Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.03.2018

Bude mít malý experiment šťastný konec?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

V kolekci námi chovaných papoušků mají své nezastupitelné místo také charmozíni. Jsou to potravní specialisté jako loriové, také se živí nektarem a ovocem. Oproti loriů jsou ale choulostivější, citlivější na teplotu i podávané krmivo. Máme ve svém chovu charmozíny papuánské (Charmosyna papou), charmozíny červenoboké (Charmosyna placentis) a charmozíny rudočelé (Charmosyna rubronotata).V českých ani zahraničních chovech nejsou tito ptáci nijak hojně zastoupeny, charmozíny rudočelé chováme v Čechách i na Slovensku pouze my a podařil se nám v těchto zemích také prvoodchov. Zástupce charmozínů chováme po několika párech.

Jeden z chovných párů rudočelých, který má za sebou odchováno již desítky mláďat až k úplné samostatnosti, snesl dvě vejce jako obvykle, ale z dosud neznámého důvodu snůšku opustil. Vajíčka ležela v budce bez povšimnutí, studená a hrozilo, že bysme o ně přišli. Vzali jsme je tedy do líhně s plánem, že jakmile se mládě nebo mláďata vylíhnout, dáme je do budky jinému druhu charmozínů a to červenobokých, kteří právě několik dní seděli na podkladcích, aby se odebráním svých vajec nevysilovali vyprovokováním další snůšky, protože jejich vlastní snesená vejce byla čistá.

 


Z oplozeného vejce se bez naší pomoci krásně vylíhlo mláďátko, které jsme opatrně přemístili do budky červenobokých a netrpělivě čekali, jak se poperou s faktem, že najednou leží místo jednoho vejce v jejich budce vyklubané mládě. Mohlo dojít buď k jeho nepřijetí a zabití a nebo té šťastnější variantě, že se holátka ujmou. To se také stalo a chovný pár červenobokých se o mládě vzorně stará. Mládě má před sebou desítky dní u náhradních rodičů. O tom, jak bude vše pokračovat, určitě napíšeme a doufáme, že to budou dobré zprávy.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.01.2018
Rafael Zamora Padrón
Krmení papoušků v zimním období v LORO PARQUE FUNDACIÓN
Hlavní chovná sezóna na Tenerife je již za námi a my se můžeme radovat ze skutečnosti, jak mláďata našich papoušků dobře prospívají. O odchovech vám poreferuji zase někdy příště… nyní se pojďme zabývat dospělými jedinci.
celý článek
30.12.2017
Dr. Matthias Reinschmidt
Eklektus různobarvý tanimbarský
Eklektus různobarvý (Eclectus roratus) je velmi zajímavý druh papouška, protože rozlišujeme více než deset různých poddruhů. Jedním z nejvzácněji chovaných je eklektus různobarvý tanimbarský (Eclectus roratus riedeli). Svým původem spadá do oblasti
celý článek
26.03.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
PRÁŠEK Açai pro vaše papoušky
Já osobně si nejraději smíchám směs několika „superpotravin“  jako je např. açai, moringa, spirulína či včelí pyl a tuto směs následně aplikuji s naklíčenými semínky travních a divokých bylin.
celý článek
16.01.2018
Milena Vaňková
Kšíry pro papoušky
Ve svém minulém příspěvku pro tento web jsem psala o vzrůstající oblibě chovaných papoušků jako společníků, kamarádů, mazlíčků. Lidé, kteří si takového papouška pořizují, mu chtějí dopřát to nejlepší, co mohou. K tomu patří i přirozený pobyt venku. Ne každý má možnost slunění svého papouška ve venkovní voliéře a proto se nabízí příležitost vzít svého ptačího kamaráda ven na kšírech vyrobených speciálně pro papoušky.
celý článek