Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

11.10.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Umělá pera zachrání život tisícům arů kaninda

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: LPF/archiv redakce

      


Ara kaninda (Ara glaucogularis) obývá široké pláně v okolí řeky Beni v Bolívii. Je to skutečný poklad přírody. V devadesátých letech nežilo ve volnosti víc než 50 zástupců tohoto elegantního druhu papouška. 

 


Ačkoliv je druh stále kriticky ohrožený, populace ve volnosti se zvýšila na 250 jedinců. Nadace Loro Parque Fundación financuje záchranný projekt pro tento druh už od roku 1995 a od té doby věnovala na aktivity vedoucí k zachování arů kaninda více než 1 500 000 USD. Největším problémem bylo, že místní obyvatelé používali pera arů kaninda pro výrobu speciálních čelenek pro tradiční rituály. V průběhu roku tak bylo bohužel zabito mnoho jedinců... S pomocí nadace se v oblasti začala pera nahrazovat umělými, což byl jeden z hlavních cílů projektu. Místní nápad přijali a v současné době umělá pera pro tradiční pestrobarevné čelenky bez problémů využívají.

 Biologové projektu využívají znalosti místních, kteří jim poskytují cenné informace o biologii druhu. Záchranné aktivity jsou tak efektivnější a spokojenost je na všech stranách. 


Nadace Loro Parque Fundación zachránila ary kaninda před vyhynutím ve volné přírodě. Aktivně se podílí také na rozmnožování druhu v chovném centru Loro Parque Fundación na Tenerife. Jak upřesňuje kurátorka Márcia Weinzettl, v roce 2018 bylo odchováno více než dvacet mláďat tohoto nádherného elegantního druhu. 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.07.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – staráme se o více než 1200 voliér s chovnými páry papoušků
V chovné stanici nadace Loro Parque Fundación momentálně pravidelně kontrolují přes 1200 voliér.
celý článek
09.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 2. část
Po důkladném uvážení a nastudování patřičných informací jste se rozhodli pořídit si papouška. Nyní je na řadě nákup toho správného jedince.
celý článek
20.09.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – život ve skupině je pro papoušky přirozený
Život ve skupině je pro papoušky přirozený. Jde o společenské tvory, kteří se v hejnu cítí bezpečně. 
celý článek
01.02.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Bocaiuva - ořech arů hyacintových
Bocaiuva je plod palmy Acrocomia aculeata, které se také říká macaw palm, neboli palma arů. Její domovinou je tropická oblast od jižního Mexika po jih Paraguaye a severní Argentinu. Tyto palmy dorůstají výšky 15 - 20 m s průměrem kmenu 50 cm. Plody o průměru 2,5 - 5 cm mají slupku žluto-zelené barvy. Pod vnitřní skořápkou, kterou lze jen velmi těžce rozlousknout se nachází semeno podobné ořechu velikosti 1 - 2 cm.
celý článek