Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
03.12.2018

Náhlé změny teplot

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Většina papoušků pochází z geografických oblastí s teplým, tropickým klimatem a pokles teploty může mít vliv na jejich zdravotní stav a pohodlí. Ideální teplota pro papoušky se pohybuje v rozmezí 18 – 29 °C. Teplota prostředí pod 4°C může papouškovi způsobit zdravotní problémy.

Náhlé změny teplot a průvan oslabují papouščí imunitní systém. Stejná situace nastává u papoušků, kteří jsou dlouhodobě chováni v teplotách nižších, než je jejich optimum. Tolerance nízkých teplot závisí na konkrétním druhu papouška. Je extrémně důležité, aby byli papoušci chráněni před náhlými výkyvy teploty. Průvan z otevřeného okna nebo dveří může oslabit imunitní systém papouška až do té míry, že se stane náchylným k onemocnění. Pokud je imunitní systém oslaben, papoušek se může nakazit bakteriemi či plísněmi, které se běžně nacházejí v prostředí.

 

 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

21.11.2018
Milena Vaňková
Jaký byl chovatelský rok u Loriové a ostatní ?
Nezadržitelně se blíží konec roku a chovatelská zařízení jsou uvedena do zimního provozu.
celý článek
20.08.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika
Na trhu je k dispozici nepřeberné množství hraček pro papoušky. Jsou však tyto hračky pro papoušky bezpečné? Nad touto otázkou byste se měli před nákupem hračky pro vašeho papouška zamyslet. 
celý článek
26.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Nástrahy léta
Klimatizace, vysoké teploty, grilování či dokonce opalovací krémy. Na co si dát v letních měsících pozor se dozvíte v následujícím článku.
celý článek
08.02.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Spirulina - zdraví prospěšná sinice
Sinice jsou známé hlavně díky jejich výskytu ve sladkovodních nádržích, kde tvoří takzvaný vodní květ, který negativně ovlivňuje lidské zdraví a ekonomiku. Sladkovodní sinice rodu Spirulina (Arthrospira) je však vědci označována jako superpotravina budoucnosti.
celý článek