Načítám...
11.02.2019

Když se objeví očekávaná snůška ...

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

U někoho chovatelská sezóna již vypukla u někoho se rozbíhá. To, na co každý chovatel čeká je, až se v hnízdě objeví tolik očekávaná snůška, výsledek jeho péče o papoušky. Rozhodnutí, zda snůšku ponechat rodičům nebo umístit do líhně, jednoznačně závisí na chování rodičovského páru.

Pokud již máme s chovným párem špatné zkušenosti a hrozí rozbití vajec, oputění  snůšky apod., uděláme lépe, pokud je v budce nahradíme podkladky a ta snesená umístíme do líhně.

Neznamená to, že bychom tímto krokem museli nutně přistoupit k ručnímu odchovu. Rodičovskému páru nahradíme vejce podkladky a pak můžeme vrátit naklubaná vejce nebo vylíhlá mláďata z líhně. Tento zásah chce ale cit a určité zkušenosti a znalosti v chování páru, které jsme získali, bohužel  někdy i za cenu úhynu podložených mláďat.

Při odběru vajec musíme postupovat velice opatrně a v mnoha případech to není jednoduché, protože pár si své hnízdo střeží a mnohdy bývají ptáci agresivní. Je to přirozené chování, ptáci se snaží zahnat vetřelce. Manipulaci si usnadníme tím, že je budka umístěna tak, abychom do ní měli přístup z kontrolní chodby.

Odebraná vejce před uložením do líhně popíšeme, aby nedošlo k záměně při větším počtu inkubovaných vajec. Rovněž musíme znát správné hodnoty nastavení líhně pro určitý druh. Pokud líhneme mláďata s různými požadavky ,hlavně na vlhkost, je třeba mít těchto zařízení více.

Po několika dnech inkubace je možné prosvícením zjistit, zda je snůška oplozená. Po celou dobu inkubace můžeme při prosvicování vejce sledovat vývoj zárodku. V případě potřeby zasáhnout a pomoci mláděti ve vhodnou dobu ven. Mládě je samozřejmě v ideálním případě schopno se dostat z vejce ven samo, ale pokud by bylo umístěno v budce, může v případě potřeby s pomocí matky počítat. Při inkubaci v líhni, může matku nahradit chovatel. Tento zásah si vyžaduje obrovskou trpělivost, znalosti,  zkušenosti  a doslova praktické „nakoukání“ velkého množství  inkubovaných vajec.

Čisté vejce ary po 6 dnech inkubace                               Odumřelý zárodek žaka 

 

      

Správně se vyvíjející zárodek ve vejci ary                Mládě lori ozdobného protrhlo blánu a přechází na plicní dýchání

Lori ozdobný uvolnil víčko vejce                                    Lori černý několik sekund po vyklubání nabírá sílu


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Zajímavosti z přednášek IX. MEZINÁRODNÍHO KONGRESU PAPOUŠCI
Přečtěte si zajímavosti z některých přednášek, které se odehrály na letošním IX. MEZINÁRODNÍM KONGRESU PAPOUŠCI na ostrově Tenerife.
celý článek
18.09.2018
Markéta Rybínová
Sušené pivovarské kvasnice a jejich příznivý vliv pro papoušky
Pivovarské kvasnice jsou biomasa ušlechtilých kvasinek Saccharomyces cerevisiae, var. carsbergensis. Hlavní význam pivovarských kvasnic ve výživě zvířat spočívá v obsahu vysoce hodnotných bílkovin a biologicky cenných dusíkatých látek, minerálních látek...
celý článek
12.02.2019
ing. Vítězslav Eliáš
Ovocná a zeleninová složka v potravě papoušků
V tomto článku bych se rád zaměřil na ovoce a zeleninu, které již nejsou jen důležitým doplňkem potravy, ale u mnohých papoušků její nedílnou součástí a zásadním zdrojem vitamínů a dalších látek.
celý článek
25.02.2019
Milena Vaňková
Jak přirozeně zabavit papoušky?
Počasí stále ještě nedovoluje, aby byli naši papoušci puštěni do venkovních voliér, kde by nalezli více podnětů k zábavě, pohybu a pozorování okolí.
celý článek