Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
17.04.2018

Cizí tělesa u papoušků

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: Helena Vaidlová

Cizí těleso v trávicím traktu nacházíme velmi často. Od volete po střeva.

Velmi často odstraňujeme u mláďat z volete velké kusy podestýlky, ale i hadičky, které někteří chovatelé používají při dokrmování mláďat. Mláďata papoušků by měla být dokrmována lžičkou nebo stříkačkou. Dokrmování mláďat sondou považují ptačí veterinární lékaři po celém světě za nesprávné. (Své děti také nikdo nekrmí hadičkou přímo do žaludku, ačkoliv by to bylo určitě rychlejší, rozhodně méně pracné a dítě i rodič by po krmení zůstali čiští. Při přirozeném způsobu krmení kojenců a batolat ze lžičky bývá krmení především na oblečení, případně i obličejích všech zůčastněných.) Veterináři ovšem krmení mláďat papoušků sondou zavrhují především kvůli komplikacím, které kvůli tomu často řeší. Hadička nasazená na konus stříkačky má sloužit k tomu, že krmení je aplikováno přímo do jícnu nebo volete. Je to extrémně rychlá metoda krmení a také bývá extrémně čistá. Pokud se mládě nepozvrací kvůli nepřirozeně rychlému naplnění volete.

Některým chovatelům se občas stane, že hadičku omylem rutinně zasunou do trachei a aplikují tam krmnou směs. Do několika sekund, maximálně minut zjistí svůj omyl nad uhynulým mládětem. Tohoto článku se však týkají cizí tělesa a ve voleti mláďat nacházíme nejčastěji právě tyto dokrmovací hadičky sklouzlé z konusu stříkačky při žadonivých pohybech mláděte. Někdy lze hadičku palpací vrátit do dutiny zobáku a pinzetou vytáhnout. V některých případech to chovatel svépomocí nezvládne a můsí vyhledat veterináře, který odstraní hadičku z volete různými způsoby obvykle bez potíží. Může se ale stát, že hadička v mezičase projde hrudní částí jícnu z volete do předžaludku a odtud se odstraňuje o dost komplikovaněji. Čím kratší hadička, tím větší nebezpečí komplikací. Kovové sondy sice obvykle nefigurují jako cizí těleso u mláďat ve voleti nebo dál, ale zase jimi můžeme snadno sliznici jícnu a volete poranit, dokonce i protrhnout. 

Odstavovaná nebo odstavená mláďata papoušků jsou velmi zvídavá a nenechavá. I dospělí papoušci jsou schopni sežrat lecos. Cizí tělesa obvykle nebývají nijak obrovská. Snadno projdou z volete do předžaludku a žaludku a zde zůstávají. Některá monou uvolňovat toxické látky, některá mohou mechanicky dráždit a zraňovat sliznice. Samostatnou a velmi důležitou kategoriii tvoří kovová cizí tělesa. Jedná se o drobné kovové hoblinky, ale i větší předměty. Kovová cizí tělesa mohou být netoxická a škodit pouze mechanicky, ale většinou bývají ze slitiny, která často obsahuje těžké kovy. Mezi nejnebezpečnějsí patří olovo, dále pak zinek, měď, atd. Trávicí štávy cizí těleso naleptají a uvolňované toxické látky zaplavují tělo. 

Nejčastěji řešíme kovová cizí tělesa především proto, že na RTG snímku většina kovů kontrastně září a je dobře viditelná. Příznaky otravy těžkým kovem bývají apatie, nechutenství, zvracení, průjem, krev v trusu a další. Průběh může být velmi rychlý. Odstranění cizího tělesa je nutné provázet podáváním antidot. Velikost cizího tělesa může bránit průchodu trávicím traktem. Třeba kovové hobliny a drobné úlomky se snažíme z těla odstranit zrychlením pasáže GIT a podáváním léků, které cizí těleso obalí a uryhlí průchod kloakou ven. Některá velká cizí tělesa se musí odstraňovat chirurgicky. Úspěšnost zákroku je pak dána především klinickým stavem pacienta. Přistoupí-li se k operaci včas, bývá většinou úspěšná. 

Mezi běžná nekovová cizí tělesa v GIT papoušků patří knoflíky, naušnice a další drobné předměty z domácností a voliér, které jsou pro papouška více, než drobné a GIT neprojdou. Z kovových to bývají kousky hraček, určených sice pro papouška, ale nekvalitních, dále olověné řetízky sloužící k zatížení záclon a závěsů, kusy pletiva, které není pro daný druh papouška dost silné a jiné. 

Společným faktem pro všechna cizí tělesa v GIT papoušků bývá to, že majitel netuší, že něco takového papoušek někdy snědl. 

 


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.03.2018
Milena Vaňková
Bude mít malý experiment šťastný konec?
Kolekci námi chovaných papoušků mají své nezastupitelné místo také charmozíni. Jsou to potravní specialisté jako loriové, také se živí nektarem a ovocem. Oproti loriů jsou ale choulostivější, citlivější na teplotu i podávané krmivo.
celý článek
20.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zbarvení peří u eklektů
Tento týden se podíváme do naší obří proletové a členité voliéry KATANDRA TREETOPS. Konkrétně uveřejním fotografie, ze kterých je patrné, jak se papoušci dokáží maskovat.
celý článek
02.02.2018
Alena Winnerová
KATANDRA TREETOPS - kousek divočiny v Evropě
Pokud jste z Evropy a toužíte se projít po australsko-asijské džungli, nemusíte nutně letět tak daleko. Kousek takové divočiny najdete i na španělském ostrově Tenerife, v největším papouščím parku světa Loro Parque. Právě tady se můžete projít obří průchozí voliérou KATANDRA TREETOPS.
celý článek
22.01.2018
Lars Lepperhoff
Zajímavosti z chovu arů žlutokrkých
Do začátku sedmdesátých let byli arové žlutokrcí v Evropě jedním z nejméně chovaných malých druhů arů. Mezi roky 1973 a 1979 se uskutečnily četné importy tohoto impozantního druhu, který se následně mezi chovateli markantněji rozšířil. Kvůli své menší velikosti a přátelské povaze jsou arové žlutokrcí vhodní také pro chov v roli domácích mazlíčků.
celý článek