Načítám...
10.09.2019

Aktuální plody přírody pro naše papoušky 1. část - černý bez, šípek a hloh

Text: MVDr. Veronika Trhoňová
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová

Plody přírody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Aktuálně můžeme sbírat černý bez, šípek nebo bobule hlohu.

Černý bez

Na přelomu měsíce srpna a září dozrávají bezinky, plody černého bezu, listnatého keře dorůstajícího do výšky 3 - 7 m. Jedná se o naši původní dřevinu, která se ve volné přírodě vyskytuje v hojném množství. Plody černého bezu obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a vitamíny skupiny B (B1, B2, B5, B6, B12). Plody jsou dále bohaté na bioaktivní sloučeniny polyfenoly a antokyany, díky kterým vykazují vysokou antioxidační aktivitu, která má významné účinky na zdraví. Bylo prokázáno, že bezinky mají antibakteriální a antivirové vlastnosti, mohou snižovat koncentraci cukru a lipidů a dokonce vykazují antidepresivní a protinádorové vlastnosti. Plody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Papouškům podáváme pouze zralé černé plody, protože zelené, ještě nezralé plody, jsou jedovaté. Při konzumaci zralých plodů dochází díky jejich barvě k zašpinění chovatelského zařízení, a proto plody doporučuji podávat zejména ve venkovních voliérách, například umístěné na jejich strop, kde si je papoušci dle jejich libosti mohou ozobávat.

Šípek

Další plody přírody, které můžeme svým papouškům aktuálně nabídnout jsou šípky. Tyto plody růže šípkové rostou v hojném počtu podél polních a lesních cest. Šípky obsahují vysokou koncentraci vitamínu C, až desetkrát více než citróny. Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenu, působí jako antioxidant a podporuje odolnost organismu vůči infekcím. Ačkoliv si papouščí organismus dokáže vitamín C sám vyrobit, jeho vyšší příjem je doporučen při stresových situacích nebo po prodělaném onemocnění. Pokud si chceme připravit zásoby na zimu, můžeme šípky usušit či zamrazit.

Hloh

V září můžeme také sbírat červené bobule hlohu - hložinky. Hloh patří mezi léčivé rostliny mezi jehož nejvýznamnější léčebné účinky řadíme jeho pozitivní působení na srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, reguluje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Plody hlohu obsahují vitamíny C a B, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, pektiny a cukry. Papouškům je můžeme podávat na větvi ve voliéře a zpestřít jim tak jejich stravu. Bobule hlohu můžeme také do další sklizně uchovat zmražené nebo je usušit.

Ve 2. díle se budeme věnovat dalším plodům přírody jeřabinám a aróniím.

 

Přejete si číst dál? 
Objednejte si archivní ročníky časopisu PAPOUŠCI za zvýhodněnou cenu 114 Kč (6 čísel). 

 

MVDr. Veronika Trhoňová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.06.2019
MVDr. Veronika Trhoňová
Papoušci a jahody
Jahodová sezóna a jejich sběr je momentálně v plném proudu a vy tak máte možnost svým papouškům zpestřit jídelníček sezónním ovocem. Podávání ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky je to nejlepší, co můžete pro své opeřené svěřence udělat.
celý článek
10.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontroly budek
Kontroly budek jsou důležité. Je však zapotřebí k nim přistupovat s citem. Každý pár je jiný a reakce mohou být odlišné.
celý článek
17.07.2018
Radka Hrevušová
Aratinga zlatý – opravdové zlatíčko
Aratinga zlatý (A. solstitialis) patří mezi nejatraktivnější aratingy. Díky svému zářivému zbarvení a přátelské povaze je poslední dobou čím dál častěji chován jako domácí mazlíček.
celý článek
15.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mají chovné páry dostatek vápníku?
Právě nyní probíhá období, kdy můžeme tuto chovnou sezónu ovlivnit z hlediska kvality snesených vajec a následně životaschopnosti a zdraví mláďat odchovávaných v budkách.
celý článek