Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.10.2018

Chovatelův rok - Odstav mláďat při ručním odchovu - 12. část

Text: Milan Bartl, Marta Bartlová
Foto: Milan Bartl, Marta Bartlová, Eliška Horková

Odstav ručně dokrmovaných mláďat

Odstav je období, kdy se mládě učí být samostatné v příjmu potravy. Pokud v průběhu odchovu nastatane vážná situace a chovatel mláďata papoušků z budky odebere, pokračuje v jejich umělém odchovu až do samostatnosti v příjmu potravy. K tématu předčasného odběru mláďat z budky jsme napsali Chovatelův rok - zásah do hnízdění 9. část . O odstav mláďat pod rodiči se papouščí rodiče postarají sami. Pokud jsou mláďata papoušků dokrmována uměle, za správný odstav odpovídá chovatel.

Období odstavu má nejzásadnější vliv na psychiku, imunitní systém a zdraví jedince. Pokud se odstav ukončí moc brzy, mládě je neustále hladové, nervózní, může to vést k poruchám chování. Mládě zeslábne, je náchylnější k zdravotním problémům. Nedostatek výživy se projeví na kvalitě opeření (hladové pruhy), nebo mnohem později, např. při prvním přepeřování či hnízdění nebo může vyústit v poruhy chování v dospělosti. Pokud odstav trvá moc dlouho, pak se může stát, že se mládě neodstaví nikdy a stane se psychicky i v příjmu potravy celoživotně závislé na člověku.

Snáz se odstavuje ve skupině

Pokud je mládě chováno odstavováno samo, trvá déle, než přijde na to, jak se nasytit. Proto by se papoušek neměl před odstavem oddělovat od sourozenců. Ve skupině je odstav přirozený, rychlejší, mláďata mezi sebou soupeří a učí se jeden od druhého. Je ideální, pokud můžete k mláďatům přidat staršího, zdravého, nekonfliktního, již odstaveného papouška, který mláďatům ukáže, jak na to. Mláďata jsou socializovaná a v budoucnu se snáz zvyknou na druhého ptačího jedince.

 

Délka odstavu

Délka odstavu se liší podle velikosti a druhu papouška, od tří týdnů u menších druhů po dva až tři měsíce v případě největších druhů. Nejrychleji jsou samostatní malí a střední papoušci Austrálie, naopak třeba amazoňané a některé druhy kakadu jsou v tomto ohledu hodně pomalí a rádi se nechávají dlouho dokrmovat. Nejdéle trvá odstav velkých arů.

 

Hladová versus spokojená mláďata

Jeden z obecně rozšířených mýtů je, že mládě, které sotva sedí na bidle a není zcela opeřené, ale už se zajímá o piškoty, granule a ovoce, se samo od sebe dostatečně nasytí. Že jej hlad donutí. Není to pravda. Papoušek se sice bude snažit potravu přijímat, ale do volete se mu dostane jen malé množství. Důsledkem je nervozita z neustálého hladu, nejistota, křik, stres a zažívací problémy.

 

Jak na odstav

Od okamžiku, kdy mládě začne kolem sebe šmejdit zobákem a ochutnávat, je třeba mu nabízet do misky piškoty, papouščí granule, na větší kusy nakrájené jablko, mrkev. Tzn. krmivo, které lehce stráví. Později se předkládají zrniny, zpočátku vařené nebo máčené, později suché. Papoušek v tomto období potřebuje většinou 3-4x denně nakrmit směsí pro ruční odchov. Pak je spokojený a začne projevovat zájem o okolí, o to, co je v těch miskách kolem něj. Začne ochutnávat. Sice mu nejprve všechno ze zobáku padá, ale postupně se učí drtit, loupat a polykat. Mláděti je potřeba dát dostatečně dlouhý čas na to, aby se dokázalo nasytit a nerušit jej u příjmu potravy.

Než se naučí plně zasytit sám, trvá několik týdnů. V této době dokáže víc křičet a upozorňovat na sebe. Je nejistý, což může znejistit i chovatele.

Jakmile zjistíme, že papoušek přišel na to, jak sousto pozřít a část stravy se octla ve voleti, kontrolujeme pravidelně naplnění volete. Z tuhé potravy je na pohmat mnohem tvrdší, než vole plné kašovité směsi pro ruční odchov.

