Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
26.06.2019

Co dělat, když rodiče škubou mláďatům peří?

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Chovná sezóna je v plném proudu a jak už to tak někdy bývá ne vždy se vše daří tak, jak má. Jedním z problémů vyskytujících se u mláďat chovaných pod rodiči v budce může být škubaní peří způsobené jejich rodiči. Důvodů existuje mnoho, jedním z nich může být nedostatek bílkovin v krmné dávce.

V našem chovu se vyskytnul problém se škubáním mláďat rodiči v budce u jednoho páru aratingů oranžovočelých. Jelikož tento druh hnízdí ve volné přírodě ve stromových termitištích a hmyz tvoří součást jejich potravy při odchovu mláďat, vyzkoušeli jsme do krmné dávky zařadit směs s hmyzem. Jedná se o průmyslově vyráběnou směs určenou pro kruhoočka a tangary a jako doplněk pro astrildovité ptáky v době hnízdění. Krmivo obsahuje více než 50 % sušeného hmyzu, kořýše a měkkýše a také mravenčí vajíčka. Součástí směsi je také 30 % medu, obiloviny, ořechy, minerální látky, pšeničné klíčky a ovoce. Tato směs se nám velice osvědčila, neboť rodiče se škubáním svých mláďat přestali. Mnoho chovatelů podává během odchovu mláďat hmyz živý nebo sušený. Při podávání hmyzu je však důležité znát jeho původ, zejména potravu, která byla hmyzu nabízena. Po nákupu živého hmyzu je vhodné jej několik dní před podáním krmit potravou bohatou na živiny.   

Jak již bylo uvedeno výše, příčin škubání peří mláďat rodiči v budce existuje mnoho. Mezi další problémy můžeme zahrnout například poruchy chování chovného páru nebo nedostatečný enrichment, tedy obohacení prostředí.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.04.2019
MVDr. Veronika Sochorcová
Pampelišky pro papoušky
Pampeliška je pro mnohé z nás jen obtížným plevelem našich zahrádek. Můžeme jí však také využít jako zpestření krmné dávky pro naše papoušky.
celý článek
23.03.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – mláďata barnardů zelených klonkurských
Tento týden máme na Tenerife krásné počasí a v  chovném centru Loro Parque Fundación máme nádherně prospívající mláďata vzácného druhu, kterým je barnard zelený klonkurský (Barnardius barnardius macgillivrayi). Mláďatům je teď 28 dní.
celý článek
14.02.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA HNÍZDĚNÍ A JÍDELNÍČEK PAPOUŠKŮ – 4. část
I když je ještě zima a chladno, kalendář napovídá, že jaro se pomaličku blíží. Nastává ten pravý okamžik, kdy chovatel papoušků musí myslet na to, aby papoušci vstupovali do nové chovatelské sezóny aktivně a s chutí zahájili reprodukční cyklus.
celý článek
14.12.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – sestavujte páry z papoušků stejného temperamentu
Zajímavý článek o kompatibilitě papoušků. Pokud je samec agresivní, měli byste mu vybrat samici větší velikosti podobného temperamentu, která vztah vyrovná... 
celý článek