Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
01.02.2018

Bocaiuva - ořech arů hyacintových

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová, František Brzák

Bocaiuva je plod palmy Acrocomia aculeata, které se také říká macaw palm, neboli palma arů. Její domovinou je tropická oblast od jižního Mexika po jih Paraguaye a severní Argentinu. Tyto palmy dorůstají výšky 15 - 20 m s průměrem kmenu 50 cm. Plody o průměru 2,5 - 5 cm mají slupku žluto-zelené barvy. Pod vnitřní skořápkou, kterou lze jen velmi těžce rozlousknout se nachází semeno podobné ořechu velikosti 1 - 2 cm.

Ořechy palem Acrocomia a Attalea jsou hlavní složkou potravy arů hyacintových ve volné přírodě v Pantanalu ve střední Brazílii. Plody palem mají sladkou slupku, přes kterou se musí arové dostat k palmovému ořechu. Arové hyacintoví nekonzumují palmové ořechy pouze přímo na stromech, ale schazují je také na zem. R. Low uvádí, že se jedná o vědomou činnost, která arům šetří čas a práci s otevíráním ořechů. Na zemi jsou ořechy spaseny dobytkem, jejichž trávicí systém nestráví tvrdou část, která se nachází uprostřed plodu a vylučují ořechy trusem. L. Lepperhoff ve své knize Arové popisuje, že se jedná o naučené chování, neboť dobytek se začal chovat v Jižní Americe až po příchodu Evropanů. Dále bylo pozorováno, že jihoameričtí hlodavci aguti si pochutnávají na sladké slupce plodu a tvrdé jádro, které nepozřou následně sbírají a konzumují arové hyacintoví. 

 Specialisté na palmové ořechy

Ořechy jsou základní složkou potravy velkých druhů arů. Je to jediná přirozená potrava, kterou můžeme svým arům poskytnout a jsou oblíbenou složkou potravy, která je zaměstná a posiluje jejich zobáky. Velcí arové potřebují ořechy jako pravidelnou součást potravy, vysoký obsah tuku v jejich výživě je zásadní. Potrava arů rodu Anodorhynchus ve volné přírodě obsahuje 51,7 až 63,3 % tuků a 7 až 17 % bílkovin. Ořechy bocaiuva obsahují více než 50 % tuku a méně než 12 % bílkovin. Pro svou tvrdou skořápku jsou však vhodné hlavně pro ary hyacintové. Mezi další ořechy s vyšším obsahem tuku, které je vhodné v zajetí podávat arům hyacintovým, ale i arům zelenokřídlým a zeleným patří ořechy makadamiové (76 % tuku, 8 % bílkovin). Ostatním velkým druhům arů, jako je ara ararauna či ara arakanga můžeme nabídnout ořechy pekanové (72 % tuku, 9 % bílkovin), jejichž skořápka je snadněji rozlousknutelná. Mezi další výživově významné druhy ořechů patří například ořechy palmové, které jsou přirozenou složkou potravy arů a žaků ve volné přírodě.

Společnost TRHOŇ s.r.o. nabízí v současné době 10 druhů ořechů, včetně ořechů Bocaiuva. Jedná se převážně o ořechy ve skořápce, které jsou určené pro lidskou spotřebu.

Pro více informací navštivte webové stránky www.zoo-trhon.cz

 www.facebook.com/zootrhon/

 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

27.04.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – arové kaninda se mají k světu
Máme velkou radost z mláďat arů kaninda (Ara glaucogularis), kteří jsou právě odchovávána pod rodiči v chovném centru nadace Loro Parque Fundación. Tito nádherní arové jsou jako mláďata velice roztomilí.
celý článek
19.04.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Žako Riki a rinolit
Nedostatek vitamínu A a vápníku je často způsoben jednostranným podáváním pouze zrninových směsí. Hypovitaminóza A může u papoušků vyústit v tvorbu rinolitu - kamínku tvořeného odumřelou sliznicí, který ucpává nozdru.
celý článek
01.01.2018
Dr. Juan F. Masello a Dr.…
Papoušci patagonští v El Cóndor, Patagonie, Argentina
Papoušci se v několika posledních desetiletích stali nejohroženějším řádem ptáků na světě. Je známé, že 26 % z 350 druhů papoušků je ohroženo celosvětovým vyhynutím a dalších 11 % je již téměř ohroženo. Jejich situace je ještě horší při posuzování samotných latinskoamerických a karibských druhů: 31 % druhů papoušků je vážně ohroženo celosvětovým vyhynutím.
celý článek
12.04.2018
Tereza Smetanová
Banánový koláč s rozinkami pro papoušky
Připravte pro své papoušky netradiční pamlsek. Tereza Smetanová představuje Banánový koláč s rozinkami pro papoušky.
celý článek