Za předpokladu, že mláděti opakovaně daří pozřít tuhou potravu, po týdnu můžeme začít pomalu snižovat frekvenci krmení ze 4x denně na 3 x a po cca 14 dnech na 2x denně a po dalších 14 dnech na 1x denně (jedná se o příklad papouška velikosti žaka).

 

Co se v mládí naučíš aneb pestrost potravy

Často slýchávám o neochotě přijímání granulí, ovoce a zeleniny apod. Slova: „Můj papoušek to nežere nebo to nechce. On má rád jen slunečnici a ořechy.“ Je to zkreslený pohled. On to prostě jen neumí, protože to nezná, protože byl nevhodně krmen nebo odstaven.

Mládě žaka v období odstavu

Mládě lze mnohem snadněji než staršího konzervativního papouška naučit na co nejpestřejší stravu. Mládě je zvědavé, není konzervativní a nemá předsudky. Vedle různých zrnin a granulí předkládáme pestrý sortiment ovoce a zeleniny, plodů naší přírody. Aby papoušci nebyli zvyklí jen na slunečnici a piškoty, jak tomu bohužel bývá. Pokud se odstav provede dobře, papoušek je vybaven do života tím nejdůležitějším. Dobrým stavem po fyzické a hlavně také psychické stránce. Bude se umět i v novém prostředí nasytit, bude mít sebedůvěru a bude připraven na vzájemný kontakt s dalšími papoušky i s novým majitelem.

 

Komplikace při odstavu

Pokud se při odstavu objeví trávicí nebo jiné zdravotní problémy, je potřeba je řešit s veterinářem, specializujícím se na exotické ptactvo. Problémy při trávení se projevují řídkým nebo zapáchajícím trusem, zpomalením vyprazdňování volete, neochotou přijímat potravu a nepřestávajícím žadoněním o potravu. Nejvážnější stav je, pokud mládě zvrací nebo se úplně zastaví průchod potravy trávicím traktem. Myslet si, že to přejde samo je nesmysl, domácím léčením a hledáním rad v diskuzích chovatel ztrácí drahocenný čas.

Ne prodeji neodstavených mláďat

Posledních několik vět jsem si nechal na téma předčasného prodeje před odstavem. Mláděti, které je závislé na dokrmovací kaši, je úplně jedno, kdo mu ji podává. Pro snazší zvyknutí a ochočení není tedy potřeba pořizovat neodstavené mládě, protože na nového majitele si lehce zvykne i mládě odstavené. Odstavené mládě lépe zvládne přechod do nového prostředí, jeho imunitní systém je zralejší a lépe zvládá změnu.

Neodstavená mláďata jsou citlivější na změny, někdy stačí jen změna hustoty dokrmovací směsi nebo změna teploty prostředí a je na problém zaděláno. Do ručního odchovu a odstavu se má pouštět ten, kdo dokáže rozpoznat a následně řešit problémy v příjmu potravy. Ten, kdo krmí, když to ještě je potřeba a ten kdo pozná, když je mládě odstavené a nedokrmuje, když už to potřeba není.

Proto nechejte odstav na chovateli, který mládě odchoval a pořizujte si odstavená mláďata papoušků.

Milan Bartl


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Zajímavosti z přednášek IX. MEZINÁRODNÍHO KONGRESU PAPOUŠCI
Přečtěte si zajímavosti z některých přednášek, které se odehrály na letošním IX. MEZINÁRODNÍM KONGRESU PAPOUŠCI na ostrově Tenerife.
celý článek
21.09.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Důležitost obohacení prostoru mladým papouškům
V době, kdy jsou mláďata odstavená a jsou již schopna sama přijímat potravu, začíná další velmi důležitá vývojová fáze. Toto období je určující pro zdraví a chování papouška v dospělosti.
celý článek
10.05.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Poskytněte svému papouškovi dostatek zdravého spánku.
Většina papoušků pochází z tropů či subtropů, kde je obvykle 12 hodinový denní/noční režim. Ptáci jsou vzhůru od východu po západ Slunce což činí v průměru 12 hodin denně.
celý článek
10.01.2019
Rosemary Low
BIOPARC DOUÉ – francouzský poklad mezi zoologickými zahradami
V západní Evropě je mým oblíbeným zařízením Bioparc Zoo de la Doué, ve Francii! V hektarové voliéře zde můžete sledovat papoušky, kteří hledají potravu a létají tak, jako by byli ve svém přirozeném prostředí.
celý článek