Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

04.11.2019

Nevítaní návštěvníci voliér papoušků

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

S postupným ochlazováním a zavíráním papoušků do vnitřních prostor se téměř všichni chovatelé potýkají s problémem výskytu myší, hrabošů a snad v tom nejhorším případě i potkanů.

Posledně jmenovaní dokáží zlikvidovat i chované ptáky. Tito nebezpeční škůdci se do ubikací dostávají ještě stále někde pootevřenými vletovými okénky nebo dalšími možnými skulinami, které si velmi rychle a snadno najdou ve vidině snadného přístupu k potravě.

Jak zjistíme přítomnost myší ve voliéře?

Samozřejmě myš zahlédneme pouhým okem, ale nejtypičtější je zápach moči těchto hlodavců, který je v uzavřeném prostoru a při vyšší koncentraci myší zřetelný. Typické jsou všude přítomné bobky velké cca 5 mm. Trus potkana je mnohonásobně větší.

Prevenci je potřeba věnovat dostatek času a nikdy s ní neskončit. Tito hlodavci se totiž množí geometrickou řadou. Velmi důležité je udržovat pořádek ve voliérách i kolem voliér. Žádné hromady dřeva, stavebního materiálů, či podobných věcí, které se „někdy mohou třeba hodit“.

V našem chovu jsme měli jeden rok problém s výskytem potkanů, kteří si přes naši zahradu udělali stezku. Od té doby necháváme sklopce na potkany nastražené podél ubikací po celý rok a pravidelně denně kontrolujeme. Jak jsem psala, prevence se jistě vyplatí.

Pokud jde o hubení myší, podle mého názoru nic nefunguje stoprocentně a boj s nimi nikdy nekončí.

Snad nejznámější jsou různé pastičky na myši. Klasické s pérkem, kdy ale můžeme do jedné pastičky chytit pouze jednu myš. Dále jsou nabízeny domečky, do kterých myš vleze, ale už se nedostane ven. Tyto domečky pojmou i více myší najednou. Dalším typem jsou sklopce stejné jako na potkany, jen menší velikosti.

 Dále je možno použít lepidla na myši. Lepidlo naneseme na nesavou podložku, například plastové víko od kyblíku na krmení a umístíme návnadu. Stejně tak fungují lepové desky, které se dají zakoupit. Ty už pouze rozbalíme a položíme na určená místa.

 

 

Dalším způsobem hubení jsou návnady v podobě jedu. Jedná se o gely v tubách, granule, parafinové bloky. Používání těchto prostředků v přítomnosti zvířat se mi zdá velmi nebezpečné a proto je v našem chovu vůbec nepoužíváme.

 

 

 Několik "babských rad", jak se zbavit myší. Ovšem bez záruky  :-)

 

- Myši odpudíte listím z ořešáku, heřmánkem, česnekem nebo olejem z máty.

- Pěstujte mátu, hřebíček, levanduli, chilli.

- Poněkud drastickým způsobem, jak vyhnat myši, je namíchat suchou směs ovesných vloček a sádry, a vedle připravit misku s vodou. Když se 

   napijí, sádra myši roztrhá zevnitř

- Vyrobte trubkovou past z kartonového středu kuchyňské role. Nastražte ji na kraj stolu, pod ní postavte kyblík. Do trubičky připravte chutnou návnadu.

 

A poslední nepostradatelný pomocník? U nás funguje skvěle.

 

 

Prosím, nezapomeňte vašeho kočíčího pomocníka za jeho službu pravidelně několikrát ročně odčervovat a chránit ho i proti vnějším parazitům.

Nutno říci, že bohužel proti nepříjemným hlodavcům nic nefunguje stoprocentně a je třeba kombinovat vše možné a hlavně nikdy nepolevit.

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

30.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Využijte sezónních plodů přírody
Využijte pro své papoušky sezónní ovoce, zeleninu a plody přírody, které si sami vypěstujete či nasbíráte. Budete tak mít k dispozici kvalitní čerstvé suroviny, kterými zpestříte papouščí jídelníček.
celý článek
06.05.2019
Milena Vaňková
Co se dá udělat se špinavou vodou z misek papoušků?
Většina lidí jako by nechápala, že s přírodou tvoříme jeden celek. Co dáme, to se nám vrátí zpět.
celý článek
21.02.2019
ČASOPIS PAPOUŠCI
ZANEDLOUHO JSOU TU NOVÍ PAPOUŠCI !
Příští týden vyjde březnové číslo časopisu PAPOUŠCI. Přinášíme Vám malou ukázku...
celý článek
06.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
US Fish And Wildlife financuje projekt pro zachování amazoňana portorického
USFWS pokračuje ve svém závazku chránit kriticky ohroženého amazoňana portorického tím, že poskytne 11 milionů dolarů na financování podpory jeho chovu v zajetí.
celý článek