Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
12.01.2018

Eric a Alycia Antheunisse – budou přednášet na papouščím kongresu Nový Zéland 2018

Text: Eric Antheunisse, Redakce PAPOUŠCI
Foto: Eric a Alycia Antheunisse

Pokud ještě nemáte plány na letošní dovolenou, máme pro vás skvělý tip. Jste-li milovníci papoušků, splňte si sen a navštivte Nový Zéland. Ve dnech 20.–22. dubna 2018 se tam totiž uskuteční prestižní kongres pro chovatele papoušků, který organizuje Parrot Society of New Zealand. Kromě dalších zajímavých přednášejících uslyšíte také Erica Antheunisse a jeho ženu Alyciu z Kalifornie. Oba se podělí o své zkušenosti s komerčním chovem papoušků v USA.

 

Eric vám přiblíží svůj chov…

Chovem papoušků se zabývám od svých devíti let, což je již přes 30 let. Můj otec vždycky míval na zahradě pěnkavy a alexandry. V dětství jsem se o chovu hodně naučil a v dospělosti pak využil… Spolu se svou ženou jsem vybudoval úspěšný podnik CEDAR HILL BIRDS, který zahrnuje farmu s více než 2000 papoušky, maloobchod s chovatelskými potřebami, export papoušků do zahraničí a uskutečňuji také přednášky na chovatelských kongresech po celém světě. Naším cílem je chovat zdravé silné stavy pro jiné obchody i pro jednotlivce, kteří je dále prodávají do obchodů s mazlíčky.

 

Komerční chov papoušků

Setkáváme se s mnoha dotazy, zajišťujeme nejen každodenní péči o ptáky, ale také čelíme výčitkám, že způsob, jakým chováme své ptáky, je nepřirozený a industrializovaný. Mnoho lidí nechápe, že papoušci nejsou stejní jako psi a kočky. Psi se hárají či kočky se mrouskají v pravidelných cyklech a přivádějí na svět mláďata, ale papoušci jsou jiní. Pro jejich úspěšný odchov hraje roli mnoho faktorů. Ale ideály se mění, když se jedná o velké množství ptáků. Většina veřejnosti by nic nenamítala proti tomu, aby měl člověk na zahradě několik párů, ale když se jedná o 1000 párů, názory se mění. Při takových počtech se mění i způsob hospodaření. Museli jsme je několikrát zefektivnit a přebudovat, abychom zredukovali mzdové náklady a zlepšili podmínky našich papoušků.

 

Uspořádání zařízení

Chováme především ve velkých pilířových budovách pod širým nebem, které měří 9 x 60 metrů. Každá budova je obehnána 2,5 cm silným pletivem, které zajišťuje bezpečnost pro případ, že by některý pták uletěl ze své voliérky. Pletivo také brání ptákům z okolí, aby se dostali do voliér a byli potencionálním nebezpečím kvůli přenosu nemocí. Pro zvýšení bezpečnosti jsou všechny budovy obehnané zelenou netkanou textílií až do výšky 1,2 m od okapu. To nejen zvyšuje ochranu před povětrnostními vlivy, ale navíc v létě uchovává v zařízení větší chládek. Střechy chovatelského zařízení jsou zkombinovány z pevných a průhledných panelů, aby vpouštěly dovnitř přírodní světlo. Všude jsou nainstalovány rozprašovací systémy, které jsou ovládané automaticky v závislosti na ročním období.

V každé budově jsou umístěny druhy podle přírodních zeměpisných oblastí: tj. afričtí, jihoameričtí, asijští papoušci atd.  Zařízení obsahuje čtyři řady, z nichž každá je tvořena přibližně 100 voliérkami, tedy celkem asi 400 párů na jednu budovu mého chovatelského zařízení. Všechny voliérky jsou závěsné a umístěné přibližně 1,5 m nad podlahou. Díky tomu jsou všechny páry nad úrovní očí v dominantní, bezpečné poloze. Voliérky jsou navzájem oddělené plechovými deskami. Tak nedochází k agresivitě a konkurenci mezi páry, což dost podstatně zvyšuje plodnost. Příčky rovněž zajišťují hygienickou bariéru, která do jisté míry brání přenosu nákazy v případě, že některý z párů onemocní.

