Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

30.05.2019

O chovu různých druhů australských papoušků

Text: Pavel Juzko
Foto: archiv redakce časopisu PAPOUŠCI

Ještě než vám představím svůj chov, který v současné době čítá okolo 80 papoušků, rád bych nejprve poděkoval člověku, který mi zprostředkoval napsat článek do tohoto časopisu. Byl to nápad mé ženy Renaty, která zkontaktovala redakci, a možnost napsání článku mi dala ke čtyřicátým narozeninám. Je to dárek, který mne, jako chovatele papoušků, velmi potěšil a udělal velkou radost. Zajisté mi dá za pravdu i mnoho dalších chovatelů, že bez podpory našich manželek by bylo daleko obtížnější se našemu koníčku věnovat.

 

Historie mého chovu sahá do osmdesátých let, kdy jsem byl ještě na základní škole, a již tehdy mi papoušci učarovali. Později přišly takové ty klasické životní starosti jako vojna, svatba a stavba domu. Jakmile bylo naše rodinné bydlení dokončeno, ihned jsem se vrhnul do budování voliér a znovu po letech začal s papoušky Austrálie. Pro zkonstruování voliér jsem využil všeho, co bylo k dispozici, třeba i vyřazené skříně (ideální na klecové voliérky), a dělá mi potěšení si chovatelské zařízení sestavovat sám.

PENANTI

Nyní se věnuji penantům (Platycercus elegans), u nichž mne zajímají především mutace. Nejprve jsem si pořídil modré a samozřejmě, že jsem se také nachytal, protože jsem hned zpočátku natrefil na dva samce. Bylo mi to hned divné a možná už i jasné, protože v únoru šli oba ptáci do toku klasickým samčím způsobem. Na burze v Týništi se mi podařilo koupit samici a od známého jsem pak získal druhou. Papoušky jsem rozdělil, což bylo v březnu, a do dvou měsíců oba páry zahnízdily. Ponechal jsem si pouze jeden pár a druhý prodal, protože mým cílem bylo pořídit si ještě další mutace. Penanti hnízdí v jeden metr dlouhé sešikmené budce, na jejímž dnu jsou hoblovačky, a se kterou mám ty nejlepší zkušenosti. Tento druh papoušků chovám ve voliérách o délce záletového prostoru 2 až 2,8 metru a venkovního prostoru 33,8 metru. Šířka voliér činí 1 metr a výška je 2,2 metru.

Pro letošní chovnou sezonu mám nově sestavené páry, které jsem stavěl tak, abych mohl čekat co nejzajímavěji zbarvená mláďata. Mohu se teď těšit například na stříbrný oranž – to bych byl moc rád. Na mutacích mne baví to, že je to napětí až do poslední chvíle a mláďata připraví vždy překvapení. Nyní mám takto sestavené páry:

  1. voliéra – oranžová 0,1 (štěpitelná na stříbrná, žlutá a pastel) s modrým 1,0 (který má tu samou kombinaci)

  2. voliéra – bílá 0,1 s oranžovým 1,0 (štěpitelný na stříbrný, žlutý a pastel)

  3. voliéra – modrá skořice 0,1 s oranžovým 1,0 (štěpitelný na skořici)