🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Nabídnětě svým papouškům šťavnaté kaki

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 02.12.2021

Na pultech obchodů se v tomto období objevuje šťavnaté kaki. Jedná se o zářivě oranžový pod, který se tvarem podobá rajčeti. Jeho velikost bývá okolo 5 - 8 cm.

 

Kaki je subtropický opadavý strom. Má velmi tvrdé dřevo. Má rozkladitou korunu, která může dosahovat až patnácti metrů do šíře i do výšky.

Pěstuje se hlavně v subtropickém pásu po celém světě. V Evropě patří mezi největší pěstitele Španělsko, hlavně oblast Valencie.

 

Energetická hodnota 100 g kaki je cca 293 kJ (70 kcal).

 

Je rychlým zdrojem energie, protože obsahuje poměrně dost jednoduchých sacharidů. Dále má velké množství vlákniny. Posiluje imunitní systém a metabolismus.

 

Obsažené vitamíny a minerální látky:

Vitamin A, B, C, E, K,  draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík, měď, mangan.

Obsahuje flavonoidy , což jsou silné antioxidanty.

Přes 65 procent plodu tvoří voda.

 

 

Při nákupu si dejte pozor hlavně na to, aby bylo ovoce rovnoměrně měkké, a nebylo někde otlačené. Tmavé skvrny nejsou na závadu, jedná se o sraženou fruktózu.

Papouškům plody kaki můžeme nakrájet do ovocnozeleninové směsi, nebo napíchnout půlku plodu na špíz nebo háček. Silný plátek kaki lze také položit do košíčku nebo na pletivový strop voliéry. Papoušci se při získávání potravy i skvěle zabaví.

 

 

Při nákupu si dejte pozor hlavně na to, aby bylo ovoce rovnoměrně měkké, a nebylo někde otlačené. Tmavé skvrny nejsou na závadu, jedná se o sraženou fruktózu.

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on