Velikost a uspořádání voliérek

Malí a střední papoušci jsou umístěni ve voliérkách vysokých 1 metr, širokých 0,6 metrů a dlouhých 1,2 metry. Všechny tyto voliérky jsou vyrobené z pozinkovaného pletiva. Nemají žádný rám; drátěné panely jsou jednoduše secvaknuty dohromady pomocí speciální pistole. Je to pistole na vzduch, která zajišťuje rychlou a účinnou montáž. Pak se voliérky zavěsí na zeď a mezi ně se rozmístí neprůhledné plechové příčky. Větve ve voliérkách mají různou šířku a strukturu a ptáci je používají k okusu i hřadování. Pod klecí v drátěných koších jsou umístěné dvě půllitrové misky z nerezové oceli na krmení. Na dvířka je upevněná násypka na granule, vyrobená původně pro krmení králíků. To, že je násypka na dvířkách voliéry, umožňuje její snadnější čištění, které se provádí podle potřeby. Prach zbylý z peletů se vysává, aby na podlahách voliér nezůstávaly rozsypané zbytky. Do každé klece je trubičkou automaticky přiváděna voda. Stropní rozprašovací systémy umožňují koupání a v horkých dnech ochlazení.

Větší ptáci – amazoňané, žakové a malí kakaduové – jsou umístěni ve voliérkách o velikosti 0,9 x 1,2 x 1,8 m (šířka, výška, délka). Tyto voliérky jsou též závěsné a oddělené plechovými příčkami. Krmivo, vodu a pelety ptáci dostávají ve velkých keramických miskách.

Velcí kakaduové a arové obývají voliéry o velikosti: 1,2 x 1,2 x 2,4 m (šířka, výška, délka) a 1,2 x 1,2 x 3 m (šířka, výška, délka). Před hnízdní budkou jsou dvě rovnoběžná bidýlka 10 cm od sebe. To zajišťuje samičce větší stabilitu při páření. V minulosti jsme zkoušeli větší voliéry, ale to snižovalo plodnost ptáků. V menších voliérkách máme dvojnásobnou produkci. Ptáci, kteří mohli ve větších běžných voliérách slétávat na zem, neměli zájem o hnízdní budky, ale jakmile se dostali do menších závěsných voliérek, začali odchovávat.

Hnízdní budka a konstrukce

Při chovu velké pestré sbírky papoušků je důležité si uvědomit, že každý druh ptáků může vyžadovat jiný typ hnízdních budek. Nyní uvádím jen některé příklady. Poicephalové či aratingové ochotně přijímají budky malých rozměrů, ale my jsme zaznamenali větší úspěch v hlubší budce tvaru L, která je 50 cm vysoká, 20 cm hluboká a 30 cm široká. Amazónci a kakaduové hnízdí v budkách tvaru písmene Z a větších verzích tvaru L. Arové a velcí kakaduové jsou chováni v kovových budkách vyložených dřevem. Arové používají obdélníkové budky. Používáme i plastové nakládací sudy vyložené dřevem.

Zkoušeli jsme prodloužit životnost budek pomocí trubky z PVC vsunuté do hnízdního otvoru, ale zjistili jsme, že to snižuje produktivitu. Všechny budky jsou vystlány velkými hoblinami. Papoušci s větší potřebou okusu, mají na vnitřní straně budky připevněné kusy borového dřeva.

Krmení papoušků

Všichni ptáci dostávají po celý rok široký sortiment zrnin, ovoce a zeleniny a přidáváme též granule. Tužší zelenina se zpracovává ve strojku na půlcentimentové kostičky. Ostatní druhy zeleniny se krájejí ručně. Necháváme naklíčit slunečnici, světlici barvířskou, pohanku, fazole mungo, čočku, pšenici, ječmen, kukuřici a proso. Přidáváme jablka, řepu, mrkev i ostatní sezónní ovoce a zeleninu. V minulosti jsme zkoušeli i mraženou zeleninu, ale zjistili jsme, že se kazí rychleji než čerstvá.

