Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.04.2019

Na jílovém lizu

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: Franta Brzák

Na jílovém lizu

Jílové lizy (místně známé jako „collpa“, v angličtině jako „clay lick“) jsou přirozeně vytvořené stěny z jílu na březích řek, vzniklé erozí. Největší z nich se nachází v jihovýchodním Peru v Národní rezervaci Tambopata. Jílový liz Colorado (Collpa Colorado), který je 25-30 metrů vysoký a 500 metrů dlouhý, patří mezi největší jílový liz na světě. Každé ráno zde přilétají stovky papoušků, aby konzumovali jíl. Tento jílový liz ukrytý hluboko v deštném pralese navštěvuje 17 druhů papoušků včetně 6 druhů arů.

Geofágie - pojídání půdy či hlíny, je známá i u papoušků z jiných částí světa. Pojídání hlíny bylo popsáno u papoušků žako v Africe, v nížinách jihovýchodního Kamerunu v rezervaci Lobéké, v Austrálii v horách Blue Mountains, poblíž Sydney pojídají hlínu kakaduové žlutočečelatí a na Papui-Nové Guinei kakaduové palmoví.

Proč papoušci konzumují jíl?

Pojídání lizu patří mezi sociální aktivitu, papoušci se zde setkávají s ostatními papouščími druhy. Další funkcí jílu je pravděpodobně neutralizace toxických sekundárních rostlinných metabolitů obsažených v různých tropických plodech. Konzumace jílu je pravděpodobně také důležitá pro získávání mikroprvků.

Na jílových lizech v Amazonii můžeme společně spatřit například ary ararauna, ary zelenokřídlé, ary arakanga, ary rudobřiché, amazónky modrohlavé, amazoňany pomoučené a další druhy papoušků.

Lars Lepperhoff ve své knize AROVÉ píše: „Dalekohledem nyní vidím velice zřetelně, jak arové malí a rudobřiší pojídají půdu z jílového lizu. Někteří ptáci letí s celým kouskem hlíny na odlehlý strom, kde si jej vychutnají. Na lizu nyní vidím také deset arů ararauna. Arové arakanga a zelenokřídlí se k papouškům na lizu připojili až mezi 9:30 a 10:00.“

Mezi pravidelné návštěvníky jílových lizů patří také arové zelenokřídlí o jejichž výživě se můžete dočíst v příštím čísle časopisu PAPOUŠCI 3/2019.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost vody v tomto období
Jak na Tenerife, tak v České republice je právě hlavní chovná sezóna a tedy zároveň období, kdy je voda pro papoušky enormně důležitá. Přináší totiž potřebnou vlhkost vzduchu...
celý článek
31.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA CHOVATELSKOU SEZÓNU – 3. část
Zima neřekla ještě zdaleka své poslední slovo, ale my chovatelé už musíme myslet na novou chovatelskou sezónu. Před hnízděním je potřeba dát vše do pořádku, abychom papoušky nemuseli při hnízdění rušit. Kde vlastně začít a na co se připravit?
celý článek
21.05.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Transplantace per
Peří je pro ptáky, zejména pro ty volně žijící, životně důležité. Hraje roli v udržení tělesné teploty a umožňuje ptákům létat. Bez peří jsou ptáci snadnou kořistí pro predátory a obtížně si obstarávají potravu.
celý článek
17.04.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Cizí tělesa u papoušků
Pojem cizí těleso označuje cokoliv, co nepatří přirozeně k tělu, ale nachází se to v něm. Cizí těleso může být v oku - řasa, v uchu nebo v nose korálek u dětí, atd. V našem článku pod pojmem cizí těleso rozumíme cokoliv v trávicím traktu papoušků, co tam nemá být.
celý článek