Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
05.02.2019

MRAŽENÉ ZÁSOBY KRMIVA PRO PAPOUŠKY

Text: Milan Bartl
Foto: Milan Bartl

Paní zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo, a tak můžeme srovnávat a bilancovat, zda jsme se na toto období dobře připravili a zajistili dostatek zásob různých dobrot a složek jídelníčku pro naše papoušky. Pokud jsme na to nemysleli nebo se dostatečně nezásobili, už to asi nedoženeme, ale o to pečlivěji se můžeme připravit na příští zimu.

Ze svých zkušeností vím, že bez zásoby zamražené kukuřice v mléčné zralosti, jeřabin, hrachu, třešní, špendlíků a dalších surovin bych se jen těžko obešel. Moji žakové, kteří hnízdí hlavně v zimním období, jsou už na takový jídelníček zvyklí a velmi si jej oblíbili. Mám ověřeno, že nejen kukuřici v mléčné zralosti, ale i jeřabiny, hrách i třešně milují. A právě v zimně, kdy nemůžeme podávat ovoce a zeleninu čerstvé, dávají těmto původně mraženým pochutinám přednost. V kombinaci s naklíčeným nebo máčeným zrním a přidáním tropického ovoce (banány, pomeranče, kiwi atd.) můžete vytvořit opravdu pestrý jídelníček. Tento jídelníček doplním skladovanými jablky a hruškami z našeho sadu. Mrkev předkládám čerstvou, kupovanou, nejlépe tu se zelenou natí. Připadá mi křehčí, sladší a chuťově výraznější. Papouškům více chutná. Zelenou nať ale odstraním.

 

Plody před zamražením balím po takovém množství, abych je spotřeboval na jedno krmení. Skladuji v samostatném mrazáku, který používám pouze na ovoce, zeleninu a plody palmy olejné, které se také skladují zamražené.  Den předem zmražené suroviny umístím v pokojové teplotě, aby byly do podávání následující den úplně rozpuštěné. Před podáním papouškům je opláchnu vodou.

Kromě ovoce a zeleniny z vlastních zdrojů pěstuji ve své zahradě na „Čertově zahrádce“ také různé byliny: meduňku, mátu peprnou, rukolu, tymián, heřmánek, oregano, kopřivu, bazalku a další. Sklizené bylinky zkrmuji čerstvé, jako součást zeleného krmení nebo je suším ve vázankách zavěšené na hambálkách. Po usušení je odrolím do speciálních sklenic s víčkem nebo je skladuji v plátěných pytlících. V zimě bylinky drtím a posypávám jimi papouškům krmivo, nejlépe klíčené zrniny (… a sobě byliny luhuji na čaj se slivovicí ;-)).

Pozoruji, že moji papoušci jednoznačně dávají přednost rozmraženému ovoci a zelenině, spolu s máčeným a klíčeným zrním, před ostatním krmivem. Potom teprve přijdou na řadu granule a směs suchých zrnin. Zvláště v období krmení mláďat, což je pro žaky hlavně právě teď v zimně, je takový jídelníček velice vítaný.

Musíme si pamatovat, že i v zimě, kdy většina druhů papoušků odpočívá a připravuje se na další chovnou sezónu, je přísun vitaminů, minerálů a dalších doplňků výživy velmi důležitý. Jinými slovy, kvalitní odpočinek a kvalitní výživa je předpokladem nadějné nadcházející chovatelské sezóny, s cílem kvalitních odchovů.

Milan Bartl


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

08.03.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Milovník papoušků v Indii denně nakrmí 4000 alexandrů malých
Kilithottam Sekar z Indie denně nakrmí 4000 alexandrů malých. Každý den vstává ve 4:30 hodin ráno, aby připravil krmivo pro volně žijící alexandry malé, kteří k jeho domu přiletí okolo šesté.
celý článek
13.12.2018
Milena Vaňková
Ara arakanga – umělý odchov v ZOO Ostrava
Článek o umělém odchovu arů arakanga v ZOO Ostrava. Informace poskytla Yveta Svobodová, která má v ZOO na starosti jak ary, tak také ostatní druhy papoušků.
celý článek
13.02.2018
Milena Vaňková
Chovu loriů se není třeba bát
Loriové jsou papoušci kouzelných barev všech odstínů a odlesků. Neexistuje snad barva, která by se na těle těchto papoušků neobjevila. Chov loriů je sice v jistém smyslu specifický, ale není složitý a nemusíte se ho bát.
celý článek
09.10.2018
Milena Vaňková
LORO PARQUE FUNDACIÓN MÁ AMBASADORKU Z ČESKÉ REPUBLIKY !
Na IX. MEZINÁRODNÍM KONGRESU PAPOUŠCI, který se uskutečnil letos v září na Tenerife, jsme se dozvěděli jména čtyř nových ambasadorů nadace Loro Parque Fundación. Jmenována byla i Alena Winnerová, ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI.
celý článek