Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.01.2019

BIOPARC DOUÉ – francouzský poklad mezi zoologickými zahradami

Text: Rosemary Low
Foto: archiv Rosemary Low

Česká republika má nepochybně jedny z nejlepších zoologických sbírek v Evropě s velmi širokým výběrem ptačích druhů, vystavených ve velmi atraktivním prostředí. V západní Evropě je mým oblíbeným zařízením Bioparc Zoo de la Doué, ve Francii! V hektarové voliéře zde můžete sledovat papoušky, kteří hledají potravu a létají tak, jako by byli ve svém přirozeném prostředí.Během mé první návštěvy Doué v roce 2013 jsem byla ohromena tímto mimořádně krásným místem! Navštívila jsem mnoho zoologických zahrad na všech kontinentech – ale zde to byl nejpozoruhodnější zoologický zážitek v mém životě! Vždy jsem se sem chtěla vrátit. V červnu jsem se v Paříži setkala s mou kamarádkou Winny Weinbeck (provozuje organizaci Pakara v Nizozemsku). Tento zážitek jsem zkrátka musela sdílet s dalším milovníkem papoušků. Cesta vlakem do Angers trvala téměř čtyři hodiny a následně taxíkem, jsme dorazili do Doué de la Fontaine, poblíž Anjou.
Bioparc je vlastněn rodinou Gay. Zřídka jsem se setkala s takovými motivovanými a také soustředěnými lidmi, jejichž životy jsou pevně spjaty s jejich zoo a zachováním volně žijících živočichů. Tato zoologická zahrada se nachází v kamenolomu, z historického hlediska na jedinečném místě. Skála byla vytvořena z mořských usazenin před více než 11 miliony let. V roce 1928 Louis Gay otevřel malý hotel a restauraci v Doué. Oddaný milovník zvířat v roce 1960 koupil půdu, aby mohl v roce 1961 otevřít malou zoologickou zahradu. Jeho návštěvy v Africe a na Madagaskaru posílily jeho zájem o zachování druhů, které v té době měly v zoologických zahradách nízké priority (nebo většinou žádné).

 


Jeho vášeň zdědil jeho nejstarší syn Pierre, který cestuje po světě a podporuje projekty ochrany přírody na Madagaskaru, Peru, Bolívii, Nigeru a dalších vzdálených místech a také v Evropě pro ochranu ibise skalního. Oddanějšího ochranáře – a někoho s hlubší láskou ke zvířatům – byste jen
těžko hledali. Jakmile se setkáte s Pierrem, poznáte, že je mužem, který ve svém životě dosáhne všech ambicí.

 


Ukažte mi zoologickou zahradu, která je přirozeněji a realističtěji upravená než Bioparc. Pierrův syn François je architekt – brilantně chytrý. Terénní úpravy a výsadby, které vytváří, podle mého názoru nejsou v žádné ze zoologických zahradách světa. Návštěvník je okamžitě ponořen do prostředí vhodného pro druhy, které zde chovají. Početné stromy poskytují zastíněné stezky lemované miniaturním lesem.
Dnes se v zoologické zahradě nachází více než 1 200 zvířat asi 120 druhů, z nichž je více než 40 na červeném seznamu IUCN. Dvanáct z nich je kriticky ohrožených. Zoologická zahrada se účastní 36 EEP programů (Evropský záchovný program). Podpora projektů ochrany přírody ve volné přírodě má vysokou prioritu. Atraktivní vývěsní tabule o těchto projektech, chránící papoušky, jako je např. ara červenouchý (Ara rubrogenys), se nacházejí v celém areálu.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NAJDETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU PAPOUŠCI 1-2019.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.04.2018
Milan Bartl
Pavilon Austrálie v ZOO PARKU Vyškov
Obyvatelé pavilonu Austrálie v ZOO PARKU Vyškov, andulky vlnkované, korely chocholaté a klokani rudokrcí mají za sebou první zimu, kterou strávili v nově vybudovaném pavilonu. O otevření nového pavilonu Austrálie jsme informovali v tištěném časopise Papoušci 6/2017
celý článek
11.01.2018
Jaroslav Vokoun
Z čeho vyrobit budky pro papoušky
Při výběru materiálu na výrobu budky je důležité vzít v potaz, pro jaký druh papoušků ji budeme vyrábět. Podle toho volíme vhodný materiál – jeho tloušťku, tvrdost, odolnost vůči vlhkosti. Tato pravidla je třeba dodržovat i v tom případě, že budku půjdeme koupit. Některé druhy papoušků sedících na hnízdě se neustále věnují jejich úpravě a zde je potřeba dávat pozor, aby nezvětšili vletový otvor do budky tak, že by jím mohla vypadnout mláďata.
celý článek
18.07.2018
Neville Connors
Expedice za papoušky do PERU
Neville Connorsovi, chovateli z Austrálie, bude vždy patřit naše srdce. Před mnoha lety pro náš časopis napsal článek o expedici do Peru a tento příspěvek Vám přinášíme právě dnes...
celý článek
01.05.2018
Tibor Ficeri
Alexandr šedý
Alexandr šedý obývá tropické deštné lesy na jihozápadě Indie v nadmořské výšce 450–1000 m n. m. V lidské péči se jedná o méně často chovaný druh, přestože podmínky chovu a krmení, které vyžadují, se příliš neliší od nároků příbuzných druhů.
celý článek