Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
04.12.2018

Mražené ovoce a zelenina – dochází ke ztrátám vitaminů a minerálů?

Text: Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc., Ing. Olga Křiváčková
Foto: Pixabay

Vitaminy jsou více či méně nezbytné pro každý organismus. Pomáhají řídit výrobu energie a využívají látky uložené v potravě. Některé druhy živočichů si dovedou některé z vitaminů samy vyrobit, jindy vznikají až při trávení potravy z provitaminů. Nemohou se však navzájem nahrazovat. Jsou obsaženy v nejrůznější potravě, důležité vitaminy A, B1, B2 a C se všechny nacházejí v ovoci a zelenině.

Šíři sortimentu ovoce a zeleniny dokládá více než 120 jednotlivých druhů s dalšími stovkami odrůd, které jsou k dispozici. Na trhu najdeme 31 druh ovoce mírného pásma, 22 druhy plodů tropů a subtropů, 12 druhů skořápkového ovoce a 59 druhů zeleniny.

 

 

Za rozhodující přínos ovoce a zeleniny byl pokládán komplex téměř dvou desítek vitaminů a vitagenů.

Ovoce je základem výživy většiny takzvaných měkkožravých ptáků a zároveň je doplňkovým krmivem pro většinu semenožravých druhů, které chováme ve svých voliérách a klecích. Udává se, že až 75 % onemocnění u papoušků způsobuje chybná výživa. Chovatel si většinou povšimne až příznaků, které jsou odrazem dlouhodobého nedostatku, a to především na peří nebo kůži.

Např. vitamin A je vitamin růstový, ovlivňuje rozmnožování, plodnost a schopnost vidění. U dospělých ptáků se nedostatek vitaminu A projevuje menší pohyblivostí, ospalostí, načechraným peřím, záněty sliznice a očí. Je důležitý pro látkovou výměnu glycidů a kontroluje funkci a ukládání vitaminu D a kalcia. Vitamin A je rozpustný v tucích a nachází se převážně v ovoci a zelenině. Ve většině zrní však chybí. Nejvíce vitaminu A obsahuje broskev, ostružiny, třešně, meruňky, vlašský ořech. Nejméně jej mají jablka a hrušky. Extrémně citlivý je na nedostatek vitaminu A je alexander.

 Vitamin B1 má význam pro správnou činnost nervové soustavy. Jeho nedostatek se projevuje poruchami rovnováhy, křečemi, ztrátou koordinace pohybů, nervovými poruchami a atrofií svalstva. Nejbohatší na vitamin B1 je lískový oříšek, vlašský ořech, angrešt, švestky, nejméně jej obsahují jablka a hrušky.

 

Vitamin B2 má významnou roli v oxidačních procesech v organismu a je nezbytný pro růst a vývoj mladého organismu. Největší množství jej obsahuje vlašský ořech, lískový oříšek, meruňky, nejméně jablka.

 

Vitamin C je látka, kterou si většina organismů vyrábí sama, stejně tak i ptáci. Největší množství obsahují černý rybíz, jahody, sladkoplodé jeřabiny, vlašský ořech, maliny, angrešt, červený rybíz, třešně, broskve, jablka, hrušky a švestky. Nejvíce vitaminu C obsahují čerstvé plody. Uložením množství vitaminu C zpravidla klesá.

 

  

Se zdravotními komplikacemi způsobenými nedostatkem vitaminu D se setkáváme především u papoušků šedých. Hladina vitaminu D závisí na jeho příjmu v potravě a délce vystavení UVB záření, které je nezbytné pro syntézu tohoto vitaminu. Tzv. „domácí“ papoušci často přijímají potravu chudou na vitamin D, vápník a jsou minimálně vystaveni slunečnímu záření.

V poslední době se uplatňují ve výživě další zdroje zahradnické produkce. Jedlé květy se v obsahu běžných složek (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy) příliš neliší od jiných rostlinných zdrojů, např. od listové zeleniny. Jedlé květy obsahují také řadu senzoricky výrazných látek, které zlepšují chuť, vůni a celkovou atraktivnost. Jako příklad lze uvést hořké látky dodávající příjemnou nahořklou chuť (květy mečíků, kard, artyčoků, pampelišky, štěrbáku, čekanky), aromatické složky jako aliciin (květy pažitky), slizové látky (brutnák), alantoin (brutnák), barviva (žlutý měsíček zahradní, červený ibišek, pivoňka aj.), složky antioxidační (fenolické látky v chryzantémách, avonové glykosidy ve violce vonné) a řadu léčivých složek (např. měsíček zahradní).

Využívání naklíčených semen různých druhů rostlin se rozšiřuje s cílem zvýšit biologickou hodnotu stravy. Jsou dobrým vitaminovým doplňkem.

