Načítám...
27.05.2019

Nezapomeňte právě teď nabídnout papouškům květy černého bezu …

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Chovatelský rok se dá rozdělit mimo jiné na období pampelišek, kvetoucích stromů, prvních třešní…. a v neposlední řadě černého bezu.

 

 

Již od nepaměti je černý bez oblíbenou rostlinou užívanou v lidovém léčitelství. O jeho významu svědčí i staré české úsloví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni." Bez černý je často používán jako podpora imunitního systému a jeho přirozené obranyschopnosti zejména v rizikových částech roku.

Květy obsahují silici, účinné alkaloidy a glykosidy. Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám. Obsahují také omega 3 a omega 6 mastné kyseliny a řadu vitamínů.

 Fytoncidy jsou rostlinná antibiotika vyšších rostlin.

Podle některých údajů zápach, který bez černý šíří, odpuzuje hmyz, hlodavce a krtky.

Papouškům podáváme květy tak, že je z rostliny odstřihneme a můžeme položit na pletivovou střechu voliéry nebo do krmných košíčků. Nejenže papouškům obohatíme krmnou dávku, ale ještě je zabavíme. Papoušci mazlíčkové si celý nabídnutý květ rádi přidrží nožkou a budou jej oštipovat. Loriové olizují svými jazyky se štětičkami z předložených květů pyl.

 

A nezapomeňte si květy natrhat i pro sebe. Je z nich např. výborná osvěžující limonáda nebo sirup a z usušeného květu jistě přijde vhod čaj.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

22.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Co by měl majitel papouška vědět o chlamydióze
Chlamydióza je onemocnění způsobené bakterií Chlamydophilla psittaci. Toto onemocnění patří mezi zoonózu, což znamená, že je přenosné ze zvířat na člověka, konkrétně z papouška, ale i jiného ptáka na člověka.
celý článek
10.02.2020
Milena Vaňková
Senegalské proso – vhodný doplněk stravy pro papoušky
Botanický název pro senegalské proso je bér vlašský. Jedná se o známou rostlinu, která se využívá pro krmení exotických ptáků. Je v podstatě nepostradatelná v krmné dávce drobných exotů, ale v oblibě mají senegalské proso i papoušci všech velikostí.
celý článek
01.10.2018
Bc. Alena Winner
IX. MEZINÁRODNÍ KONGRES PAPOUŠCI – TENERIFE 2018
Minulý týden se na Tenerife, ostrově věčného jara, uskutečnila nejvýznamnější událost pro chovatele a přátele papoušků – IX. MEZINÁRODNÍ KONGRES PAPOUŠCI. Akce, která byla mnohými netrpělivě očekávaná, byla pro řadu účastníků splněným snem.
celý článek
02.05.2019
Vendula Černá
Jak usušit větší množství květů pampelišek
Dříve jsem sušila nejrůznější plodiny, ale moji mlsní zobáčci ŽAKOVÉ mi dali jasně najevo, že jim na jaře stačí pampelišky a na podzim hloh.
celý článek