Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
12.03.2018

Netradiční chovatelské zařízení u Marcela Kohouta

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Chov loriů není rozšířen jako chov zrnožravých papoušků, ale stále více si získává nové příznivce. A to po celém světě. Jak by také ne. Stačí sledovat úžasné barvy a nebojácnou povahu těchto papoušků a člověk má jasno. Mezi dlouholeté chovatele patří také Marcel Kohout, jehož nově postavené chovatelské zařízení jsme navštívili. Celý článek najdete v aktuálním čísle TIŠTĚNÉHO časopisu PAPOUŠCI a tady přinášíme krátkou ukázku... 

 

Můžeš nás seznámit s technickými parametry zařízení?

Hala, kterou jsem pro lorie postavil, je o rozměrech 20 × 8 m. Součástí je přípravna krmiva, společenská místnost a sociální zařízení. Protože množství spotřebovaného krmiva je opravdu značné, je u budovy postavena nájezdová rampa, pro snadnější skládání zboží. V potřebné vzdálenosti od chovné haly stojí samostatná karanténa pro nově příchozí papoušky. Chovné voliéry jsou dlouhé 2 m, široké 70 cm a vysoké 1 m. V těchto jsou chovány velké a střední druhy loriů. Malé druhy jsou pak v menších klecích. Voliéry jsou zavěšeny v prostoru, což umožňuje snadný úklid. Na zemi je položena dlažba, vyspádovaná do kanálků. Od jara do podzimu mám na hydrostat puštěné sprchy. Jakmile poklesne v hale požadovaná vlhkost, hala se automaticky nakropí a umyje. Voliéry jsou vyrobeny z hliníku, aby byly co nejlehčí a nekorodovaly.
Větrání v hale je zajišťováno automatickým otevíráním řady oken umístěných naproti sobě na obou delších stranách pod střechou haly a automaticky se spouští také obrovské ventilátory.


Projekt napadl tebe samotného nebo jsi si bral někde inspiraci?

Nikde jsem nic podobného neviděl, vše jsem si vymyslel sám, poučen z nedostatků staré haly, kde jsem lorie spoustu let choval.

 

Halu vytápíš stropními panely. Jak jsi s tímto způsobem spokojen?

Zatím nemohu moc hodnotit, protože takto vytápím teprve druhou zimu. Líbí se mi ale, že jde teplo ze shora. Působí to jako slunce, což je podle mého názoru pro papoušky lepší a přirozenější.
A samozřejmě důležitá je také úspora energie. Na halu o rozměrech, které jsem výše uváděl, zcela stačí 10 kW a stálá teplota je zde udržována bez problémů na 25 °C.

Celý článek najdete v aktuálním čísle časopisu PAPOUŠCI 2/2018.


Kontakty: 

Marcel Kohout, tel.: 733 638 738
E-mail: kohoutm@seznam.cz


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.06.2018
Milan Bartl
10. let Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích
10. let od obdržení licence ZOO slavila v sobotu 9. června 2018 Papouščí zoologická zahrada v jihomoravských Bošovicích. Licenci zoo obdržela v roce 2008 a pro návštěvníky otevřela své brány v roce 2011.
celý článek
09.02.2018
Jerry Kidd
Chov papoušků v Irsku
Když se řekne „chov papoušků v Irsku“, tak se nad tímto tématem možná pozastavíte. O irských chovatelích totiž není téměř vůbec nikde slyšet a to nejenom v Čechách, ale ani v zahraničí. Důvodem je možná ostrovní poloha země v severozápadní Evropě, ale zřejmě také to, že je tam chovatelů poměrně málo.
celý článek
08.03.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Milovník papoušků v Indii denně nakrmí 4000 alexandrů malých
Kilithottam Sekar z Indie denně nakrmí 4000 alexandrů malých. Každý den vstává ve 4:30 hodin ráno, aby připravil krmivo pro volně žijící alexandry malé, kteří k jeho domu přiletí okolo šesté.
celý článek
31.05.2018
Vysoké květnové teploty
Je konec měsíce května, jehož vysoké teploty běžně očekáváme až v letních měsících. S vysokými teplotami stoupá v některých situacích, jako je například umístění klece na přímé slunce, riziko přehřátí.
celý článek