Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
24.06.2019

I maličkost v chovu může zachránit hodně ...

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Líheň na papoušky je mezi chovateli pravděpodobně běžnou a potřebnou záležitostí. Někteří chovatelé používají líhně dražší, jiní sahají po dostupnějších typech. Já osobně jsem přesvědčena, že cena líhně se nerovná úspěšnosti vylíhnutí mláďat.

 

Svou roli zde hraje spousta faktorů a někdy je to doslova alchymie. Velikou roli, v podstatě jednu z rozhodujících, hraje při inkubaci vajec a úspěšném vylíhnutí vlhkost. S potřebou vyšší vlhkosti si dokážeme každý poradit, horší je to pak v případě, kdy potřebujeme vlhkost dostat hodně dolů a v místnosti, kde je líheň umístěna, se nám to nedaří. S podobným problémem jsem se setkala i v těchto horkých dnech při bouřkách nebo mlze, kdy se vlhkost venku hodně zvýší a samozřejmě na to zareaguje i líheň. Možná by se dal použít odvlhčovač do místnosti, ale mně se osvědčila jiná věc.

Obyčejný polštářek na zachycování vlhkosti v práškových potravinářských doplňcích.  Umístěním do líhně co nejblíže vejcím, jsem dosáhla okamžitého snížení vlhkosti o 7 procent. Jednalo se o první pomoc a polštářek silica gelu byl menších rozměrů.

Hledala jsem další možnosti a zakoupila polštářek, který je určen do aut proti mlžení skel uvnitř vozu. Umístila jsem do líhně tento a dostala jsem se bez problému na v tu chvíli požadovanou nízkou vlhkost i pod 30 %, kterou polštářek spolehlivě stabilně udržuje. Ke stanovení správné vlhkosti je samozřejmě potřeba po dobu inkubace vejce vážit a počítat úbytek hmotnosti podle vzorce.

Náhlý malý nápad, ale možná zachránil mnoho. Uvidíme za pár dní…

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

31.12.2017
Aviva Vishnia, D. M. P.…
Když samičky nechtějí sedět na vejcích
Samice papoušků se někdy rozhodnou, že sezení na vejcích není zrovna jejich „šálek čaje“, a svá vejce ignorují, odmítají je nebo ničí. David Vishnia, izraelský chovatel papoušků s dlouholetými zkušenostmi, se rozhodl najít „vlastnoruční“ řešení.
celý článek
01.03.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – příprava na první mláďata
Hlavní chovná sezóna se nezadržitelně blíží. Stejně jako většina chovatelů v Evropě, i my se v Loro Parque připravujeme na chovatelsky nejvýznamnější období v roce.
celý článek
25.02.2019
Milena Vaňková
Jak přirozeně zabavit papoušky?
Počasí stále ještě nedovoluje, aby byli naši papoušci puštěni do venkovních voliér, kde by nalezli více podnětů k zábavě, pohybu a pozorování okolí.
celý článek
23.11.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – nové páry pro další chovnou sezónu
Papoušci jsou, stejně jako většina živočichů, monogamními tvory. Když se rozhodnou pro svého partnera, je to na celý život. Papouškům by měl být umožněn ideálně přirozený výběr svého vyvoleného či vyvolené.
celý článek