Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
11.01.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – amazoňan žlutoramenný

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: Rafael Zamora Padrón, Luboš Tomiška

      

 

Amazoňan žlutoramenný (Amazona barbadensis) patří mezi nejzajímavější druhy rodu amazoňanů. Navzdory tomu, že je ve Venezuele, zemi svého původního výskytu ohrožený, je zde často chován jako domácí mazlíček. 

 


Populace amazoňanů žlutoramenných se vyskytují převážně na ostrovech a tím pádem nejsou počty tohoto druhu ve volné přírodě vysoké. Ve vztahu k ničení přirozených biotopů je tento druh do určité míry ohrožený. Amazoňan žlutoramenný žije v méně zalesněných oblastech poblíž pobřeží. Přirozený biotop tvoří převážně otevřené suché oblasti s písčitou půdou s nižším porostem. 

Amazoňany žlutoramenné velmi často chovají obyvatelé Venezuely jako domácí mazlíčky, stejně jako podobné amazoňany žlutohlavé (Amazona ochrocephala). V Evropě je situace jiná. Protože je druh zařazen do CITES Ap. I, papoušci se chovají spíše v roli voliérových ptáků. 

 

 

Zbarvení a majestát tohoto impozantního druhu papouška jej činí velmi fascinujícím. V lidské péči se odchovy daří velice dobře. Nadace Loro Parque Fundación podpořila v průběhu uplynulých let záchranný projekt pro amazoňany žlutoramenné částkou $ 434,799. V naší chovné stanici La Vera máme nejsilnější populaci tohoto druhu chovanou v Evropě.  

 

 

 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

24.07.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Kousná poranění papoušků
Agrese mezi papoušky vždy byla a vždy bude. Mnoho chovatelů papoušků je zároveň majiteli psa nebo kočky. A v neposlední řádě naše voliéry občas navštíví nějaký volně žijící predátor jako liška nebo kuna. V létě jsou útoky častější.
celý článek
23.03.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – mláďata barnardů zelených klonkurských
Tento týden máme na Tenerife krásné počasí a v  chovném centru Loro Parque Fundación máme nádherně prospívající mláďata vzácného druhu, kterým je barnard zelený klonkurský (Barnardius barnardius macgillivrayi). Mláďatům je teď 28 dní.
celý článek
09.04.2018
Prof. Dr. Michael Lierz
Zmrazení spermií ve službách ochrany druhů
Zmrazení spermií pro pozdější umělé oplodnění je velice dobře známou a rutinní metodou u hospodářských zvířat a také u lidí. U ptáků je tato metoda doposud možná zatím v omezené míře a pouze u několika druhů.
celý článek
02.05.2018
Radka Hrevušová
Zajímavé chovatelské zkušenosti pana Josefa Zimy
Zvenku pěkný upravený rodinný domek, nijak se nelišící od ostatních v ulici. Ale když nás příjemný pán uvítal a provedl kolem domu, opravdu jsem zůstala chvilku překvapeně stát. Otevřel se nám pohled na netradičně řešené prostorné voliéry.
celý článek