Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
14.02.2018

Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA HNÍZDĚNÍ A JÍDELNÍČEK PAPOUŠKŮ – 4. část

Text: Milan Bartl, Marta Bartlová
Foto: Milan Bartl

PŘÍPRAVA NA HNÍZDĚNÍ A JÍDELNÍČEK PAPOUŠKŮ

                                             Předchozí díl: Chovatelův rok – 3. část - PŘÍPRAVA NA CHOVATELSKOU SEZÓNU

I když je ještě zima a chladno, kalendář napovídá, že jaro se pomaličku blíží. Nastává ten pravý okamžik, kdy chovatel papoušků musí myslet na to, aby papoušci vstupovali do nové chovatelské sezóny aktivně a s chutí zahájili reprodukční cyklus. Některé druhy papoušků k toku a hnízdění vyburcuje sluníčko, teplý jarní vzduch a vlahý déšť (hlavně australské druhy). Chovatel může k podpoře toku přispět umístěním hnízdních budek do chovatelského zařízení (u větších druhů se budky ponechávají celoročně). Zahájení a synchronizaci toku ovlivní především zdravotní stav papoušků, jejich harmonie a zásadní změna jídelníčku.

Úprava jídelníčku před hnízděním

Prvním pravidlem je, že úprava jídelníčku má probíhat plynule a postupně. To znamená, že začneme postupně snižovat podíl suchých zrnin a odlehčených složek zimního jídelníčku a začneme zvětšovat podíl krmiva, které hnízdění podpoří. Pro lepší vykreslení situace je dobré si uvědomit, že pro papoušky je v jejich domovině hlavním signálem pro zahájení reprodukce doba hojnosti. K dispozici mají velký výběr potravy s vysokou biologickou i energetickou hodnotou. Po období dešťů je bujná vegetace v největší expanzi, je k dispozici ohromná paleta šťavnatých květů, zralých plodů, sladkých částí rostlin, namnožený hmyz, jeho tučné larvy apod. V neposlední řadě také zemina, hlína naplavená rozvodněným tokem a odlamující se kusy hliněných stěn, plné minerálů a stopových prvků. To vše papouškům i ostatním obyvatelům tropických lesů poskytuje ten nejbohatší jídelníček, jaký si můžeme představit. My jim sice v našich podmínkách srovnatelný jídelníček poskytnout nemůžeme, ale je naším cílem napodobit ho a dodat papouškům co nejvíce potřebných živin.

Plody z naší přírody

Dnes máme k dispozici spoustu druhů ovoce a zeleniny. A to jak tuzemské, tak tropické plody. Obchody nabízejí celoročně opravdu bohatou nabídku. Výhodu má každý, kdo vlastní nějakou zahrádku, pole či sad. Plody z domácí sklizně jsou zdravější, levnější a mají více minerálů i vitaminů. Přebytky si chovatel může zamrazit, zavařit nebo usušit a podávat je právě v období hnízdění. Čerstvé plody ovoce a zeleniny, jsou tou nejlepší surovinou pro přísun vitamínů a minerálů. Můžeme využít také darů naší přírody. Je mnoho plodů, které papoušci z naší přírody ochotně přijímají (jeřabiny, rakytník, šípky atd.).

Máčené a klíčené, měkký žír

Doba toku papoušků je čas úpravy budky, přípravy hnízda, dvoření se samečků samičkám, krmení se navzájem, které vyvrcholí pářením a snůškou vajec. V období toku se mi osvědčilo, když jsem tak trošku pozapomněl na přesné odměřování krmné dávky. Papoušci musí mít jistotu jakéhosi blahobytu. Suché zrniny nahradíme semeny máčenými, vařenými a klíčenými. Semena v této podobě se zchutní, jsou lépe stravitelná a mění se v nich chemické složení. Klíčením se zvýší obsah vitaminů a obsah bílkovin. Klíčené zrní je při nakličování a před podáním řádně několikrát propláchnout a nezkrmené krmivo po cca 6 hodinách odstranit.

Mimo ovoce a zeleninu, podáváme také tzv. "měkký" žír, tedy složky potravy, které jsou měkké, ptáci je snadněji konzumují. Složky krmiva, které jsou bohaté na bílkoviny, aminokyseliny a enzymy, podporují plodnost, snůšku a vitalitu mláďat. Mimo klasických vaječných směsí domácích nebo průmyslově vyráběných, se nabízí i další možnosti. Může to být lisovaný tvaroh, máčený rohlík, kousek vánočky (osvědčená surovina starších chovatelů), také vařená rýže s nasekaným vařeným vajíčkem, navíc posypaná třeba sušeným hmyzem. Zkušení chovatelé si míchají různé vlastní měkké směsi, kdy základem je vaječná směs, ovocný biskvit pro plodožravé ptáky, přidávají hroznový cukr, strouhanku, krupici, ovesné vločky apod. V období toku velkých papoušků (arové, žakové) se podávají ve větší míře také ořechy, naši papoušci nejlépe berou vlašské.

