Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
11.03.2019

Čistota misek …aneb co všichni jistě víme

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Základem každodenní péče o papoušky je bezesporu  výměna vody a krmiva do čistých vymytých misek.  Toto je třeba zajistit jak u papouška, chovaného jako společníka, tak v chovech s větším množstvím opeřenců. Vystačíme si buď ručním  kvalitním mytím pitnou vodou s odpovídajícím čistícím přípravkem, ve větších chovech se pak dobře uplatňují myčky na nádobí, do kterých lze použít i prostředek k pravidelné dezinfekci.

Miska s vodou po 24 hodinách v kleci papouška                    Nežádoucí a závadný povlak v této misce

při pokojové teplotě       

    

Často jsou klece a voliéry vybaveny rovněž koupelničkami nebo nádobami určenými ke koupání papoušků. Zde samozřejmě musíme vodu také denně měnit a hlavně celou koupelničku rozebrat a veškeré záhyby vydrhnout. Pokud to neuděláme, vytvoří se nám na stěnách a záhybech slizovitý, zdravotně závadný povrch.

 

Koupelnička po denním používání papoušky                            Čistá

           

Nutností je čistota a pravidelná dezinfekce i okolí misek s krmením.

Znečištění krmiva a vody v miskách se snažíme zabránit rovněž jejich vhodným umístěním v ubikacích. Se stoupajícími teplotami nebo při celoročním chovu papoušků v teplých prostorách, musí být měkké krmivo i ovoce a zelenina spotřebováno papoušky během několika hodin. Jinak dojde k jeho kvašení.

Po několika hodinách v teplém prostředí začíná ovoce v miskách kvasit

 

 Neméně důležitá je hygiena přípravy krmiva a samozřejmě kvalita a odpovídající skladování krmiva.

 Pokud tyto zásady nedodržíme, máme našlápnuto ke zdravotním problémům papoušků, které mohou být velmi závažné. Bohužel, když si všimneme, že s našimi opeřenci není něco v pořádku, může být na řešení již pozdě.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

31.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA CHOVATELSKOU SEZÓNU – 3. část
Zima neřekla ještě zdaleka své poslední slovo, ale my chovatelé už musíme myslet na novou chovatelskou sezónu. Před hnízděním je potřeba dát vše do pořádku, abychom papoušky nemuseli při hnízdění rušit. Kde vlastně začít a na co se připravit?
celý článek
27.07.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Důležitost znalostí v nadaci Loro Parque Fundación
Péče o papoušky souvisí se zájmem lidí, kteří se o tyto nádherné opeřence chtějí starat. Motivace a chuť jsou důležité aspekty, ovšem musí jít ruku v ruce s odbornými znalostmi.
celý článek
28.12.2017
Radka Hrevušová
Mrkvové kuličky pro papoušky
Jáhly spaříme dvojnásobným množstvím vroucí vody a pod pokličkou necháme odstát. Mezitím oloupeme zeleninu. Mrkev podlijeme trochou vody a 10 minut dusíme, pak přidáme nakrájený batát a dužinu z dýně (bez slupky a jader) a dusíme dalších 10 minut.
celý článek
06.09.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Sociální sítě - pravdy a mýty o odčervování papoušků
V dnešní moderní době sociálních sítí není nic jednoduššího, než sednout k počítači, tabletu či mobilu a položit zde jakoukoliv otázku. Během chvíle se pravděpodobně dočkáte několika odpovědí.
celý článek