Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
12.03.2018

Netradiční chovatelské zařízení u Marcela Kohouta

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Chov loriů není rozšířen jako chov zrnožravých papoušků, ale stále více si získává nové příznivce. A to po celém světě. Jak by také ne. Stačí sledovat úžasné barvy a nebojácnou povahu těchto papoušků a člověk má jasno. Mezi dlouholeté chovatele patří také Marcel Kohout, jehož nově postavené chovatelské zařízení jsme navštívili. Celý článek najdete v aktuálním čísle TIŠTĚNÉHO časopisu PAPOUŠCI a tady přinášíme krátkou ukázku... 

 

Můžeš nás seznámit s technickými parametry zařízení?

Hala, kterou jsem pro lorie postavil, je o rozměrech 20 × 8 m. Součástí je přípravna krmiva, společenská místnost a sociální zařízení. Protože množství spotřebovaného krmiva je opravdu značné, je u budovy postavena nájezdová rampa, pro snadnější skládání zboží. V potřebné vzdálenosti od chovné haly stojí samostatná karanténa pro nově příchozí papoušky. Chovné voliéry jsou dlouhé 2 m, široké 70 cm a vysoké 1 m. V těchto jsou chovány velké a střední druhy loriů. Malé druhy jsou pak v menších klecích. Voliéry jsou zavěšeny v prostoru, což umožňuje snadný úklid. Na zemi je položena dlažba, vyspádovaná do kanálků. Od jara do podzimu mám na hydrostat puštěné sprchy. Jakmile poklesne v hale požadovaná vlhkost, hala se automaticky nakropí a umyje. Voliéry jsou vyrobeny z hliníku, aby byly co nejlehčí a nekorodovaly.
Větrání v hale je zajišťováno automatickým otevíráním řady oken umístěných naproti sobě na obou delších stranách pod střechou haly a automaticky se spouští také obrovské ventilátory.


Projekt napadl tebe samotného nebo jsi si bral někde inspiraci?

Nikde jsem nic podobného neviděl, vše jsem si vymyslel sám, poučen z nedostatků staré haly, kde jsem lorie spoustu let choval.

 

Halu vytápíš stropními panely. Jak jsi s tímto způsobem spokojen?

Zatím nemohu moc hodnotit, protože takto vytápím teprve druhou zimu. Líbí se mi ale, že jde teplo ze shora. Působí to jako slunce, což je podle mého názoru pro papoušky lepší a přirozenější.
A samozřejmě důležitá je také úspora energie. Na halu o rozměrech, které jsem výše uváděl, zcela stačí 10 kW a stálá teplota je zde udržována bez problémů na 25 °C.

Celý článek najdete v aktuálním čísle časopisu PAPOUŠCI 2/2018.


Kontakty: 

Marcel Kohout, tel.: 733 638 738
E-mail: kohoutm@seznam.cz


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.03.2018
Milena Vaňková
Bude mít malý experiment šťastný konec?
Kolekci námi chovaných papoušků mají své nezastupitelné místo také charmozíni. Jsou to potravní specialisté jako loriové, také se živí nektarem a ovocem. Oproti loriů jsou ale choulostivější, citlivější na teplotu i podávané krmivo.
celý článek
26.02.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
BOROVICE a její možná využití
V zimě není mnoho možností, co čerstvého nabídnout našim opeřencům z vlastní zahrady. Je-li ale v blízkosti bezpečný zdroj větví či šišek z čeledi borovicových (Pinaceae), rod borovice (Pinus), můžeme papouškům velmi zajímavě zpestřit jejich jídelníček.
celý článek
01.01.2018
Rosemary Low
Snaha o skupinový chov pyrurů červenobřichých
Pyrurové červenobřiší (Pyrrhura perlata) patří k mým nejoblíbenějším druhům papouškům. Všichni pyrurové jsou samozřejmě úchvatní, ale červenobřiší obzvlášť. Nejnápadnější na tomto druhu je červeně zbarvené opeření na břišní oblasti.
celý článek
10.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – ZIMA 2. část
Pro chovatele australských druhů papoušků chovaných celoročně ve venkovních voliérách nastává s příchodem zimy velice pracné a náročné období, aby papoušky ochránili proti chladu, větru, sněhu a ledu. Po čase každý přijde na to, že je pohodlnější a bezpečnější, když je součástí voliéry zálet nebo ubikace, kde mají papoušci teplotu nad nulou a bezpečí.
celý článek