Načítám...
08.09.2020

Na jihočeské chalupě u Rudolfa Strnada

Text: ČASOPIS PAPOUŠCI
Foto: Ing. Vladimír Doležal

Léto, modré nebe a silně hučící proud řeky Vltavy dokreslují atmosféru srpnového setkání s Rudolfem Strnadem na jeho jihočeské chalupě. S chovatelem nás pojí několik článků, které jsme v průběhu uplynulých dvaceti let společně vytvořili pro časopis PAPOUŠCI, ale také fakt, že byl u úplného zrodu periodika jako takového. Je hřejivé, že spolupráce trvá celá ta léta a stále se rozvíjí. Než se podíváme na zajímavou kombinaci rosel pestrých v jeho chovu, prozradíme několik faktů, které o známém chovateli možná nevíte... 

 


V srpnu naši redakci pan Strnad pozval na svou krásnou historickou chalupu. Součástí nebo spíš doslovnou povinností byl oběd v tradiční hospodě na návsi malebné jihočeské obce Jamné nedaleko Boršova nad Vltavou. Pan Strnad sem totiž na řízek s bramborovým salátem chodí každý týden už sedmdesát let. Známý chovatel byl jedním z hlavních aktérů sehrané party trampů a organizátorem řady významných jazzových koncertů. Svého času patřila "jeho" hospoda v Jamném k vyhlášeným a jezdili sem známí muzikanti z celé ČR. Dodnes dýchá historií a vede ji již několikátá generace. Stejně tak jako u svých papoušků dbá Rudolf i na svůj vlastní jídelníček. Kromě zmíněných řízků si rád dopřeje dozlatova pečenou kachnu nebo vepřové kolínko. Známého chovatele ve všem podporuje půvabná žena Jarka, která s ním sdílí všechny tyto radosti.Chovatel Strnad je i vášnivým myslivcem a celý život se věnoval výcviku loveckých psů. Tvrdí však, že se oba tyto obory už bohužel poněkud vytrácí. Tedy v té rovině, v jaké by měly být vedeny. Mezi další vášně patřila závodní cyklistika a kola se stala i součástí pracovního života. Rudolf v Českých Budějovicích vybudoval síť prodejen s potřebami pro cyklisty, kterým se s manželkou dlouhá léta věnovali. Papoušci ho však i přes řadu ostatních aktivit nikdy nepustili. Dodnes neúnavně studuje jejich nároky, denně o ně pečuje a s nepřehlédnutelným zaujetím jim dopřává to nejlepší, co je možné. 

 


Na návštěvu se sluší přinést láhev či dobrou čokoládu. Ale říkali jsme si... na tom není nic moc originálního. Osud tomu nahrál, že zrovna dorazila zásilka od pana Jakuba Janosche s granulemi Psittacus pro naše papoušky. A bylo rozhodnuto. Pan Strnad jistě nepohrdne novinkou v podobě skutečně kvalitních granulí. Je to sice dárek spíš pro papoušky, ale kterému chovateli by neudělal radost? Chce pro své papoušky přece jen to nejlepší... A nespletli jsme se. Pan Strnad byl nesmírně potěšen a ten okamžik jsme zkrátka museli zachytit na fotografii! 

Mezi druhy, které má legendární chovatel ve voliérách patří kakaduové inka (viz obálka aktuálního čísla PAPOUŠCI), papoušci královští ve žluté mutaci a nejrůznější mutace a kombinace rosel. Kombinace, která v poslední době budí velkou pozornost je OPALINOVÁ ZLATÁ. S tímto zbarvením se chovatel setkal poprvé před deseti lety v Belgii. A dodává: "Jde o jednu z nejkrásnějších kombinací vůbec. Tato rosela mi připomíná doslova zmenšeninu ary arakanga. Původně jsem sestavil pár z obou jedinců v opalinové zlaté, ale neosvědčilo se. Mláďata byla velmi slabá a je nutné mít v páru štěpitelného samce, aby se kombinace posílila. Mám nyní sestaveno několik párů s touto chovatelskou filosofií a je to nutné. Kombinace to zkrátka a dobře potřebuje. Mutace chovám celý život. Podobné to bylo zpočátku i s lutiny. Tam jsem mohl dát "barvu na barvu" až u papoušků třetí generace. Do té doby to nefungovalo a mutaci bylo nutné ustálit". 


PŘEDSTAVENÍ KOMBINACE OPALINOVÁ ZLATÁ (gold)

Ing. Martin Rašek, specialista na mutační genetiku:

Jedná se o kombinaci dvou mutací a to opalinové, která je vázaná na pohlaví a specifické mutace vázané na tento druh, označované jako gold (zlatá), která má dědičnost recesivní. Opalinová mutace rosel pestrých bývá někdy mezi chovateli označována jako "červená", protože u tohoto druhu dochází k výraznému rozšíření červeného psittacinu, který nejenže nahrazuje žlutý psittacin, ale vytěsňuje i tmavý eumelanin. Naopak mutace gold odstraňuje ze zad a křídel černý eumelanin. Výsledkem je takto krásně zbarvený jedinec.

 

 

 

Rudolf Strnad má velkolepý elán a chuť do jeho oblíbených aktivit. Až se prý podruhé narodí, přál by si žít v Belgii. Důvodem je skutečnost, že tam žije mnoho chovatelů papoušků (nikoliv množitelů) a dodává, že se mu líbí i jejich životní styl. Dle chovatele tam lidé žijí ve větší pohodě. Nechvátají tolik a mají čas na přátelská setkání. Na taková, jako bylo naše srpnové. 

ČASOPIS PAPOUŠCI

Časopis PAPOUŠCI – kvalitní články pro chovatele a přátele papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

18.06.2019
RNDr. Petr Suvorov, Ph.D.
Papegaaienpark Veldhoven – netradiční ptačí ráj uprostřed holandského venkova
Reportáž z návštěvy malebného ptačího parku Papegaaienpark Veldhoven v Holandsku.
celý článek
04.07.2019
Bc. Alena Winner
Vyšlo LETNÍ číslo časopisu PAPOUŠCI
Prázdninové číslo časopisu PAPOUŠCI je na světě. Troufám si říci, že je prosluněné stejně jako tyto dny. Je naplněné různorodými články plnými informací o papoušcích.
celý článek
31.10.2019
ČASOPIS PAPOUŠCI
Kmín kořenný – pomocník při dokrmování mláďat papoušků
Kmín patří mezi naše nejběžnější koření, které se nachází snad v každé domácnosti. Lze jej využít i jako pomocníka při umělém dokrmování mláďat papoušků.
celý článek
02.04.2020
MVDr. Viktor Tukač, CSc.
Odčervování papoušků – věčný problém
Parazité zdokonalovali své schopnosti napadat a využívat své hostitele po milióny a milióny let. Bylo by pošetilé domnívat se, že se jich dokážeme navždy zbavit. Jediné, co zmůžeme, je omezit jejich negativní dopad. Voliérový chov ptáků tomu však příliš nenapomáhá.
celý článek