Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
09.02.2018

Chov papoušků v Irsku

Text: Jerry Kidd, Alena Winnerová
Foto: Jerry Kidd

Když se řekne „chov papoušků v Irsku“, tak se nad tímto tématem možná pozastavíte. O irských chovatelích totiž není téměř vůbec nikde slyšet a to nejenom v Čechách, ale ani v zahraničí. Důvodem je možná ostrovní poloha země v severozápadní Evropě, ale zřejmě také to, že je tam chovatelů poměrně málo. Významným chovatelem je Jerry Kidd, který v Dublinu v červnu 2009 uspořádal první mezinárodní kongres, věnovaný papouškům a v září 2018 se zúčastní též mezinárodního papouščího kongresu na Tenerife. Tento charismatický muž je i předsedou Irského chovatelského klubu – The Irish Parrot and Foreign Bird Club a v následujícím rozhovoru vás krátce zasvětí do chovu papoušků v Irsku.

REDAKCE PAPOUŠCI: Je možné přibližně říci, kolik je v Irsku chovatelů papoušků?

JK: Musím konstatovat, že na úvod jste mi položila poměrně složitou otázku. Je obtížné zjistit, kolik je u nás chovatelů, jelikož mnozí z nich se neangažují v žádném klubu a nikdo o nich neví. Odhadem si však troufnu tvrdit, že se v Irské republice nachází asi čtyři desítky chovatelů a ten samý počet by měl být i v Severním Irsku.

REDAKCE PAPOUŠCI: Jste předsedou chovatelského klubu, který se specializuje na chov papoušků a ostatního ptactva. Je o členství ze strany chovatelů zájem?

JK:
Tento klub byl založen mezi léty 1988 a 1989, takže už existuje dlouhou dobu. Z původních zakládajících členů jsem zůstal pouze já a pokladník. Jinak máme samozřejmě nové členy, jejichž počet se každým rokem mění. Každý rok se někdo nový přihlásí a někdo se zase odhlásí. Chovatelské schůze máme každý měsíc v Dublinu a většinou zveme jako hosty chovatele a veterinární lékaře z Velké Británie, kteří mají vždy přednášku na určité téma, což je pro naše členy velice zajímavé. Většinou se sejdeme v počtu 10 až 30 chovatelů.

REDAKCE PAPOUŠCI: Jaké druhy papoušků se v Irsku chovají nejčastěji?

JK: Naši chovatelé nejsou takoví, že by se soustředili na jeden specifický rod či druh a většinou se jedná o smíšené papouščí sbírky. Nejběžněji se zde ale chovají amazoňané, arové, kakaduové, australské druhy papoušků nebo loriové. Jednoznačně nejčastěji se u chovatelů setkáte se žaky.

REDAKCE PAPOUŠCI: Spolupracují irští chovatelé se zahraničními chovateli a je určitá šance, že by byla možná spolupráce i s českými chovateli?

JK: Nejvíce spolupracujeme s chovateli z Velké Británie, jelikož k těm máme pochopitelně nejblíž. V posledních letech se naši chovatelé soustředí i na cesty do Holandska, Belgie a Německa. Mohu popřemýšlet o tom, že bychom pro naše členy připravili zájezd do České republiky na některou z vašich větších výstav papoušků nebo chovatelských burz.V tomto článku bohužel samozřejmě nelze popsat celou problematiku chovatelství papoušků v Irsku, a proto budu velmi rád, pokud mne zájemce o spolupráci zkontaktuje (hovořím ale pouze anglicky) a můžeme se konkrétně domluvit.


REDAKCE PAPOUŠCI: Jsou v Irsku populární mutace papoušků?

JK: Kdysi jsem choval mutace alexandrů malých. Bylo to začátkem devadesátých let. V současnosti se u nás na mutace alexandrů specializuje jen jeden chovatel. Má vždy ty nejnovější… Několik chovatelů má mutace rozel a papoušků zpěvavých.

REDAKCE PAPOUŠCI: Velmi často diskutovaným tématem je teď veterinární prevence v chovech. Jsou irští chovatelé v tomto ohledu zodpovědní?

