Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

04.10.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost půdy pro papoušky

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: M. Perez/LPF

      

 

Ačkoliv se vám může zdát, že papoušky tak často na zemi nevidíte, realita je opačná. Z půdy totiž exotičtí opeřenci získávají důležité živiny a vyhledávají ji.

Ve volné přírodě papoušci na zemi hledají také spadané ovoce nebo semena stromů a palem. Aby bylo pro papoušky, žijící ve volné přírodě bezpečné pohybovat se ve vyšší trávě, většinou jsou dva nebo čtyři členové hejna vysláni do vyšších zón, odkud hlídají. V případě blížícího se nebezpečí ostatní ptáky upozorní speciálním výstražným hlasovým projevem.

Určitě jste zažili moment, kdy papoušek spadl na zem. V tu chvíli šel na záda a hrozil. Jde o nepříjemné překvapení a tohle je přirozená reakce, kterou si papoušci geneticky nesou. 

Je důležité poskytnout papouškům ve voliéře možnost slétnout na dno. V určitých fázích dne jsou totiž ptáci dokonce zvyklí chodit po dnu voliéry a doslova se promenádují. Protože jde o známý fakt, dáváme námi chovaným papouškům na dno voliéry různé druhy krmiva. Do různých zákoutí schováváme semena nebo trávu. Hledání papoušky zabaví a my zajistíme jejich přirozený fyziologický rozvoj.Na podzim papoušci inklinují ke zvýšené potřebě minerálů, které jsou důležité nejen pro zdravé opeření. Papoušci zobákem prohledávají zem a někdy tak tráví celé hodiny. Podzim také patří mezi období, kdy si papoušci hrají na zemi s odchovanými mláďaty (pokud je mají ve voliéře).

Pokud papoušci žijí v závěsných voliérách, k půdě nemají bezprostřední přístup. Mnoho chovatelů, zejména australských druhů papoušků, se totiž obává napadení parazity, takže papoušky raději chrání. V tomto případě je vhodné dát na dno závěsné voliéry velké větve, kmeny, kameny, ale také grit či kalciový kámen. Dbejte ale na bezpečnost, která musí být stoprocentně zajištěna.


Pod poskytnuté vybavení můžete schovat různé druhy ovoce nebo zeleniny. Papoušek se zabaví hledáním a příjemné se spojí s užitečným. Samozřejmě je důležité udržovat čistotu a doplňující vybavení voliéry pravidelně měnit nebo čistit.

 

 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.03.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – chovná sezóna začíná!
Je začátek března a dny se nám na Tenerife znatelně prodlužují. Déle trvající světlo motivuje papoušky k tomu, aby začali s hnízdními aktivitami. První známky toho, že se blíží hlavní chovná sezóna, zaznamenáváme vždy nejdříve u samců.
celý článek
08.02.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE: EKLEKTOVÉ – první mláďata roku 2019
V roce 2018 jsme v našem chovném centru Loro Parque Fundación odchovali více než 1000 mláďat papoušků. A chovná sezóna 2019 už se pomalu rozbíhá. Prvními vylíhlými mláďaty jsou eklektové různobarví. 
celý článek
05.09.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Odstav mláďat - 11. část
Odstav mláďat je nejrizikovější fáze života mláďat papoušků. A to jak papoušků vychovaných rodiči, tak mláďat ručně dokrmovaných.
celý článek
13.02.2018
Milena Vaňková
Chovu loriů se není třeba bát
Loriové jsou papoušci kouzelných barev všech odstínů a odlesků. Neexistuje snad barva, která by se na těle těchto papoušků neobjevila. Chov loriů je sice v jistém smyslu specifický, ale není složitý a nemusíte se ho bát.
celý článek