Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
17.05.2018

Kvete černý bez

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Bez černý (Sambucus nigra) je listnatý keř, někdy až strom, dorůstající výšky 3 - 7 m. Jedná se o naši původní dřevinu, která se ve volné přírodě vyskytuje v hojném množství. Vejčité lichozpeřené listy, po pěti uspořádané mají pilovité okraje. Intenzivně vonící květy v barvě slonové kosti jsou uspořádány v plochých vrcholících. Kvete po dobu 3 týdnů od měsíce května do července. Lesklé černé plody, bezinky, jsou malé a kulaté a začínají dozrávat koncem srpna až do poloviny listopadu. Plody jsou vyhledávanou potravou některých ptáků, kteří v trusu roznášejí nestrávená semínka po okolí a tím napomáhají rozšiřování rostliny.

Květy černého bezu obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a vitamíny skupiny B (B1, B2, B5, B6, B12). Květy a plody jsou bohaté na bioaktivní sloučeniny polyfenoly a antokyany, díky kterým vykazují vysokou antioxidační aktivitu, která má významné účinky na zdraví. Bylo prokázáno, že bezinky mají antibakteriální a antivirové vlastnosti, mohou snižovat koncentraci cukru a lipidů a dokonce vykazují antidepresivní a protinádorové vlastnosti.

Všechny části černého bezu obsahují kyanogenní glykosidy, hlavně sambunigrin a prunasin. Kyanogenní glykosidy jsou glykosidy, jejichž hydrolýzou se uvolňuje kyanovodík, jsou v rostlinách běžné. Jedná se o hořké látky, jejichž funkcí je ochrana proti konzumentům (býložravcům). Toxický je kyanovodík uvolněný z kyanogenních glykosidů, který se v neporušené rostlině nevyskytuje, k jeho tvorbě dochází při mechanickém poškození. Mezi kyanogenní glykosidy patří dále amygdalin, který je obsažen v semenech mandloně, meruňky a broskvoně, vmenším množství v semenech švestky, trnky, třešně, višně a jabloně.

Plody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Podáváme pouze zralé černé plody, protože zelené, ještě nezralé plody, jsou jedovaté. Také kůra a listy černého bezu jsou jedovaté.

Rosemary Low ve své knize Výživa papoušků řadí bezové květy mezi bezpečné a jedlé. Některé zdroje uvádějí, že květy obsahují malé množství toxických látek a ptákům by měly být podávány v malém množství. 

Diskuze panují ohledně používání větví černého bezu pro výrobu bidel. Zahraniční literatura uvádí bez černý na seznamu nevhodných dřevin pro výrobu bidel, avšak mezi čekými chovateli jsou tato bidla hojně využívána. Ptáci si většinou zelených částí nevšimnou a kůru obvykle rozžvýkají a vyplivnou. K otravě by mohlo teoreticky dojít, pokud by spořádali velké množství. Perakutní otrava byla popsána u dvou papoušků konžských, kteří náhle uhynuli po konzumaci listů černého bezu. Při pitvě pak byly tyto listy nalezeny ve voleti a žaludku a bylo prokázáno, že šlo o otravu sambunigrinem, kyanogenním glykosidem obsaženým v bezu černém.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.01.2018
Alena Winnerová
Obohacení životního prostoru ve voliéře je pro papoušky je stimulující
Bezpochyby je nutné, aby chovatelé dbali na obohacení životního prostoru papoušků. Do voliér v Loro Parque a v chovatelském centru La Vera umísťují nejrůznější předměty, které to splňují.
celý článek
09.05.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Kontrola budky při hnízdění - 8. část
Kontrola budky v průběhu hnízdění může mít více důvodů. Potřebujeme vědět, zda je samička v budce v pořádku, kdy bylo sneseno první a další vejce, zda jsou vejce oplozená, kdy se mají mláďata líhnout, kdy kroužkovat, zda některé mládě nemá problém.
celý článek
14.02.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA HNÍZDĚNÍ A JÍDELNÍČEK PAPOUŠKŮ – 4. část
I když je ještě zima a chladno, kalendář napovídá, že jaro se pomaličku blíží. Nastává ten pravý okamžik, kdy chovatel papoušků musí myslet na to, aby papoušci vstupovali do nové chovatelské sezóny aktivně a s chutí zahájili reprodukční cyklus.
celý článek
05.03.2018
Alena Winnerová
Amazónci bělohlaví v chovu Ralfa a Rosiny Neumeyerových
Amazónci bělohlaví (Pionus seniloides) se ve voliérách chovatelů vyskytují vzácně. V Rakousku je chovají manželé Ralf a Rosina Neumeyerovi, kteří minulý rok poskytli rozhovor pro tištěný časopis PAPOUŠCI.
celý článek