Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
11.01.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – amazoňan žlutoramenný

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: Rafael Zamora Padrón, Luboš Tomiška

      

 

Amazoňan žlutoramenný (Amazona barbadensis) patří mezi nejzajímavější druhy rodu amazoňanů. Navzdory tomu, že je ve Venezuele, zemi svého původního výskytu ohrožený, je zde často chován jako domácí mazlíček. 

 


Populace amazoňanů žlutoramenných se vyskytují převážně na ostrovech a tím pádem nejsou počty tohoto druhu ve volné přírodě vysoké. Ve vztahu k ničení přirozených biotopů je tento druh do určité míry ohrožený. Amazoňan žlutoramenný žije v méně zalesněných oblastech poblíž pobřeží. Přirozený biotop tvoří převážně otevřené suché oblasti s písčitou půdou s nižším porostem. 

Amazoňany žlutoramenné velmi často chovají obyvatelé Venezuely jako domácí mazlíčky, stejně jako podobné amazoňany žlutohlavé (Amazona ochrocephala). V Evropě je situace jiná. Protože je druh zařazen do CITES Ap. I, papoušci se chovají spíše v roli voliérových ptáků. 

 

 

Zbarvení a majestát tohoto impozantního druhu papouška jej činí velmi fascinujícím. V lidské péči se odchovy daří velice dobře. Nadace Loro Parque Fundación podpořila v průběhu uplynulých let záchranný projekt pro amazoňany žlutoramenné částkou $ 434,799. V naší chovné stanici La Vera máme nejsilnější populaci tohoto druhu chovanou v Evropě.  

 

 

 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zahnízdili amazónci běločelí
V Loro Parque začínají hnízdit amazónci rodu Pionites. Jako první mají vajíčka amazónci běločelí (Pionus senilis). Na papouščím kongresu bude přednášet věhlasný Prof. Dr. Gerry M. Dorrestein.
celý článek
25.10.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
EXOTIKA 2018
Na Výstavišti Lysá nad Labem začala 11. celostátní výstava exotického ptactva, akvarijních rybek, terarijních zvířat a exotických rostlin EXOTIKA 2018
celý článek
12.11.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Zkušenosti s čističkou vzduchu v chovu papoušků
V uzavřených místnostech či prostorách pro chov papoušků se obvykle vyskytuje množství prachu, který pochází z peří či podestýlky
celý článek
02.05.2019
Vendula Černá
Jak usušit větší množství květů pampelišek
Dříve jsem sušila nejrůznější plodiny, ale moji mlsní zobáčci ŽAKOVÉ mi dali jasně najevo, že jim na jaře stačí pampelišky a na podzim hloh.
celý článek