Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
11.01.2018

Z čeho vyrobit budky pro papoušky

Text: Jaroslav Vokoun
Foto: Jaroslav Vokoun

Při výběru materiálu na výrobu budky je důležité vzít v potaz, pro jaký druh papoušků ji budeme vyrábět. Podle toho volíme vhodný materiál – jeho tloušťku, tvrdost, odolnost vůči vlhkosti. Tato pravidla je třeba dodržovat i v tom případě, že budku půjdeme koupit. Některé druhy papoušků sedících na hnízdě se neustále věnují jejich úpravě a zde je potřeba dávat pozor, aby nezvětšili vletový otvor do budky tak, že by jím mohla vypadnout mláďata. To samé se bude týkat kontrolního otvoru. Někteří chovatelé preventivně tato místa oplechovávají. Zde je ale nutné vše dobře „začistit“, aby nedošlo k poranění papouška o ostré hrany plechu.

Budky z prkýnek

Jeví se jako nejlepší materiál pro větší druhy papoušků. Druhu papouška a místu zavěšení odpovídá také tloušťka prkýnka.  Většina budek se vyrábí z měkkého dřeva a to z důvodu jeho lepší dostupnosti, ceny nebo opracovatelnosti. Pro druhy, které ale vše systematicky ničí, je vhodnější použít tvrdé dřevo – dub nebo buk, který má obdobnou tvrdost, ale není tolik odolný vůči
vnějším klimatickým podmínkám.

Budky kmenové

Při jejich výrobě se vše odvíjí od dřeviny, kterou máme na výrobu této budky připravenu. Vnitřek vydlabeme tak, abychom zachovali potřebnou sílu stěny budky. Poklop a dno je třeba dobře připevnit, aby v průběhu hnízdění neupadlo a aby se ptáci neporanili v případě, že budou z budky odlupovat kůru, což samozřejmě s oblibou dělají. Pěkné je, pokud se podaří najít kmen, kde je možno vyrobit vletový otvor např. po vyhnilé větvi.

Budky z palubek

Na výrobu budek používají někteří chovatelé zbytky z domácích prací. Tyto budky vypadají esteticky, ale opět je třeba přemýšlet, zda a pro jaký druh papoušků jsou vhodné. Objevují se názory, že v drážkách takto vyrobené budky se usazují nečistoty, ale to bychom nemohli používat ani budky kmenové, nebo je vždy po sezóně spálit.

 

Budky z překližky

Na výrobu budek se používá překližka truhlářská pro vnitřní použití. Pokud bude zavěšená budka čelit povětrnostním podmínkám nebo zvýšené vlhkosti, volíme překližku obalovou voděodolnou, která je sice dražší, ale nebude v daném případě způsobovat problémy, jako je kroucení, praskání apod.

Budky z dřevotřísky

Jeden z nejméně vhodných materiálů. Není vůbec odolná vůči vodě ani papouščím zobákům. Co je nejdůležitější – k výrobě jsou použita různá lepidla a tvrdidla, která jsou sice v současné době většinou zdraví neškodlivá, ale i tak jistě neprospívají zažívacímu traktu papoušků.

OSB desky

Nejhorší a nevhodný materiál pro výrobu budek. Papoušci často zobákem vyštípou třísky, které jsou velice ostré a mohou ošklivě poranit samici nebo ještě neopeřená mláďata, která mají velice jemnou kůži.

Navštivte naše webové stránky www.loriove.com, kde najdete informace o osobním chovu.

Tento článek byl uveřejněn v čísle 3-2014

Tento článek byl uveřejněn
v časopisu PAPOUŠCI 3/2014

Na tento web dáváme pouze některé vybrané články z archivu. Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

06.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Registrujte žaka, patří do CITES A
Loni v zimě prožívali chovatelé žaků bouřlivou dobu, kdy během období jejich hnízdění museli podat žádost o registraci každého jedince do skupiny CITES A. K registraci je třeba nezaměnitelné označení. A to byl pro mnohé chovatele problém.
celý článek
13.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zahnízdili amazónci běločelí
V Loro Parque začínají hnízdit amazónci rodu Pionites. Jako první mají vajíčka amazónci běločelí (Pionus senilis). Na papouščím kongresu bude přednášet věhlasný Prof. Dr. Gerry M. Dorrestein.
celý článek
20.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Pohlavní dimorfismus u žaků
V dnešní moderní době využíváme ke stanovení pohlaví u ptáků bez výrazného pohlavního dimorfismu nejrůznějších pokrokových metod. U žaků existuje spolehlivý znak pohlavního dimorfismu, který však není známý ani zkušeným chovatelům.
celý článek
05.03.2018
Alena Winnerová
Amazónci bělohlaví v chovu Ralfa a Rosiny Neumeyerových
Amazónci bělohlaví (Pionus seniloides) se ve voliérách chovatelů vyskytují vzácně. V Rakousku je chovají manželé Ralf a Rosina Neumeyerovi, kteří minulý rok poskytli rozhovor pro tištěný časopis PAPOUŠCI.
celý článek