Načítám...
03.12.2018

Náhlé změny teplot

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Většina papoušků pochází z geografických oblastí s teplým, tropickým klimatem a pokles teploty může mít vliv na jejich zdravotní stav a pohodlí. Ideální teplota pro papoušky se pohybuje v rozmezí 18 – 29 °C. Teplota prostředí pod 4°C může papouškovi způsobit zdravotní problémy.

Náhlé změny teplot a průvan oslabují papouščí imunitní systém. Stejná situace nastává u papoušků, kteří jsou dlouhodobě chováni v teplotách nižších, než je jejich optimum. Tolerance nízkých teplot závisí na konkrétním druhu papouška. Je extrémně důležité, aby byli papoušci chráněni před náhlými výkyvy teploty. Průvan z otevřeného okna nebo dveří může oslabit imunitní systém papouška až do té míry, že se stane náchylným k onemocnění. Pokud je imunitní systém oslaben, papoušek se může nakazit bakteriemi či plísněmi, které se běžně nacházejí v prostředí.

 

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

20.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika
Na trhu je k dispozici nepřeberné množství hraček pro papoušky. Jsou však tyto hračky pro papoušky bezpečné? Nad touto otázkou byste se měli před nákupem hračky pro vašeho papouška zamyslet. 
celý článek
15.02.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Megabakterióza
Snížení příjmu potravy, vyhublost, zvracení či průjem patří mezi časté projevy onemocnění trávicího systému u ptáků. U menších druhů papoušků, zejména u andulek, ale také u pěvců se můžeme setkat například s megabakteriózou.
celý článek
20.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Pohlavní dimorfismus u žaků
V dnešní moderní době využíváme ke stanovení pohlaví u ptáků bez výrazného pohlavního dimorfismu nejrůznějších pokrokových metod. U žaků existuje spolehlivý znak pohlavního dimorfismu, který však není známý ani zkušeným chovatelům.
celý článek
21.01.2019
Bc. Alena Winner
PISTÁCIE – výborný pamlsek pro vaše papoušky
Pistácie jsou perfektním pamlskem pro střední a velké druhy papoušků. Jsou zdrojem bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů i minerálů.
celý článek