Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
05.07.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – staráme se o více než 1200 voliér s chovnými páry papoušků

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: LPF/Luboš Tomiška

Zdravím vás z Loro Parque a prosluněného Tenerife. Mláďata různých druhů papoušků se nám stále líhnou. Kurátorka Márcia Weinzettl, její asistent Luboš Tomiška a celý tým jsou nyní zaneprázdněni staráním se o více než 1200 voliér a voliérek. Každá chovná voliéra je opatřena dvěma nebo více budkami, takže aktuální období nejsilnější hnízdní sezóny je vskutku náročné. 

 

 

Kontrola oplozenosti vajec je velmi důležitá, protože jde o období, kdy je ještě možné učinit chovatelské zásahy. Každý pár je denně pozorován. Kontroly budek jsou realizovány souběžně s časem krmení. 

Tento rok se nám chovatelsky velice zadařil jak u přirozených odchovů, tak také u ručně dokrmovaných mláďat či papoušků, které jsme museli podložit náhradním párům. Letos však registrujeme větší intenzitu přirozených odchovů, což svědčí o tom, že chovatelský management je nastaven dobře a je funkční.

 

 

Ze všech druhů zde upozorním na úspěšné odchovy u našich amazoňanů nádherných (Amazona pretrei). Páry totiž mají výbornou chovnou sezónu. Z budek se ozývají mláďátka a upřímně je velmi fascinující pozorovat hnízdní chování tohoto enormně aktivního druhu.  

 

 

V těchto dnech ve spolupráci s redakcí časopisu PAPOUŠCI připravujeme kalendář LORO PARQUE 2020. Je opět plný fotografií papoušků a informací o nich. V České republice bude u redakce k objednání od srpna a přímo u nás v Loro Parque si jej budete moci zakoupit od září 2019. Výtěžek z prodeje věnujeme na financování projektů pro ohrožené druhy papoušků či na výzkumné programy. 

Na další Aktuality z Loro Parque online se můžete těšit opět po prázdninách, konkrétně v pátek 6.9.2019. V září (po hlavní chovné sezóně) opět otevřeme chovnou stanici La Vera k prohlídkám pro členy nadace Loro Parque Fundación. Cesty k nám na Tenerife zajišťuje například cestovní kancelář Primaroute ing. Josefa Nožičky, který vám zajistí i prohlídku chovné stanice a pozorování endemického ptactva Tenerife. Obrátit se můžete též na specialistu na Kanárské ostrovy, cestovní kancelář Canaria Travel. Pokud byste potřebovali konkrétnější informace o možnosti členství v nadaci Loro Parque Fundación (které umožní návštěvu chovné stanice La Vera nebo volný vstup do Loro Parque), kontaktujte ambasadorku nadace pro ČR

Těším se na setkání začátkem září opět zde na webu a přeji perfektní průběh chovné sezóny vašich papoušků! 

 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Palmové ořechy nejen pro žaky
Palmové ořechy patří mezi přirozenou potravu mnoha druhů papoušků, především papoušků žako, u kterých tvoří až 70 % jejich potravy ve volné přírodě.
celý článek
29.04.2019
Milena Vaňková
Mohou papoušci hlívu ústřičnou?
Mohou papoušci hlívu ústřičnou? Odpověď je jednoznačná – mohou. A je pro ně i prospěšná.
celý článek
17.12.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Papoušci a VÁNOCE - na co si dát pozor
Vánoce mohou představovat pro vaše opeřené mazlíčky určité riziko. Buďte předem připraveni a prožijte vánoční svátky v rodinné pohodě.
celý článek
02.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Výběr správného druhu papouška 1. část
Papoušci jsou dlouhověcí tvorové se specifickými fyzickými a duševními požadavky, které ne každý majitel může naplnit.
celý článek