Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

12.02.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Jak předcházet agresivnímu chování kakaduů na začátku chovné sezóny

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor/LPF

      

Hnízdní sezóna se v chovném centru Loro Parque Fundación rozjíždí na plné obrátky. Mezi první papoušky, kteří začínají hnízdit v tomto období, patří kakaduové. Naše zařízení je jedinou zoologickou zahradou na světě, kde můžete vidět všechny druhy spadající do čeledi kakaduovití na jednom místě. Je obecně známo, že samci z této skupiny papoušků dokáží být vůči samicím velmi agresivní. To platí obzvláště pro malé ostrovní druhy, kterými jsou kakadu žlutolící sumbský (Cacatua sulphurea citrinocristata), kakadu žlutolící sulaweský (Cacatua sulphurea sulphurea) nebo kakadu filipínský (Cacatua haematuropygia). S agresivitou se setkáme také u australských druhů, jakým je například kakadu inka (Cacatua leadbeateri) nebo kakadu tenkozobý (Cacatua tenuirostris). Méně konfliktní jsou pak černé druhy kakaduů nebo kakaduové růžoví (Eolophus roseicapillus).

Jak předcházíme agresivitě samců v Loro Parque Fundación? Naše páry chováme ve voliérách o velikosti 11 x 1,5 x 2,5 m (délka, šířka, výška). Ve střední části je umístěna přepážka, která vytváří vizuální bariéru mezi samcem a samicí. Dalším preventivním opatřením je krátké bidlo umístěné ve výšce pasu v zadním rohu voliéry. Jakmile zaznamenáme, že samice na tomto místě posedává, popřípadě se delší dobu zdržuje na zemi, znamená to pro nás jasný signál, že něco není v pořádku. No a třetím užitečným tipem je dutý kmen na dně voliéry, který samici poskytuje úkryt před útoky samce. 


 

Dále se také dají použít budky se dvěma vletovými otvory, ze kterých dokáže samice snadno uniknout. Pokud zaznamenáme, že samec nepustí samici ke krmení, můžeme dát misky na různá místa. Agresivní chování se dá také rozptýlit enrichmentem. Ideální je umístit kus dřeva okolo vletového otvoru. Samec pak přebytečnou energii vybíjí na jeho okusování.

Nejdůležitější prevencí je však pravidelné pozorování ptáků, jen tak máme možnost problém včas podchytit a ptáky oddělit. 

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.10.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – ovoce a zelenina z vlastních plantáží
Víte, odkud pochází ovoce a zelenina, kterou konzumují papoušci Loro Parque a zákazníci našich restaurací?
celý článek
10.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontroly budek
Kontroly budek jsou důležité. Je však zapotřebí k nim přistupovat s citem. Každý pár je jiný a reakce mohou být odlišné.
celý článek
01.01.2018
Dr. Juan F. Masello a Dr.…
Papoušci patagonští v El Cóndor, Patagonie, Argentina
Papoušci se v několika posledních desetiletích stali nejohroženějším řádem ptáků na světě. Je známé, že 26 % z 350 druhů papoušků je ohroženo celosvětovým vyhynutím a dalších 11 % je již téměř ohroženo. Jejich situace je ještě horší při posuzování samotných latinskoamerických a karibských druhů: 31 % druhů papoušků je vážně ohroženo celosvětovým vyhynutím.
celý článek
02.12.2019
Milena Vaňková
Jak neohrozit svého papouška během vánočního období …
S blížícími se Vánocemi a začínajícím obdobím adventu si všichni zdobíme svůj domov tradičními vánočními rostlinami a ozdobami. Musíme však být velmi obezřetní v případě, že naši domácnost sdílíme s papouščími kamarády.
celý článek