Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
14.05.2018

Dva ptáci jsou vždy pár

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Většina druhů papoušků je pohlavně monomorfních, to znamená, že na pohled nerozlišíme samce od samice. K určení pohlaví je pak nutné využít metod molekulární biologie (mezi chovateli známo jako PCR) nebo endoskopické vyšetření. Spoléhat na to, že samec je vždy mohutnější a větší než samice se nemusí vyplatit, zejména když jde o chovný pár.

Majitel samečka aratingy zlatého se na kliniku dostavil z důvodu snížené chuti k jídlu a snížené aktivitě. Při klinickém a následném rentgenologickém vyšetření bylo potvrzeno, že se jedná o případ zadržené snášky. K podivu majitele se tedy nejednalo o samečka, ale o samičku. Samičce byla do svalu aplikována injekce vápníku a do kloaky prostaglandiny pro uvolnění svěrače vejcovodu. Byla propuštěna do domácího ošetření, kde došlo ke snesení vejce.

Jelikož nebylo pohlaví nikdy určeno a majitel si myslel, že vlastní pár, bylo mu doporučeno odebrat peří na PCR vyšetření od druhého jedince. Překvapením bylo, když majitel z výsledku vyšetření zjistil, že má doma 2 samičky.

Pokud spolu papoušci v páru harmonizují, nemusí to ještě znamenat, že se jedná o samce a samici. Vzájemně se krmit, probírat si peří nebo se pářit mezi sebou mohou dva samci nebo dvě samice. U dvou samic můžeme navíc mít v budce vejce, v tomto případě vždy neoplozená. 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO Začátek chovatelské sezony 5. část
V posledních dnech se oteplilo a krásné slunečné počasí láká ven nejen nás, ale samozřejmě i papoušky. Po dlouhých zimních dnech se vyhřívají na sluníčku. Jaro je konečně tady.
celý článek
16.04.2018
Alena Winnerová
Brzy vyjde ČASOPIS PAPOUŠCI 3-2018
Milí čtenáři, zítra vyjde elektronická verze časopisu PAPOUŠCI. Už teď s námi nahlédněte pod pokličku nejaktuálnějšího čísla časopisu PAPOUŠCI 3-2018. I tentokrát na stránkách najdete spoustu nových a cenných informací.
celý článek
25.01.2018
Alena Winnerová
Obohacení životního prostoru ve voliéře je pro papoušky je stimulující
Bezpochyby je nutné, aby chovatelé dbali na obohacení životního prostoru papoušků. Do voliér v Loro Parque a v chovatelském centru La Vera umísťují nejrůznější předměty, které to splňují.
celý článek
29.12.2017
Dagmar Doležalová
Bred - kakadu bílý
Bydlím v malé bytovce na kraji vesnice, proto bylo těžké vymyslet kam umístit velkou klec, aby poloha splňovala optimální požadavky, a to aby byl papoušek přibližně ve výši očí, nebyl v průvanu a měl pocit zázemí. Po dlouhém přemýšlení jsme se rozhodli umístit klec na bytelné kachlové polici v kuchyni, odkud bude mít kakadu dobrý výhled po celé místnosti.
celý článek