Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
12.03.2018

Netradiční chovatelské zařízení u Marcela Kohouta

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Chov loriů není rozšířen jako chov zrnožravých papoušků, ale stále více si získává nové příznivce. A to po celém světě. Jak by také ne. Stačí sledovat úžasné barvy a nebojácnou povahu těchto papoušků a člověk má jasno. Mezi dlouholeté chovatele patří také Marcel Kohout, jehož nově postavené chovatelské zařízení jsme navštívili. Celý článek najdete v aktuálním čísle TIŠTĚNÉHO časopisu PAPOUŠCI a tady přinášíme krátkou ukázku... 

 

Můžeš nás seznámit s technickými parametry zařízení?

Hala, kterou jsem pro lorie postavil, je o rozměrech 20 × 8 m. Součástí je přípravna krmiva, společenská místnost a sociální zařízení. Protože množství spotřebovaného krmiva je opravdu značné, je u budovy postavena nájezdová rampa, pro snadnější skládání zboží. V potřebné vzdálenosti od chovné haly stojí samostatná karanténa pro nově příchozí papoušky. Chovné voliéry jsou dlouhé 2 m, široké 70 cm a vysoké 1 m. V těchto jsou chovány velké a střední druhy loriů. Malé druhy jsou pak v menších klecích. Voliéry jsou zavěšeny v prostoru, což umožňuje snadný úklid. Na zemi je položena dlažba, vyspádovaná do kanálků. Od jara do podzimu mám na hydrostat puštěné sprchy. Jakmile poklesne v hale požadovaná vlhkost, hala se automaticky nakropí a umyje. Voliéry jsou vyrobeny z hliníku, aby byly co nejlehčí a nekorodovaly.
Větrání v hale je zajišťováno automatickým otevíráním řady oken umístěných naproti sobě na obou delších stranách pod střechou haly a automaticky se spouští také obrovské ventilátory.


Projekt napadl tebe samotného nebo jsi si bral někde inspiraci?

Nikde jsem nic podobného neviděl, vše jsem si vymyslel sám, poučen z nedostatků staré haly, kde jsem lorie spoustu let choval.

 

Halu vytápíš stropními panely. Jak jsi s tímto způsobem spokojen?

Zatím nemohu moc hodnotit, protože takto vytápím teprve druhou zimu. Líbí se mi ale, že jde teplo ze shora. Působí to jako slunce, což je podle mého názoru pro papoušky lepší a přirozenější.
A samozřejmě důležitá je také úspora energie. Na halu o rozměrech, které jsem výše uváděl, zcela stačí 10 kW a stálá teplota je zde udržována bez problémů na 25 °C.

Celý článek najdete v aktuálním čísle časopisu PAPOUŠCI 2/2018.


Kontakty: 

Marcel Kohout, tel.: 733 638 738
E-mail: kohoutm@seznam.cz


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Výběr správného druhu papouška 1. část
Papoušci jsou dlouhověcí tvorové se specifickými fyzickými a duševními požadavky, které ne každý majitel může naplnit.
celý článek
22.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – letošní chovná sezóna je úspěšná!
Milí přátelé, velice Vás zdravím ze slunného ostrova Tenerife. K dnešnímu dni jsme za letošní chovnou sezónu odchovali už více než 600 mláďat papoušků. Rozmanitost odchovů je opravdu velká a zahnízdily nám i páry, které léta nebyly aktivní.
celý článek
24.05.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Na letišti Soekarno-Hatta bylo zmařeno pašování stovek papoušků
Ve zpravodajském deníku The Jakarta Post vyšla dne 21.5. 2018 zpráva o zmaření pokusu o pašování stovek papoušků ve městě Tangerang, které leží na západě ostrova Jáva. Úřady na mezinárodním letišti Soekarno-Hatta v Tangerangu, v provincii Banten, zmařily pokus o
celý článek
15.02.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Megabakterióza
Snížení příjmu potravy, vyhublost, zvracení či průjem patří mezi časté projevy onemocnění trávicího systému u ptáků. U menších druhů papoušků, zejména u andulek, ale také u pěvců se můžeme setkat například s megabakteriózou.
celý článek