Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

15.02.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – zrevidujte bidýlka a větve ve voliérách

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: M.Perez/LPF

      


Pravidelné vyměňování bidel ve voliérách a poskytování čerstvých větví by mělo být samozřejmostí v průběhu celého roku. Jsou ale dva momenty, kdy je údržba nutná nejvíc. Jde o začátek a konec chovné sezóny. 

Před chovnou sezónou poskytujte svým papouškům vyšší množství čerstvých větví, protože jde také o jistý stimul k úspěšným odchovům. V tomto čase je nutné se papouškům věnovat s velkou soustředěností a intenzitou. S tím souvisí i stav bidel a pravidelný přísun větví.

 

 

Perfektní jsou větve s kůrou. Papoušci pak mohou trávit dlouhé hodiny okusováním. Je to jeden z nejlepších způsobů poskytnutí přirozené zábavy, který může papoušky podnítit ke hnízdění.  

Ve většině případů je to samec, který přichází do toku jako první. A někdy se stane, že samice na kopulaci ještě není připravená. Pokud mu samička není doslova po vůli, může se samec začít chovat agresivně, což pro jeho partnerku představuje nebezpečí. I v tomto směru je poskytnutí dostatečného množství větví důležité, protože představují jiný podnět ve voliéře a samec se okusem zabaví.  

 


V období, kdy má dojít ke kopulaci musí být drápky i končetiny v perfektním stavu, a tak i ze zdravotního hlediska jsou odpovídající bidla velice důležitá. V neposlední řadě může tvar bidel a větví ovlivnit oplozenost vajec. Zajistěte, aby měli papoušci ve voliéře pohodlná místa pro kopulaci.  Větším papouškům poskytněte široké větve, které se neohýbají a jsou velmi stabilní. Pokud mají vaši papoušci neoplozená vejce, jedním z důvodů může být absence vhodného místa pro kopulaci.

V chovném centru Loro Parque Fundación dáváme papouškům nové větve každé dva týdny a bidýlka měníme dle potřeby. V tomto období se soustředíme na poskytnutí robustnějších větví, aby byly především stabilní a pro kopulaci papoušků pohodlné. 

 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.02.2018
Jerry Kidd
Chov papoušků v Irsku
Když se řekne „chov papoušků v Irsku“, tak se nad tímto tématem možná pozastavíte. O irských chovatelích totiž není téměř vůbec nikde slyšet a to nejenom v Čechách, ale ani v zahraničí. Důvodem je možná ostrovní poloha země v severozápadní Evropě, ale zřejmě také to, že je tam chovatelů poměrně málo.
celý článek
02.01.2018
Milena Vaňková
Chystáte se pořídit papouška jako společníka?
Chov papoušků – domácích mazlíčku se těší vzrůstající oblibě. Jak by také ne. Papoušci jsou tvorové atraktivní, krásní, inteligentní. K jejich pořízení je ale třeba přistupovat velmi zodpovědně. Je třeba si uvědomit, že papoušek je živý tvor se svými potřebami, které, pokud mu
celý článek
Quinoa (Chenopodium quinoa) nebo také merlík čilský je stará kulturní plodina pocházející z Jižní Ameriky. Tato pseudoobilovina narůstá v posledních letech na popularitě, zejména díky své vysoké nutriční hodnotě.
celý článek
13.03.2018
Milena Vaňková
Bude mít malý experiment šťastný konec?
Kolekci námi chovaných papoušků mají své nezastupitelné místo také charmozíni. Jsou to potravní specialisté jako loriové, také se živí nektarem a ovocem. Oproti loriů jsou ale choulostivější, citlivější na teplotu i podávané krmivo.
celý článek