Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

18.12.2019

LEDNOVÉ ČÍSLO ČASOPISU PAPOUŠCI

Text: Bc. Alena Winner
Foto: archiv redakce

Časopis PAPOUŠCI je v tisku a vy se těsně po Vánocích můžete těšit na výtisk tištěného dvouměsíčníku ve vaší schránce. Titulní strana je tentokrát laděna do zimních barev. Automaticky jsme vytvořili grafiku lednového čísla v chladných tónech, včetně sněhových vloček, které měly odpovídat počasí prvního měsíce kalendářního roku.

Při pohledu z okna grafického studia to tak ale nevypadá. Sluníčko jasně svítí a denní teploty neklesají pod bod mrazu. V některých místech republiky se dokonce objevily symboly jara – kočičky. A jak působí počasí na papoušky? Velice výstižně problematiku teplotního komfortu shrnují manželé Trhoňovi na straně 38. 


Mezi papoušky, kteří v Čechách netrpělivě čekají na sníh, patří nestorové kea. I když se ve svitu jasných slunečných paprsků jejich nádherné olivově zbarvené opeření impozantně leskne a papoušci se s roztaženými křídly různě protahují, upřednostňuje tento druh spíše chladnější klima. Mládě nestora před několika měsíci odchoval Jihočech Jindra Veselský, který v tomto čísle podrobně popisuje své zkušenosti s těmito novozélandskými krasavci. Níže vidíte, jak chovatel kontroluje budku a pořizuje snímek pohledu dovnitř (fotografie je uveřejněna u článku v tištěném časopise 1-2020). 

Jindřich Veselský při kontrole budky nestorů kea

Nestorové kea patří mezy velice kontaktní druhy papoušků.

 

Rafael Zamora Padrón píše jako již tradičně o aktualitách z Loro Parque a následuje článek od Mgr. Lubomíra Tomišky, který představuje novinku v Loro Parque. Nestorové kea teď mají k dispozici kusy ledu se zamraženým ovocem a také sníh!

Gerhard Hinz se dělí o zkušenosti s odchovem agapornisů savanových, které získávají stále vyšší popularitu u řady chovatelů. 

 

Ani se nenadějeme a budou tu jarní měsíce, které pro řadu chovatelů znamenají velké nasazení kvůli ručnímu odchovu jejich svěřenců. Chybami se člověk učí, ale lepší je vyvarovat se jich. Ty nejčastější uvádí MVDr. Helena Vaidlová z veterinární kliniky Mada hned v úvodu časopisu.
Podrobný článek o stavbě chovatelského zařízení z PUR panelů napsali chovatelé Antonín Zelený se svým synem. V lednovém čísle najdete podrobný popis včetně celkové fotodokumentace. 

 

Chovatelské zařízení z PUR panelů u Antonína Zeleného

K dalším neméně zajímavým článkům patří společný příspěvek Ing. Yvety Svobodové ze ZOO Ostrava a Mileny Vaňkové, které popisují úspěšný odchov arů horských v zoo Ostrava. 

Ruslan Bryzhak z Ukrajiny vypráví o chovu papoušků v jejich zemi, ale představuje též svůj chov papoušků. Ing. Martin Rašek uveřejňuje odborný článek pro chovatele mutací. V tištěném časopise můžete vidět jeho chov agapornisů hnědohlavých, kde se mu podařilo docílit velice zajímavých barev. Ing. Jana Jiroušková Kamberská se zabývá materiály. V poslední době jsou moderní např. budky z plastu. Jsou ale všechny plasty vhodné? Více se dočtete v tištěném čísle... 

 Papoušci žlutočelí patří mezi diskutované druhy papoušků. V příspěvku od Dr. Davida Waugha se dočtete o jejich aktuální situaci v Etiopii. Využívají tam teď dokonce mobilní aplikaci na jejich monitorování. 


Milan Blaška, který provozuje webové stránky www.pyrurapenny.cz napsal do aktuálního čísla článek PAPOUŠCI A TRIKY. Čtenáři se tak dozví jak papouška naučit např. pozdravit, hrát košíkovou, dávat peníze do kasičky a několik dalších dovedností. 

 

Velice děkuji za zpětné reakce na můj listopadový úvod. Cenné tipy na další články pomohou dál zkvalitňovat obsah dvouměsíčníku. Že naše čtenářská základna již dlouhá léta neklesá a je stabilní, je Vaším nejupřímnějším a směrodatným uznáním naší práce. Děkuji celému týmu redakce i Vám čtenářům za neutuchající přízeň a spolupráci. Věřím, že je patrné, že časopis děláme s opravdovostí a pílí a snažíme se vyjít vstříc aktuálním přáním. Vcházíme do nového roku s magickým číslem 2020. Přeji, ať splní Vaše očekávání a jste především zdraví a šťastní. A stejně tak Vaši papoušci.

Mějte pohodové sváteční dny!

Bc. Alena Winner

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

17.09.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Papoušci a chilli papričky
Ptáci, narozdíl od savců, dokáží tolerovat čerstvé chilli papričky, které u člověka vyvolávají pocit pálení, štiplavosti a někdy silný dráždivý účinek. Papoušci si naopak chilli papričky přímo vychutnávají, konzumují dužinu i pálivá semena.
celý článek
20.06.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Označování papoušků kroužkováním a čipováním - 10. část
Označování papoušků se provádí ze zákonných důvodů (u druhů podléhajících registraci CITES A), z evidenčních důvodů (vedení chovatelská evidence, důkaz o věku jedince) a důvodu odlišení jednotlivých mláďat v hnízdě (určování pohlaví, veterinární vyšetření).
celý článek
27.05.2019
Milena Vaňková
Nezapomeňte právě teď nabídnout papouškům květy černého bezu …
Chovatelský rok se dá rozdělit mimo jiné na období pampelišek, kvetoucích stromů, prvních třešní…. a v neposlední řadě černého bezu.
celý článek
07.06.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – radost z odchovů kakaduů bílých i druhu Pyrrhura emma
Jsme právě uprostřed hlavní chovné sezóny a v tomto období máme radost z mláďat kakaduů, kteří rostou jako z vody. O jejich zdraví a kondici vypovídá celkový fyziologický stav mláďat a lesk v očích. 
celý článek