Všechny přísady se mixují ve velké míchačce na beton. To zajišťuje rovnoměrné promíchání. Při otáčení se přidává moučka z ústřicových lastur kvůli vápníku, vitaminové a minerálové doplňky a prášek z kořene pýru. Celá sbírka papoušků dostává tuto směs obden.

Všechny své směsi semen si mícháme sami. Jednotlivá semena objednáváme po tunách a skladujeme je ve velkých kovových nádobách. Granule papouškům přidáváme po celý rok.

Odebírání vajec a inkubace

Mláďata všech malých ptáků se líhnou v budkách a rodiče je sami krmí. Necháváme jim je 10 dnů až 2 týdny, pak je ale odebíráme a uměle dokrmíme. Velkým ptákům odebíráme vejce k umělé inkubaci. Zjistili jsme, že vejce se snadněji odebírají pomocí speciálního drátěného podběráčku, který vejce zachytí a ochrání ho před zničením neopatrnou manipulací či před ptačími zobáky.

K inkubaci používáme malé slepičky Silkie rodu Gallus. Tyto slepičky jsme si
vybrali, protože na vejcích sedí vytrvale a spolehlivě. Máme pět slepic v menších zavěšených slepičích kotcích, které přezdíváme slepičí chaty. Každá slepice dokáže sedět na 12 až 20 vejcích najednou. Vejce jsou sledována a odebírána jsou přibližně dva dny před naklovnutím, aby byla přemístěna do líhně.

Se systémem, který při chovu papoušků používáme, jsme dosáhli velkých úspěchů. Po mnoha letech pokusů a omylů jsme teď přesvědčeni, že naše zařízení je efektivní a dobře uspořádané.

 

Kontakt na chovatele: https://www.facebook.com/profile.php?id=100006153648459 

Na kongresu na Novém Zélandu Eric a Alycia shrnou své letité zkušenosti. Pokud máte o účast zájem, můžete se přihlásit na webových stránkách http://www.parrot.co.nz/

 

 

Eric Antheunisse

Jsem zakladatelem farmy specializované na komerční chov papoušků CEDAR HILL BIRDS, kterou vedu v Lodi v Kalifornii přes třicet let. 110 N Cherokee Ln, Lodi, CA 95240, Spojené státy americké

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

20.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Pohlavní dimorfismus u žaků
V dnešní moderní době využíváme ke stanovení pohlaví u ptáků bez výrazného pohlavního dimorfismu nejrůznějších pokrokových metod. U žaků existuje spolehlivý znak pohlavního dimorfismu, který však není známý ani zkušeným chovatelům.
celý článek
24.05.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Na letišti Soekarno-Hatta bylo zmařeno pašování stovek papoušků
Ve zpravodajském deníku The Jakarta Post vyšla dne 21.5. 2018 zpráva o zmaření pokusu o pašování stovek papoušků ve městě Tangerang, které leží na západě ostrova Jáva. Úřady na mezinárodním letišti Soekarno-Hatta v Tangerangu, v provincii Banten, zmařily pokus o
celý článek
26.06.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Bodavý hmyz a papoušci
Chov papoušků ve venkovních voliérách je pro zdraví papoušků nezbytný. Dostatek čerstvého vzduchu a především slunce nic nenahradí. Přednosti pobytu venku vysoce převažují případné problémy, které se s tím pojí. Jedním z negativ je obtěžování hmyzem.
celý článek
21.02.2018
Hillary Hankey
Takže chcete trénovat Vašeho papouška pro freeflight …
Denně mi přichází elektronickou poštou tři čtyři emaily, v nichž mě majitelé papoušků žádají o rady, jak trénovat papouška - mazlíčka pro FF (volný let, freeflight). Freeflight však není o tom naučit papouška přiletět na ruku na zavolání.
celý článek