Načítám...
16.11.2020

Co vše si doma připravit pro nového papouška společníka?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun, Jan Kulhánek

Koupi papouška mazlíčka, který se stane novým právoplatným členem vaší rodiny zajisté předcházelo zodpovědné rozhodnutí, nastudování potřebných informací a hledání správného chovatele. Jaký je správný postup při koupi a co vše si doma pro nového papouška připravit? Níže uvádím krátké shrnutí. Není toho příliš, ale na místě je především zodpovědnost.

 

Co mít doma připraveno?

 • Vhodnou ubikaci pro papouška, a to jak prostorově, tak zvoleným materiálem – obojí podle druhu papouška.
 • Pokud již domácnost sdílí jeden papoušek a pořizujete k němu dalšího stejného druhu do páru nebo jiného papouščího kolegu, je třeba, aby měl každý svoji klec. Nováčkovi poskytněte
  tzv. seznamovací, prostornou klec a umístěte ji vedle klece papouška, který již doma bydlí, aby se na sebe mohli pouze dívat – a postupně se tak seznámit a zvyknout si na sebe. Pouštět je můžete společně, ale pouze pod vaší bedlivou kontrolou. 

 

 

 • Připravte si kvalitní krmivo, ideálně takové, kterým krmil původní chovatel. Pokud budete podávat novému papouškovi krmivo od jiného výrobce, požádejte nejprve chovatele, aby vás vybavil tím, na které byl papoušek zvyklý. Změnu pak provádějte pozvolna smícháním krmiva od chovatele a vámi připraveného. Kvalitní a vhodnou směs, kterou krmil a doporučil chovatel, není třeba měnit.
 • Nezapomeňte se vybavit vhodnými doplňky stravy, které ředem zkonzultujte s chovatelem. Nezbytné je správné skladování.

 

 

Vyzvednutí papouška u chovatele

 • Pro papouška se vypravte s vhodnou a bezpečnou přepravkou odpovídajících rozměrů. Ideální je přepravka s pevnými stěnami a dostatečně velkými (pro manipulaci) kovovými dvířky.

 • Před umístěním do přepravky zkontrolujte papouškův kroužek. Musí odpovídat dokumentům, které k mláděti dostenete.

 • Pro zajištění většího klidu v době přepravy je ideální překrýt přepravku ručníkem nebo tenkou dekou.

 • Samozřejmostí je zajištění potřebné teploty v době přepravy. V zimě je nutné topení a v létě pak dejte pozor na přehřátí – nikdy nesmíte zavřít přepravku s papouškem v nevětraném autě!

 • Pokud jde o delší cestu, dejte do přepravky kousek jablka a piškot.

 

Nový papoušek poprvé doma…

 • Přepravku s papouškem doneste do místnosti, kde má papoušek umístěnu svoji ubikaci a pomalu ji odkryjte tak, abyste papouška nevylekali. Klidným hlasem na něj mluvte.
 • Ideální je, aby si papoušek přelezl sám do připravené klece nebo voliéry. Pokud to velikost umožňuje, přepravku umístíme do ubikace, otevřeme dvířka a počkáme, až si sám vyleze. Pokud to není možné otevřte dvířka klece a přepravku k nim přiložte. Většinou si papoušek přestoupí sám. Ubikaci vybavenou krmivem uzavřete a papouška nechte, aby se v klidu seznamoval s novým prostředím.
 • Pro papouška je vše velkou změnou, nové prostředí, noví lidé, odloučení od sourozenců či jiných papouščích mláďat. Klidně na něj mluvte.
 • Uvyknutí papouška na novou situaci může trvat několik dní. Zodpovědný chovatel vám nabídne svoji pomoc a kdykoliv se na něj můžete obrátit a situaci zkonzultovat. Chovatel zná v tuto chvíli papouška nejlépe. Pokud s ním pracoval, velmi dobře zná i jeho povahu.

 

 

 • Velmi důležité je sledovat příjem potravy papouška. Během jednoho až dvou dní může být příjem potravy nižší, ale nikdy se nesmí stát, aby papoušek hladověl.
 • Všechny úkony kolem papouška je nutné provádět v naprostém klidu.
 • Pokud přichází papoušek do rodiny s menšími dětmi, není to žádný problém, ale je třeba dětem vysvětlit, jak k novému členu rodiny přistupovat a nenechávat děti s papouškem bez dozoru.

 

 • Papouška nesmíte nikdy zradit, musí vám plně důvěřovat.
 • V okamžiku, kdy se papoušek přestane obávat vaší ruky v kleci, nechá se pohladit, můžete přistoupit k jeho puštění mimo klec. Mládě pouštějte vícekrát denně a mezitím ho vracejte do klece, aby se mohlo najíst a vyspat. Nechat papouška sedět celý den na kleci bez možnosti jídla je veliká chyba!
 • Pomalou a hlavně trpělivou výchovou veďte papouška k tomu, aby se stal milým a pohodovým společníkem.

 

 

Papoušek bude vaším společníkem na řadu let. Je to inteligentní tvor se svými potřebami. Pokud nebude mít papouščího kolegu, bude mít pouze svého člověka, svoji lidskou rodinu. Jestliže si ho nebudete všímat, uděláte z něj nešťastného neurotického tvorečka. Proto přistupujte k jeho koupi velmi uvážlivě a zodpovědně.

 

KRÁSNÉ FOTOGRAFIE PAPOUŠKŮ DENNĚ NA VAŠEM STOLE – TÝDENNÍ KALENDÁŘ PAPOUŠCI 2021

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Která dokrmovací směs pro papoušky je nejlepší?
Přichází období odchovu mláďat a s ním i potřeba některá mláďata dokrmovat ručně.
celý článek
27.05.2019
Milena Vaňková
Nezapomeňte právě teď nabídnout papouškům květy černého bezu …
Chovatelský rok se dá rozdělit mimo jiné na období pampelišek, kvetoucích stromů, prvních třešní…. a v neposlední řadě černého bezu.
celý článek
16.01.2018
Milena Vaňková
Kšíry pro papoušky
Ve svém minulém příspěvku pro tento web jsem psala o vzrůstající oblibě chovaných papoušků jako společníků, kamarádů, mazlíčků. Lidé, kteří si takového papouška pořizují, mu chtějí dopřát to nejlepší, co mohou. K tomu patří i přirozený pobyt venku. Ne každý má možnost slunění svého papouška ve venkovní voliéře a proto se nabízí příležitost vzít svého ptačího kamaráda ven na kšírech vyrobených speciálně pro papoušky.
celý článek
01.02.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – dbejte na dno voliér
Ve voliérách spravovaných nadací Loro Parque Fundación věnujeme zvláštní pozornost dnu ubikací.
celý článek