Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
12.06.2019

Arové Bolívie

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Bolívie

Na území Bolívie, ležící v centrální části Jižní Ameriky, nalezneme dvě přírodní oblasti. Na jihozápadě se nachází náhorní plošina uzavřená pásmy And s nejvyššími vrcholky dosahující výšky 6000 m n. m., která má mírné podnebí. Na jihovýchodě se rozprostírá rovinatý pustý kraj s podnebím tropickým (Vašíček 2001). 

Arové Bolívie

Ara kaninda a ara červenouchý patří mezi endemity Bolívie. Endemitem je nazýván organismus, který je rozšířen jen na určitém omezenén území a jinde se nevyskytuje. Ara kaninda je rozšířen v malé oblasti ve střední Bolívii. Vyskytuje se v nížinách 200-300 m n. m. Domovem arů kaninda je sezónně zaplavovaná savana s porosty palem Attalea phalerata a Attalea princeps s roztroušeným výskytem palem Acrocomia a Copernicia. Ara červenouchý je, stejně jako ara kaninda, endemitem malé oblasti Bolívie. Narozdíl od ostatních druhů arů žijících v tropických vlhkých lesích se tento druh vyskytuje v poměrně nehostinném prostředí. Obývá suché horské křovinaté oblasti, opadavý a kaktusový les a soutěsky ve výšce 1100 - 2500 m n. m. Jedná se o polopouštní krajinu se suchými zimami s malým množstvím srážek a velkými výkyvy teplot v průběhu roku.

Ačkoliv tyto dva druhy arů obývají území jednoho státu, jejich biotopy jsou odlišné, stejně jako potrava. Arové kaninda se živí zejména plody palem Attalea a Acrocomia, konzumují hlavně dužinu těchto plodů. Tento druh ve volnosti konzumuje vyšší obsah tuku v porovnání s ostatními stejně velkými druhy arů. Ara červenouchý přijímá plody rostlin Schinus, Aspidosperma, Cnidoscolus, Jatropha, Erythrina, Ziziphus a traviny Tribulus a Cenchrus. Živí se také kulturními plodinami -  kukuřicí a podzemnicí olejnou (arašídy).

Více o potravě těchto druhů arů ve volnosti a také v lidské péči se můžete dočíst v aktuálním čísle časopisu PAPOUŠCI 4/2019, které vyjde 25.6.2019.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

31.12.2017
Dušan Barlík
Chov a odchov mníšků šedých
V přírodě je mníšek šedý (syn. papoušek mniší, mnich šedý) rozšířený na značném území − v jižní Bolívii, jihozápadní Brazílii, střední Argentině a Uruguay. Vytváří čtyři zeměpisné formy, Myiopsitta monachus monachus (brazilský), M. m. calita (argentinský), M. m. cotorra (paraguayský), M. m. luchsi (bolivijský)
celý článek
16.04.2018
Alena Winnerová
Brzy vyjde ČASOPIS PAPOUŠCI 3-2018
Milí čtenáři, zítra vyjde elektronická verze časopisu PAPOUŠCI. Už teď s námi nahlédněte pod pokličku nejaktuálnějšího čísla časopisu PAPOUŠCI 3-2018. I tentokrát na stránkách najdete spoustu nových a cenných informací.
celý článek
25.03.2019
Milena Vaňková
Venkovní voliéry si po zimním období říkají o údržbu...
Nízké teploty jsou pryč, sluníčko začíná více hřát…jaro je tady. Jarní údržba je důležitá a neměli bychom ji zanedbat.
celý článek
23.02.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE
Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación zdraví čtenáře PAPOUŠKŮ ONLINE. Každý pátek vám na těchto webových stránkách budeme přinášet aktuality z Loro Parque.
celý článek