Vitaminy a minerály můžeme znehodnotit a snížit jejich obsah nevhodným a neúměrně dlouhým skladováním. Všechno je zkrátka nejlepší zkonzumovat ihned, jen s krátkou zastávkou v chladničce nebo dobré spíži.

 

 

V současné době je na našem trhu celá škála mraženého ovoce a zeleniny, především od zahraničních firem. Pokud s nabídkou nejste spokojeni, není problém zamrazit si své vlastní domácí suroviny. Zamrazením surovin a následným zacházením s nimi ovšem dochází i ke znehodnocení některých cenných látek – vitaminů a minerálů.

U zmrazených produktů je poměrně dobré zadržení základních živin. Při rychlém a pečlivém zmrazení lze ztráty vitaminů udržet relativně nízké, takže hluboko zmrazená zelenina často vykazuje více vitaminu C než čerstvé ovoce a zelenina, které je skladováno mnohem kratší dobu. Zmrazené výrobky si při rychlém zmrazení na minimálně -18 °C zachovávají přibližně stejné nutriční a organoleptické vlastnosti jako čerstvé výrobky. Je-li zelenina uchovávána v mrazničce déle než jeden rok, ztráty se pohybují okolo 50 %. Nicméně oproti jiným metodám konzervace potravin (vyjma sušení) jsou ztráty vitaminů nízké, např. ztráta vitaminu A je při zmrazení přibližně 10%, zatímco při sterilaci až 30%, vitaminu C 5-10%, u sterilace a vaření až 60%.

Zmrazení je k vitaminům poměrně šetrné, ale záleží též na způsobu. Při pomalém rozmrazení dochází k úniku vitaminů spolu s uvolněnou šťávou a nastává oxidace kyslíkem. Ztráty pak mohou dosáhnout až 60 %.

Nikdo ještě nevyzkoumal, že by při mražení vznikaly jedy, na rozdíl od ostatních způsobů konzervace. Mráz současně bohužel hubí bakterie, žijící uvnitř ovoce a které produkují vitamin B12.

 

Voda tvoří téměř 90 % z hmotnosti většiny druhů ovoce a zeleniny. Pomalým zmrazením dochází k tvorbě velkých krystalů a tím k narušení buněčné struktury ovoce či zeleniny. Tím pádem po rozmrazení dochází k velkému úniku vody včetně vyluhovaných vitaminů a minerálů.

Ne každé ovoce a ne každý druh zeleniny jsou vhodné k zamrazení. Všeobecně se dá říci, že suroviny s vysokým obsahem vody jsou ke zmrazení méně vhodné.

Uchováváním surovin v mrazničce je zajištěn přísun rozmanitého ovoce a zeleniny ptákům po celý rok. Obecně je doporučováno rychlé rozmrazení „šokem“, kvůli maximálnímu uchování vitaminů a minerálů. Oproti zelenině ovoce většinou neupravujeme varem, proto se pomalému rozmrazování nevyhneme. Aby byly využity i vyluhované vitaminy a minerály v „odpadní“ šťávě po rozmrazení, je vhodné použít do krmení i tu. U zeleniny se této ztrátě vyhneme z 80 % rychlým přivedením k varu.

V hnízdní sezoně podáváme ovoce a zeleninu pravidelně, mimo sezonu tak dvakrát do týdne. Opět platí pravidlo - lépe čerstvé.

 

 

 

Tento článek byl uveřejněn
v časopisu PAPOUŠCI 3/2008

Na tento web dáváme pouze některé vybrané články z archivu. Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.12.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – sestavujte páry z papoušků stejného temperamentu
Zajímavý článek o kompatibilitě papoušků. Pokud je samec agresivní, měli byste mu vybrat samici větší velikosti podobného temperamentu, která vztah vyrovná... 
celý článek
30.01.2018
Milena Vaňková
Chov loriů černých
Lori černého řadíme do rodu Chalcopsitta. Je to papoušek střední velikosti. Obývá západní cíp Nové Guineje a některé okolní ostrovy. Lorie černé jsme si pořídili v roce 2006 a od té doby je pravielně odchováváme.
celý článek
05.01.2018
Rafael Zamora Padrón
Krmení papoušků v zimním období v LORO PARQUE FUNDACIÓN
Hlavní chovná sezóna na Tenerife je již za námi a my se můžeme radovat ze skutečnosti, jak mláďata našich papoušků dobře prospívají. O odchovech vám poreferuji zase někdy příště… nyní se pojďme zabývat dospělými jedinci.
celý článek
01.10.2018
Alena Winnerová
IX. MEZINÁRODNÍ KONGRES PAPOUŠCI – TENERIFE 2018
Minulý týden se na Tenerife, ostrově věčného jara, uskutečnila nejvýznamnější událost pro chovatele a přátele papoušků – IX. MEZINÁRODNÍ KONGRES PAPOUŠCI. Akce, která byla mnohými netrpělivě očekávaná, byla pro řadu účastníků splněným snem.
celý článek