Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
05.11.2018

Jak dlouho žijí papoušci?

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Na rozdíl od jiných domácích mazlíčků, mohou některé druhy papoušků žít se svým majitelem po celý jeho život. Často své majitele dokonce přežívají. Nový majitel by se měl  nad touto skutečností při pořizování papouška zamyslet a položit si otázku: budu schopen papouškovi poskytnout správnou péči po celou dobu jeho života?

Obecně platí, že čím větší je papoušek, tím delší je jeho předpokládaná délka života. Tato situace platí za ideálních podmínek u zdravých jedinců.

andulky 7 - 12 let

agapornisové 7-15 let

aratingové 15 - 25 let

korely 10 - 15 let

mníšci 20 - 30 let

papoušek senegalský 15 - 25 let

amazoňan modročelý 50 - 70 let

žako 50 - 60 let

kakadu růžový 20 - 40 let

kakadu žlutočečelatý 40 - 60 let

kakadu molucký 50 - 60 let

ara ararauna 50 - 80 let

ara zelenokřídlý 60 - 90 let

ara hyacintový 60 - 90 let

Faktory ovlivňující délku života

Mezi faktory ovlivňující délku života papoušků patří správná výživa, veterinární péče a mentální zdraví. Krmná dávka složená ze směsi semen, s převahou slunečnice, kterou papoušci milují, negativně ovlivní zdraví papouška a tím i jeho předpokládanou délku života. Rovněž podmínky prostředí, odpovídající velikost voliér, sluneční záření, adekvátní spánek nebo možnost projevů přirozeného chování ovlivňují délku života vašeho papouška.

Nejstarší papoušek

Dle Guinessovy knihy rekordů byl nejstarším papouškem kakadu inka Cookie z chicagské zoologické zahrady, který zemřel v roce 2016 ve věku 83 let.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.08.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Jak vybrat to správné bidýlko pro vašeho papouška?
Výběr správných bidýlek v papouščí kleci či voliéře má vliv na zdravotní stav papouščích nožiček. Nesprávně zvolená velikost nebo typ může vést ke zdravotním problémům od různých poranění až po tvorbu otlaků.
celý článek
29.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mládě špatně prospívá
Spousta chovatelů píše emaily s prosbou o radu. Když mládě špatně prospívá, po emailu ani po telefonu lze dobře poradit jen málokdy.
celý článek
11.07.2018
Vendula Černá
Papoušci a pitný režim, aneb noční můra většiny mazlíčkářů
Papoušci mají v miskách nejen krmivo, ale hlavně čistou vodu. Jenže jak dlouho voda vydrží čistá? Papoušek se může v misce chtít koupat, může se tam dostat trus, nebo si tam namáčí dobroty. A jak tedy vodu udržet čistou? Řešením je pítko.
celý článek
05.01.2018
Rafael Zamora Padrón
Krmení papoušků v zimním období v LORO PARQUE FUNDACIÓN
Hlavní chovná sezóna na Tenerife je již za námi a my se můžeme radovat ze skutečnosti, jak mláďata našich papoušků dobře prospívají. O odchovech vám poreferuji zase někdy příště… nyní se pojďme zabývat dospělými jedinci.
celý článek