Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.01.2019

BIOPARC DOUÉ – francouzský poklad mezi zoologickými zahradami

Text: Rosemary Low
Foto: archiv Rosemary Low

Česká republika má nepochybně jedny z nejlepších zoologických sbírek v Evropě s velmi širokým výběrem ptačích druhů, vystavených ve velmi atraktivním prostředí. V západní Evropě je mým oblíbeným zařízením Bioparc Zoo de la Doué, ve Francii! V hektarové voliéře zde můžete sledovat papoušky, kteří hledají potravu a létají tak, jako by byli ve svém přirozeném prostředí.Během mé první návštěvy Doué v roce 2013 jsem byla ohromena tímto mimořádně krásným místem! Navštívila jsem mnoho zoologických zahrad na všech kontinentech – ale zde to byl nejpozoruhodnější zoologický zážitek v mém životě! Vždy jsem se sem chtěla vrátit. V červnu jsem se v Paříži setkala s mou kamarádkou Winny Weinbeck (provozuje organizaci Pakara v Nizozemsku). Tento zážitek jsem zkrátka musela sdílet s dalším milovníkem papoušků. Cesta vlakem do Angers trvala téměř čtyři hodiny a následně taxíkem, jsme dorazili do Doué de la Fontaine, poblíž Anjou.
Bioparc je vlastněn rodinou Gay. Zřídka jsem se setkala s takovými motivovanými a také soustředěnými lidmi, jejichž životy jsou pevně spjaty s jejich zoo a zachováním volně žijících živočichů. Tato zoologická zahrada se nachází v kamenolomu, z historického hlediska na jedinečném místě. Skála byla vytvořena z mořských usazenin před více než 11 miliony let. V roce 1928 Louis Gay otevřel malý hotel a restauraci v Doué. Oddaný milovník zvířat v roce 1960 koupil půdu, aby mohl v roce 1961 otevřít malou zoologickou zahradu. Jeho návštěvy v Africe a na Madagaskaru posílily jeho zájem o zachování druhů, které v té době měly v zoologických zahradách nízké priority (nebo většinou žádné).

 


Jeho vášeň zdědil jeho nejstarší syn Pierre, který cestuje po světě a podporuje projekty ochrany přírody na Madagaskaru, Peru, Bolívii, Nigeru a dalších vzdálených místech a také v Evropě pro ochranu ibise skalního. Oddanějšího ochranáře – a někoho s hlubší láskou ke zvířatům – byste jen
těžko hledali. Jakmile se setkáte s Pierrem, poznáte, že je mužem, který ve svém životě dosáhne všech ambicí.

 


Ukažte mi zoologickou zahradu, která je přirozeněji a realističtěji upravená než Bioparc. Pierrův syn François je architekt – brilantně chytrý. Terénní úpravy a výsadby, které vytváří, podle mého názoru nejsou v žádné ze zoologických zahradách světa. Návštěvník je okamžitě ponořen do prostředí vhodného pro druhy, které zde chovají. Početné stromy poskytují zastíněné stezky lemované miniaturním lesem.
Dnes se v zoologické zahradě nachází více než 1 200 zvířat asi 120 druhů, z nichž je více než 40 na červeném seznamu IUCN. Dvanáct z nich je kriticky ohrožených. Zoologická zahrada se účastní 36 EEP programů (Evropský záchovný program). Podpora projektů ochrany přírody ve volné přírodě má vysokou prioritu. Atraktivní vývěsní tabule o těchto projektech, chránící papoušky, jako je např. ara červenouchý (Ara rubrogenys), se nacházejí v celém areálu.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NAJDETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU PAPOUŠCI 1-2019.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.09.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Hložinky - prospěšné plody přírody pro vaše papoušky
Během měsíce srpna a září jsou k dispozici plody hlohu - hložinky, červené bobule, které si můžete v přírodě sami nasbírat a obohatit tak jídelníček vašich papoušků.
celý článek
06.02.2019
MVDr. Veronika Sochorcová
Makadamie
Plodem makadamie je kulovitý ořech s vysokým podílem tuku, uzavřený ve velmi tvrdé, hnědé a lesklé skořápce.
celý článek
24.01.2018
Milan Bartl
Loupání zobáku papoušků
Loupající se zobák je častým a viditelným problémem. Určité mechanické opotřebení povrchové vrstvy je především u starších papoušků normální a je vidět i na záběrech z přírody, kde papoušci přijímají přirozenou potravu. Pokud se ale loupe více vrstev zobáku současně, je to pro nás chovatele známka toho, že papoušek není po zdravotní stránce v pořádku.
celý článek
11.10.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Dýňová sezóna v plném proudu.
Je podzim a s ním dýňová sezóna v plném proudu. V měsíci říjnu jsou supermarkety plné různých druhů dýní. Svým papouškům můžete podávat dýňovou dužinu a také dýňová semínka. 
celý článek