Načítám...
29.11.2018

Nákup papoušků na burzách

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Čím větší koncentrace zvířat na jednom uzavřeném prostoru, tím vyšší riziko výskytu a přenosu infekčních onemocnění. K rizikovým místům patří jistě burzy a výstavy ptactva.

Pokud si chcete pořídit nového jedince do chovu, je vhodné tak učinit z ověřeného zdroje, nejlépe od chovatele. V případě, že se rozhodnete nakupovat na ptačích burzách, měli byste si dopředu být vědomi rizik a po nákupu podniknout určitá opatření.

Výběr papouška

Pokud se přece jen rozhodnete koupit papouška na burze, měli byste vybírat jedince aktivního, se zájmem o okolí. Papouščí peří by mělo být kvalitní a lesklé, neměly by chybět letky a ocasní pera. Jedinec by měl být schopen létat a neměl by kulhat. To ovšem bývá obtížně zjistitelné. Měli byste mít možnost si papouška prohmatat a zjistit tak výživný stav. Vystupující prsní kost může být známkou onemocnění.

Na co si dát pozor

Některá onemocnění, zejména virové infekce, se mohou přenášet prostřednictvím pracovních pomůcek či na oblečení. Při návratu z ptačích burz či výstav mezi papoušky ve vlastním chovu vstupujeme v čistém oblečení a po důkladné sprše.

Po návratu z ptačí burzy je vhodné umístit papouška do karantény, během které budou provedena veterinární vyšetření.

Karanténa

Jelikož je většina onemocnění u papoušků neléčitelná, je lepší onemocnění předcházet, než pak řešit jejich následky. K tomuto účelu slouží období, kterému se říká karanténa.  Karanténa se obecně doporučuje po dobu 6 týdnů. Čím delší doba karantény je, tím lepší. V ideálním případě, by měli být papoušci umístěni v jiné budově, která bude pro tyto účely vyhrazena. Pokud to není možné, je vhodné papoušky umístit alespoň do oddělené místnosti. Pro papoušky v karanténě by měly být vyhrazeny misky na krmivo a vodu, které se budou používat jen pro tento účel a budou po každém krmení důkladně desinfikovány. Zároveň je vhodné podávat krmivo v jinou denní dobu.

Veterinární vyšetření

Po nákupu na ptačí burze doporučuji provést vyšetření na virové infekce, zejména PBFD a Polyomavirus a bakteriální chlamydiózu, která je přenosná na člověka. Mezi další vhodná vyšetření patří parazitologické a cytologické vyšetření trusu. V neposlední řadě je vhodné opakovaně provést určení pohlaví metodou PCR nebo endoskopicky.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

19.10.2020
Milena Vaňková
Příprava budek na novou hnízdní sezónu je důležitá
Zoohygiena je velmi důležitá. Je třeba provést důkladnou revizi chovatelského zařízení a pustit se do oprav a sanace, protože mnozí papoušci nám v době hnízdění zasahování do údržby nedovolili nebo by to nebylo z důvodu rušení na hnízdě možné.
celý článek
05.01.2018
Rafael Zamora Padrón
Krmení papoušků v zimním období v LORO PARQUE FUNDACIÓN
Hlavní chovná sezóna na Tenerife je již za námi a my se můžeme radovat ze skutečnosti, jak mláďata našich papoušků dobře prospívají. O odchovech vám poreferuji zase někdy příště… nyní se pojďme zabývat dospělými jedinci.
celý článek
30.05.2018
ing. Eva Holanová
Aratinga zlatočelý a jeho chov
Jednoho dne jsem se rozhodla, že rozšířím svůj chov australských papoušků o „opravdového“ jihoamerického papouška. Měla jsem jasno v tom, že to budou aratingové, typičtí obyvatelé jihoamerického pralesa.
celý článek
17.08.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – když papoušci nehnízdí
Chovatelé vyhodnocují sezónu a zjišťují i to, že některé páry papoušků vůbec nezahnízdily, což v některých případech trvá už několikátou sezónu. Pokud to trvá až moc dlouhou dobu, mám pro vás jeden zajímavý tip, jak to lze změnit. 
celý článek