Doplňky stravy

Potravu podávanou před hnízděním lze obohatit různými průmyslově vyráběnými preparáty (sypkými nebo tekutými), určenými pro dobu hnízdění. Doporučil bych je určitě v případě, když ptačí rodiče berou jen jednostrannou stravu nebo pokud se v minulých odchovech vyskytly neoplozené snůšky, problém s úhyny ve vejci, líhnivostí či růstem mláďat. Průmyslově vyráběné preparáty renomovaných firem mají vyvážené složení a vždy je dobré si vybrat celou řadu jedné značky, protože preparáty lze navzájem kombinovat.

Uchování krmiv do období hnízdní sezony zmražováním a sušením

Díky mrazícím boxům můžeme celoročně doma skladovat plody, které sklidíme nebo pořídíme od léta až do pozdního podzimu v naší přírodě. Před léty jsem si vysázel sad, který dává plody jak pro moji rodinu, tak pro naše papoušky. Od začátku léta nám nabízí své plody až do konce podzimu. Začínáme třešněmi, které papoušci milují. Ty nejen zkrmuji papouškům, ale také je zamražuji. Mám vyzkoušeno, že jim papoušci v zimním a předjarním období dávají přednost před jablky a hruškami. Domácí jablka, hrušky, broskve, meruňky i kumoi tvoří jídelníček našich papoušků až do zimních měsíců, dokud je lze skladovat. Ze zahrádky zamražuji také hrách, který se papouškům v zimním jídelníčku moc líbí (o čerstvém v létě ani nemluvě). Za základ obohacení jídelníčku v době toku i krmení mláďat považuji jeřabiny a kukuřici v mléčné zralosti. Papoušci s velkou oblibou krmí svoje mláďata těmito surovinami. I mláďata, která se učí konzumovat pevnou stravu, ráda vyhledávají kukuřici i kuličky jeřábu. Je to pro ně sladké, měkké a tedy velmi dobře přijatelné krmivo.

Bylinky

Dalším bodem zkvalitnění jídelníčku je doplněk bylinek. Na zahradě jsem si založit tzv. „Čertovu zahrádku“. Je to záhon bylin, který každým rokem zvětšuji. Bylinky podávám přes sezónu čerstvé, přebytky usuším a podávám teď v zimě podrcené na krmivu. Pěstuji různé druhy bylin - mátu, meduňku, mateřídoušku, majoránku, bazalku, pažitku, tymián, šalvěj apod. Bylinky usuším a uložím do látkových pytlíků v „papouščí“ kuchyni. Při krmení papouškům vždy udělám mix bylin a podrtím je v hmoždíři. Drcené byliny jemně posypu po ovoci nebo vaječné míchanici a podávám papouškům.

V době, kdy se papoušci páří a samice se připravují na snůšku, zvýším přísun vápníku a minerálních látek. Dnes jsou k dispozici kombinované přípravky vápníku s vitamínem D³, spolu s hořčíkem a fosforem v potřebném poměru. Je to velmi důležitá věc pro chovné páry, hlavně samice. Některé samice, které pravidelně snáší a jejich snůšky jsou početné, nutně potřebují tyto látky doplňovat. Je naivní si myslet, že na dodání vápníku stačí drcené skořápky ze slepičích vajec.

Na závěr dnešního článku si dovolím připomenout, že je třeba jednotlivé složky jídelníčku střídat, neaplikovat vše najednou. V době reprodukce a odchovu potomstva je nejlépe krmit fázově, několikrát denně. Musíme dobře sledovat, co papoušci konzumují, nabízet různé alternativy. Je nutno dodržovat čistotu krmných misek a stolů. S podáváním měkkých složek potravy dochází k rychlejšímu kvašení a znehodnocování předložené stravy. Pro spolehlivé a dostatečné krmení mláďat musíme zajistit intenzívnější servis potravy. Rodičovský pár musí mít pocit dostatku potravy. V opačném případě by se mohlo stát, že některé mládě z obavy nedostatku potravy odstrčí a přestanou jej krmit (větší počet mláďat v hnízdě).

Pestrý jídelníček z kvalitních surovin zajistí správný vývoj životaschopného potomstva. Každé zdravé odchované mládě je vizitkou úspěšného chovatele a je to základ pro budování dalšího kvalitního chovného hejna.


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

12.01.2018
Eric Antheunisse
Eric a Alycia Antheunisse – budou přednášet na papouščím kongresu Nový Zéland 2018
Pokud ještě nemáte plány na letošní dovolenou, máme pro vás skvělý tip. Jste-li milovníci papoušků, splňte si sen a navštivte Nový Zéland. Ve dnech 20.–22. dubna 2018 se tam totiž uskuteční prestižní kongres pro chovatele papoušků, který organizuje Parrot Society of New Zealand.
celý článek
08.03.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Milovník papoušků v Indii denně nakrmí 4000 alexandrů malých
Kilithottam Sekar z Indie denně nakrmí 4000 alexandrů malých. Každý den vstává ve 4:30 hodin ráno, aby připravil krmivo pro volně žijící alexandry malé, kteří k jeho domu přiletí okolo šesté.
celý článek
02.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Výběr správného druhu papouška 1. část
Papoušci jsou dlouhověcí tvorové se specifickými fyzickými a duševními požadavky, které ne každý majitel může naplnit.
celý článek
29.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mládě špatně prospívá
Spousta chovatelů píše emaily s prosbou o radu. Když mládě špatně prospívá, po emailu ani po telefonu lze dobře poradit jen málokdy.
celý článek