Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
05.12.2018

Návštěva chovatele – O SENEGALCÍCH s Oldřichem Šiškou

Text: Milena Vaňková, Oldřich Šiška
Foto: Oldřich Šiška, Jaroslav Vokoun, Pixabay

 

Jak už jsem se jednou ve svém článku zmiňovala, vydám-li se na kteroukoliv stranu ze svého domova, dříve či později dorazím k chovateli papoušků. Tentokrát má cesta skončila u pana Oldřicha Šišky, který má velké zkušenosti s chovem papoušků senegalských. Kromě nich jsem měla možnost v jeho rozsáhlých, 4 a 6 m dlouhých voliérách, vidět papoušky konžské ssp. fantiensis, majerovi, žaka, papoušky mnohobarvé a v menších prostorách pak andulky, chůvičky. Drahokamy v chovu jsou aratingové aztéčtí (Eupsittula astec).

S chovem ptáků začínal v roce 1981. Jako úplný začátečník si pořídil andulku, klec a knížku. Za dva roky již chov obohatil o korely, žaky, ary marakany a severy. V té době bydlel v paneláku. V roce 1990 se přestěhoval do rodinného domu a 17 let se zabýval chovem psů. Poté se k chovu papoušků vrátil. Zakoupil ary nobilis, konžské, žaky. S chovem se mu dařilo, mimo jiné, konžských odchoval 77 kusů, z toho pouze tři pod rodiči. Současné chovatelské zařízení rozšiřuje o řadu nových voliér, které by měly sloužit aratingám.


Jak bude nová ubikace vypadat?

Nový objekt bude mít vytápěný zálet a jsou v něm voliéry o rozměrech 150 x 100 x 220 cm (d x š x v). Výlety budou zavěšené voliéry o rozměrech 2 x 1 x 1 m. Mezi jednotlivými vnitřními voliérami bude použita neprůhledná přepážka.


Jak vypadá denní provoz u vašich papoušků?

Všichni ptáci mají možnost výletu do venkovních voliér a to v období od května do října. Krmení podávám večer kolem 17 hodiny. Ptáci se tak naučili na noc vracet do vnitřních prostor a nocovat tam. Pokud je to třeba, přisvicuji do 21:30 hodin.

Velmi se mi při návštěvě Loro Parque zalíbil systém umisťování misek s krmením. Nejsou to otočné pulty, ale jakési závěsné koše, do kterých se miska zasune. Tento systém používám i ve svém chovu.

Vraťme se k papouškům senegalským – Poicephalus senegalus

Současná platná taxonomická úprava rozdělení papouška senegalského dělení poddruhů zjednodušila. Je pouze jeden poddruh – versteri a vše ostatní tvoří nominátní poddruh senegalus senegalus, forma mesotypus byla přiřazena k poddruhu senegalus senegalus.

 

Dá se u papoušků senegalských rozeznat pohlaví vizuálně?

Řekl bych, že to možné je. Samec by měl mít na hrudi více oranžovočervených nebo žlutých znaků, podocasní krovky bez žlutých pírek. Samice má zelený klín na prsou obvykle protažený až mezi nohy. Rozdíl je také v šířce a nasazení zobáku. Rozdílná je i barva duhovky – samec ji má světlejší. Tyto znaky mají v oku samozřejmě zkušenější chovatelé. Méně zkušený chovatel nebo i chovatel, který si chce být stoprocentně jistý, protože vyjímky ve znacích se mohou objevit, by měl zvolit metodu určení pohlaví z DNA. Ta mi přijde méně invazivní než endoskopie.

Tabulka rozdílů mezi samcem a samicí:

 

Je snadné si papouška senegalského opatřit?

Ano, papoušek senegalský je poměrně dostupný, dají se sehnat mláďata i starší kusy. U odchovů převažuje podíl ručně odchovaných mláďat. V době, kdy ještě existovaly legální dovozy se jednalo o jeden z nejčastěji dovážených druhů. Byly však dovezeny tisíce papoušků, ale odchovy se podařilo jen u malého počtu ptáků.

Jaká je příčina?

Ptáci z odchytu byli velice plaší a plaší zůstali i po zbytek svého života. Odchovy u takových párů nebyly vůbec snadné, některé páry neměly snahu zahnízdit vůbec. Mláďata jsem musel téměř všechna odchovat ručně.

V jakých voliérách jste senegalce choval?

Senegalce jsem choval v klecích o délce 1,4 m a 1 m vysokých. Po hnízdění, které probíhá v zimních měsících, jsem papoušky od května vynášel na zahradu pod stromy. Senegalci jsou poměrně destruktivní druh a je třeba mít kovovou konstrukci a přiměřeně silné pletivo.

Zmiňujete, že spolupráce s divokými odchytovými papoušky byla téměř nemožná…

Ano, za ideální považuji složení páru, kdy jeden kus je ručně dokrmen a druhý odchován přirozeně. Ručně dokrmený se stane divočejším a přirozeně odchovaný méně bojácným. Za nesmysl považuji názor, že ručně odchovaný jedinec je do dalšího chovu nevhodný.

 


Kde máte papoušky senegalské umístěny nyní?

Jejich ubikaci tvoří vytápěný zálet a venkovní výlet o délce 4m

Co tvoří krmnou dávku?

Používám klasickou směs zrnin pro větší papoušky, jinak všem Poicephalům dávám také misku se směskou barevných pros, lesknice a ovsa - takové klasické andulčí krmivo, také holubí drcený grit s trochou Humacu a vápníku a dřevěného uhlí.

