Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

18.01.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontrola papoušků před chovnou sezónou

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: Rafael Zamora Padrón/LPF

      

 

Před chovnou sezónou je nezbytně nutné zkontrolovat stav všech našich papoušků. Kontrola nám může pomoci odhadnout, zda je ten který papoušek skutečně připraven na hnízdění. V neposlední řadě jde o prevenci případných nežádoucích komplikací v průběhu chovné sezóny.

Není mnoho chovatelů, kteří rádi chytají papoušky. Může to být pro obě strany nepříjemný moment. Ale je opravdu nutný a je zapotřebí jej před chovnou sezónou učinit. Především by měly být kontrolovány oči, zobák, končetiny a opeření. Soustřeďte se přitom na jas očí, jejich otevřenost a neměly by mít žádné asymetrie. Zkontrolujte a očistěte zobák. Pokud je přerostlý, bude potřebovat vaši pomoc.

 

Končetiny by měly být ohebné. Pokud je nutné zkrátíme papouškům přerostlé drápky. Pokud se na tento zásah necítíte, požádejte o pomoc svého veterináře. Přerostlé drápky jsou pro papoušky velmi nepříjemné a mohou být pro jejich život omezující při normálním pohybu.

 

 

Peří na letkách by mělo být čisté bez známek stresového peří. Černé skvrny nebo pruhy odlišné barvy naznačují problém metabolismu. Do chovu by měli být dáni pouze jedinci, kteří jsou zdraví a kon-dici. Jinak totiž hrozí, že se mohou dostavit například neoplozená vejce či nastat jiné problémy.

 

Ocasní pera by měla být zkontrolována též ze spodní strany. Můžeme tak odhalit různé parazity nebo nekompletní – zlomená pera. Pro tuto kontrolu je vhodné použít lupu a malou baterku. Pokud jsou letky nebo ocasní pera špinavá, měli byste je očistit vodou, příp. smíchanou s trochou antibakteriálního mýdla. Určitě bychom se měli pokusit odhalit problém zašpinění. Nečistá nebo zlomená ocasní pera mohou zapříčinit neoplozená vejce.

Papoušky, kteří nejsou pro chovnou sezónu ve formě a zcela fit, je vhodnější nechat odpočinout. Díky tomuto chovatelskému zásahu se později dostaví lepší výsledky v dalších chovných obdobích.


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.05.2018
Milan Bartl
Papoušci a třešně
Třešně jsou spolu s jahodami prvním ovocem, které v našich zeměpisných šířkách začíná dozrávat. Při příznivém počasí začíná sklizeň v druhé polovině května. Prapůvodce dnešních vyšlechtěných odrůd třešní je třešeň ptačí, zvaná "Ptáčnice". Ptáčnice i dnes roste ...
celý článek
05.02.2019
Milan Bartl
MRAŽENÉ ZÁSOBY KRMIVA PRO PAPOUŠKY
Pozoruji, že moji papoušci dávají v zimě přednost rozmraženému ovoci a zelenině, spolu s máčeným a klíčeným zrním, před ostatním krmivem. Potom teprve přijdou na řadu granule a směs suchých zrnin. Zvláště v období krmení mláďat, což u žaků právě teď v zimě.
celý článek
15.01.2019
Milena Vaňková
Lori černý – Chalcopsitta atra atra
Chovná sezóna se u nás (Loriové a ostatní) pomalu rozbíhá. Prvními lorii roku 2019, kteří se vylíhli v budce pod rodiči, jsou loriové olivoví. Dalším mládětem rodu Chalcopsitta je mládě lori černého – subspecie atra atra.
celý článek
13.05.2019
Milena Vaňková
S čím se dá pomoci papouščím rodičům....
Pravidelně každé ráno, a to celoročně i mimo hnízdní sezónu, provádíme v našem chovu kontrolu hnízdních budek. Papoušci si tak na tento rituál krásně zvyknou a nepovažují ho za nic neobvyklého.
celý článek