z chovných párů rudočelých, který má za sebou odchováno již desítky mláďat až k úplné samostatnosti, snesl dvě vejce jako obvykle, ale z dosud neznámého důvodu snůšku opustil. Vajíčka ležela v budce bez povšimnutí, studená a hrozilo, že bysme o ně přišli. Vzali jsme je tedy do líhně s plánem, že jakmile se mládě nebo mláďata vylíhnout, dáme je do budky jinému druhu charmozínů a to červenobokých, kteří právě několik dní seděli na podkladcích, aby se odebráním svých vajec nevysilovali vyprovokováním další snůšky, protože jejich vlastní snesená vejce byla čistá.

 


Z oplozeného vejce se bez naší pomoci krásně vylíhlo mláďátko, které jsme opatrně přemístili do budky červenobokých a netrpělivě čekali, jak se poperou s faktem, že najednou leží místo jednoho vejce v jejich budce vyklubané mládě. Mohlo dojít buď k jeho nepřijetí a zabití a nebo té šťastnější variantě, že se holátka ujmou. To se také stalo a chovný pár červenobokých se o mládě vzorně stará. Mládě má před sebou desítky dní u náhradních rodičů. O tom, jak bude vše pokračovat, určitě napíšeme a doufáme, že to budou dobré zprávy.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

01.01.2018
Rosemary Low
Snaha o skupinový chov pyrurů červenobřichých
Pyrurové červenobřiší (Pyrrhura perlata) patří k mým nejoblíbenějším druhům papouškům. Všichni pyrurové jsou samozřejmě úchvatní, ale červenobřiší obzvlášť. Nejnápadnější na tomto druhu je červeně zbarvené opeření na břišní oblasti.
celý článek
17.01.2018
Milan Bartl
Papoušek a jeho první dny ve vašem chovu
Přišel den "D" a vy si domů vezete vytouženého papouška. Nastává ohromná radost, ale někdy také nejistota, zda je vše tak, jak má být. Jak tedy na to, abyste se vyvarovali problémů?
celý článek
09.01.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Německo – vysocepatogenní aviární influenza u volně žijících ptáků (HPAI)
Dle oficiální zprávy MVDr. Petra Kučínského, CSc., vedoucího oddělení pro řešení krizových situací z Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat (Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy), Německo oznámilo prostřednictvím ADNS první ohnisko HPAI u volně žijících ptáků v r. 2018 v regionu Dachau (viz tato mapka). Potvrzena byla HPAI, subtyp H5N6 u divoké kachny.
celý článek
09.02.2018
Jerry Kidd
Chov papoušků v Irsku
Když se řekne „chov papoušků v Irsku“, tak se nad tímto tématem možná pozastavíte. O irských chovatelích totiž není téměř vůbec nikde slyšet a to nejenom v Čechách, ale ani v zahraničí. Důvodem je možná ostrovní poloha země v severozápadní Evropě, ale zřejmě také to, že je tam chovatelů poměrně málo.
celý článek