JK: Určitě ano. Jak jsem výše uvedl, pro naše členy čas od času na setkání pozveme odborné veterináře, kteří se osvětě prevence v chovech ve svých přednáškách podrobně věnují. Jde samozřejmě o dodržování hygienických zásad při manipulaci s papoušky, pravidelné kontrolní zdravotní testy apod. Osvěta přináší výsledky a lidé raději pravidelně investují do testů a kontrol chovu odborným veterinářem, než aby třeba jednoho dne svou nezodpovědností přišli o celý chov v důsledku infekčního onemocnění.

 

 

REDAKCE PAPOUŠCI: Jerry, vy osobně jste chovatelem papoušků. Můžete čtenářům přiblížit váš chov?

JK: Ano, chovu papoušků se věnuji přes dvacet let. Od roku 1989 odchovávám ary ararauny a žaky. Měl jsem dobré chovatelské úspěchy s bílými kakaduy – moluckými, žlutolícími. Ve stejné době, tedy v devadesátých letech, jsem odchovával amazoňany žlutolící středoamerické i ekvádorské a ary vojenské, ary severy, červenoramenné a samozřejmě ararauny.
V roce 2005 jsem odchoval prvního kakadua růžového v Irsku. V roce 2007 jsem si dovezl pár arů zelených a těším se, že je odchovám. V roce 2008 poprvé zahnízdili moji arové arakanga. Choval jsem je deset let a to čekání bylo nekonečné! Po tomto roce ale přišla katastrofa. Moji sousedé si začali stěžovat na hluk a irské úřady jim daly za pravdu. Na svém pozemku jsem velmi rychle musel zrušit veškerý chov papoušků. Bylo to jako zmaření dlouholeté práce. Na novém místě tedy budu začínat úplně od začátku…

REDAKCE PAPOUŠCI: A jaké máte plány do budoucna, objeví se v nových voliérách i nové druhy?

JK: Mým „tajným“ snem jsou kakaduové palmoví.

 

REDAKCE PAPOUŠCI: Je něco, co byste rád vzkázal českým chovatelům prostřednictvím tohoto časopisu?

JK: Ano, určitě je. Ještě než začnete se stavbou rozlehlého chovatelského zařízení, ujistěte se, že máte tolerantní sousedy. Neznám právní kroky v Čechách, ale tady v Irsku to jde velmi rychle a v právu jsou většinou ti, kteří si stěžují. Z chovatelského hlediska bych pak možná rád podotknul, že by nikdo neměl prodávat pár, který mu nehnízdí, aniž by vyzkoušel nejrůznější motivační metody. Prodal jsem takhle už několik párů, které u nového majitele začali ihned hnízdit.

Jak už Jerry výše uvedl, není samozřejmě možné podrobně představit celkovou situaci týkající se chovu papoušků v Irsku v několika řádcích. Pokud byste měli zájem o doplňující informace, můžete Jerryho Kidda kontaktovat na e-mailové adrese: jerkidd@gmail.com a rád vám případné dotazy zodpoví. Za redakci časopisu děkuji Jerrymu za rozhovor, a hlavně přeji úspěšné vybudování nových voliér a už jen samé tolerantní sousedy.

Další zajímavé články najdete v tištěném časopisu PAPOUŠCI.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

19.02.2018
Milan Šaroun
Krmení papoušků rodu Neophema
U každého chovatele se způsob krmení určitým způsobem vyvíjí. Je to na základě poznatků, zkušeností, možností, a domnívám se, že do značné míry i tím, jak se chovatel naučí své chovance vnímat a rozumět jim. Nejinak je tomu i u krmení neofém...
celý článek
22.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – letošní chovná sezóna je úspěšná!
Milí přátelé, velice Vás zdravím ze slunného ostrova Tenerife. K dnešnímu dni jsme za letošní chovnou sezónu odchovali už více než 600 mláďat papoušků. Rozmanitost odchovů je opravdu velká a zahnízdily nám i páry, které léta nebyly aktivní.
celý článek
25.04.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - výživa při hnízdění - 7. část
Papouščí rodičovský pár potřebuje mít při krmení potomstva pocit dostatku. Pokud mu ho nedáme, pak se může stát, že všechna mláďata nebude krmit dostatečně. Nebo je nakrmí něčím nevhodným, co ve volieře najdou.
celý článek
15.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – dopřejte papouškům slunce...
Mnoho chovatelů se již začalo soustředit na vhodné vybavení voliér pro své papoušky, obohacování jejich prostředí atd. Nicméně je stále mnoho těch, kteří podceňují fakt, že papoušci musí mít možnost pobytu na přirozeném slunečním svitu.
celý článek