Z ovoce a zeleniny tvoří základ jablko a mrkev, a různě přidávám brokolici a řepu, pampelišku, sezónně vše ze zahrady - dle dostupnosti. Milují hroznové víno, kiwi a granátová jablka. V zimním období zrní podávám máčené a klíčené.'

 


Kvůli neochotě a neschopnosti rodičů starat se o mláďata, přistupujete k ručním odchovům

Ano, čerstvě vylíhlá mláďata jsem dokrmoval kaší DeliNature Start velmi řídké konzistence, jednalo se spíše o zavodňování. Krmivo jsem postupně zahušťoval . Po týdnu přecházím na krmení kaší NutriBird, do které od šesti týdnů věku papoušků melu jáhly a ovesné vločky. Kolem sedmého týdne života mláďat předkládám máčené zrní s piškotem a krájenou zeleninou a ovocem. Některá mláďata se sama začnou živit dříve , některá později. Mám zkušenost v šesti týdnech, ale i v deseti týdnech. V osmi týdnech mláďata pilně trénují let a vzletná jsou v deseti týdnech., za pár dní perfektně létají a jsou schopna se orientovat v prostoru. K novým majitelům putují mláďata zcela samostatná , většinou po skončení dvanáctého týdne.

Jaký je váš názor na prodej neodstavených mláďat?

Doporučení typu, že ještě papoušek sám nejí, ale to není problém, alespoň si lépe přivykne, když ho budete ještě krmit kaší, jsou jen bláboly vedoucí k rychlejšímu zisku prodávajícího. Zodpovědný chovatel toto neudělá. Výsledkem je nešťastný papoušek i nový majitel a často fatální konec.

Dospěl jste k zajímavému poznatku v chování mláďat afrických papoušků…

Ano, u všech, které jsem odchoval, ať už to byli konžští, senegalští, žlutotemenní a žakové, nastává období, které nazývám „obdobím strachu“. Podle druhu papouška jsem to pozoroval ve stáří šesti až osmi týdnů po dobu cca tří týdnů. Pozoroval jsem zvýšenou bázlivost na cokoliv, dokonce i na ruku s krmivem. Po odeznění tohoto bázlivého chování jsou mladí papoušci neskutečně umazlení.

 

 

Prozradíte nám, jakou používáte líheň a inkubátory?

Líheň používám King Suro 20, u inkubátorů se jedná o zařízení vlastní výroby, vejce otáčím ručně a to dvakrát denně až do vylíhnutí. Abych zjistil, zda jsou vejce živá, používám metodu plavení vajec. Papoušci senegalští jsou dostupným druhem a to jak četností, tak cenou. V případě papoušků mazlíčků jsou při odpovídající socializaci schopni zastoupit velké papoušky. Trošku problémy mohou nastat mezi prvním a druhým rokem v období jejich dospívání. To mohou být náladoví.

Co se týká chovu, potřebují papoušci prostornou klec, ideální je velká voliéra, kde se mohou prolétnout. Jsou konzervativní a s jejich osvědčenou krmnou dávkou není dobré experimentovat a radikálně ji měnit. Pouze opatrně přidávat nové složky krmiva.
Choval jste někdy více párů senegalců pohromadě?

Zkoušel jsem to. Měl jsem několik měsíců pohromadě tři páry. Po velmi krátké době začal být jeden z nich dominantní a napadal zbylé dva páry. Proto jsem tyto ptáky oddělil. Okamžitě se dominantně začal projevovat zase jeden pár z dvojice. Rovněž jsem ho oddělil. Zajímavostí je, že z těchto tří párů zahnízdily ty dva postupně dominantní, třetí pár nezahnízdil vůbec.

V ostravské zoologické zahradě jsem ale viděl několik párů papoušků senegalských pohromadě ve venkovním výletu a napadání mezi jednotlivci jsem nepozoroval.

V chovu máte krásné a vzácné papoušky, rozšiřujete chovatelské zařízení. Je u vás doma někdo, kdo by chovatelství propadl stejně jako vy?

Ano a mám z toho radost. Společníka a pokračovatele jsem našel ve své vnučce.

Nezbývá, než popřát ještě mnoho chovatelského štěstí a radosti z odchovů. Za celou naši redakci přeji jen to nejlepší a děkuji za zajímavý příspěvek do našich článků online.

 


-------------------------------------------------
Kontakt na chovatele:

Oldřich Šiška
E-mail: coneawes@seznam.cz
Web: https://www.facebook.com/awes.awes  


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

28.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO – Líhnutí a odchov mláďat v budce – 6. část
Pokud je snůška oplozená a je vše v pořádku, je období líhnutí mláďat pro chovatele papoušků radostným obdobím.
celý článek
14.05.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Dva ptáci jsou vždy pár
Většina druhů papoušků je pohlavně monomorfních, to znamená, že na pohled nerozlišíme samce od samice. Spoléhat na to, že samec je vždy mohutnější a větší než samice se nemusí vyplatit, zejména když jde o chovný pár.
celý článek
11.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – amazoňan žlutoramenný
Amazoňan žlutoramenný (Amazona barbadensis) patří mezi nejzajímavější druhy rodu amazoňanů. Navzdory tomu, že je ve Venezuele, zemi svého původního výskytu ohrožený, je zde často chován jako domácí mazlíček. 
celý článek
14.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Para ořechy
Brazilské ořechy, známé spíše jako para ořechy jsou semena juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), tropického stromu rostoucího v deštných pralesích Jížní Ameriky. Ve volné přírodě patří para ořechy mezi součást jídelníčku velkých arů.
celý článek