Načítám...
05.02.2019

MRAŽENÉ ZÁSOBY KRMIVA PRO PAPOUŠKY

Text: Milan Bartl
Foto: Milan Bartl

Paní zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo, a tak můžeme srovnávat a bilancovat, zda jsme se na toto období dobře připravili a zajistili dostatek zásob různých dobrot a složek jídelníčku pro naše papoušky. Pokud jsme na to nemysleli nebo se dostatečně nezásobili, už to asi nedoženeme, ale o to pečlivěji se můžeme připravit na příští zimu.

Ze svých zkušeností vím, že bez zásoby zamražené kukuřice v mléčné zralosti, jeřabin, hrachu, třešní, špendlíků a dalších surovin bych se jen těžko obešel. Moji žakové, kteří hnízdí hlavně v zimním období, jsou už na takový jídelníček zvyklí a velmi si jej oblíbili. Mám ověřeno, že nejen kukuřici v mléčné zralosti, ale i jeřabiny, hrách i třešně milují. A právě v zimně, kdy nemůžeme podávat ovoce a zeleninu čerstvé, dávají těmto původně mraženým pochutinám přednost. V kombinaci s naklíčeným nebo máčeným zrním a přidáním tropického ovoce (banány, pomeranče, kiwi atd.) můžete vytvořit opravdu pestrý jídelníček. Tento jídelníček doplním skladovanými jablky a hruškami z našeho sadu. Mrkev předkládám čerstvou, kupovanou, nejlépe tu se zelenou natí. Připadá mi křehčí, sladší a chuťově výraznější. Papouškům více chutná. Zelenou nať ale odstraním.

 

Plody před zamražením balím po takovém množství, abych je spotřeboval na jedno krmení. Skladuji v samostatném mrazáku, který používám pouze na ovoce, zeleninu a plody palmy olejné, které se také skladují zamražené.  Den předem zmražené suroviny umístím v pokojové teplotě, aby byly do podávání následující den úplně rozpuštěné. Před podáním papouškům je opláchnu vodou.

Kromě ovoce a zeleniny z vlastních zdrojů pěstuji ve své zahradě na „Čertově zahrádce“ také různé byliny: meduňku, mátu peprnou, rukolu, tymián, heřmánek, oregano, kopřivu, bazalku a další. Sklizené bylinky zkrmuji čerstvé, jako součást zeleného krmení nebo je suším ve vázankách zavěšené na hambálkách. Po usušení je odrolím do speciálních sklenic s víčkem nebo je skladuji v plátěných pytlících. V zimě bylinky drtím a posypávám jimi papouškům krmivo, nejlépe klíčené zrniny (… a sobě byliny luhuji na čaj se slivovicí ;-)).

Pozoruji, že moji papoušci jednoznačně dávají přednost rozmraženému ovoci a zelenině, spolu s máčeným a klíčeným zrním, před ostatním krmivem. Potom teprve přijdou na řadu granule a směs suchých zrnin. Zvláště v období krmení mláďat, což je pro žaky hlavně právě teď v zimně, je takový jídelníček velice vítaný.

Musíme si pamatovat, že i v zimě, kdy většina druhů papoušků odpočívá a připravuje se na další chovnou sezónu, je přísun vitaminů, minerálů a dalších doplňků výživy velmi důležitý. Jinými slovy, kvalitní odpočinek a kvalitní výživa je předpokladem nadějné nadcházející chovatelské sezóny, s cílem kvalitních odchovů.

Milan Bartl


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.11.2018
ing. Vítězslav Eliáš
Představujeme chovatelské zařízení
Přijměte pozvání do chovatelského zařízení pana Daniela Harušťáka a jeho rodiny. Právě tohoto sympatického chovatele navštívil autor článku v roce 2010 pan Vítězslav Eliáš a napsal o něm tehdy do časopisu PAPOUŠCI.
celý článek
20.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Nové zprávy o ptačí chřipce v Evropě
Ředitel SVS ČR MVDr. Zbyněk Semerád zvěřejnil nejnovější zprávy o ptačí chřipce v Evropě.
celý článek
03.04.2019
MVDr. Veronika Trhoňová
Pampelišky pro papoušky
Pampeliška je pro mnohé z nás jen obtížným plevelem našich zahrádek. Můžeme jí však také využít jako zpestření krmné dávky pro naše papoušky.
celý článek
21.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová
Transplantace per
Peří je pro ptáky, zejména pro ty volně žijící, životně důležité. Hraje roli v udržení tělesné teploty a umožňuje ptákům létat. Bez peří jsou ptáci snadnou kořistí pro predátory a obtížně si obstarávají potravu.
celý článek