Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
27.12.2017

Odchov loríčka rudobradého

Text: Milena Vaňková, Jaroslav Vokoun
Foto: Milena Vaňková

Loríčci všeobecně nejsou v chovech českých ani zahraničních chovatelů nikterak hojně zastoupeni. Měli by si je pořídit také již zkušenější chovatelé, kteří jsou schopni jim zajistit stabilní a potřebné podmínky. Loríčci nesnášejí velké výkyvy teplot ani vlhkosti, přičemž nároky na teplotu jsou poměrně vysoké, celoročně 20–25 °C. Všimla jsem si, že i v Loro Parque na Tenerife, kde je stabilní počasí, jsou jejich voliérky opatřeny infralampami, kde mají loríčci možnost se v případě náhlého výkyvu teploty zahřívat. Jsou také poměrně hákliví na hygienu svého zařízení a hlavně krmných misek. Potravu je jim potřeba předkládat i vícekrát denně čerstvou, a to hlavně v době odchovu mláďat. Přirozený odchov bývá více či méně úspěšný, ruční dokrmování se nedaří. V prvních dnech vypadá vše při umělém odchovu nadějně, mláďata prospívají a začínají zarůstat peřím. V určitém stáří ale pak z neznámých důvodů hynou.

Loríčci jsou velmi atraktivní papoušci, název by mohl připomínat spojitost s lorii, ale není tomu tak. Jediné, co by mohlo být podobné je jejich potravní specializace – také se jim často říká fíkoví papoušci, z čehož vyplývá, že jednou a hlavní ze složek jejich potravy jsou celoročně fíky. Další ingredience se budou lišit podle receptury každého chovatele. Pak by mělo fungovat, že to, co se mi v chovu osvědčí a vede k úspěšnému odchovu mláďat, nebudu měnit.

Dělí se do dvou rodů – Cyclopsitta a Psittaculirostris. U většiny druhů existuje pohlavní dimorfismus – v určitém stáří a přepeření mláďat rozeznáme samce od samičky na první pohled.

Voliérky pro loríčky v našem chovu

Prvními zástupci loríčků v našem chovu bylo několik párů loríčků žlutobokých (Cyclopsitta diophthalma). Aby měli papoušci dostatek pohybu, v dobré vůli jsme jim vybudovali voliéry o rozměrech 2 × 2 × 2 m (výška, šířka, délka). Voliérky byly osázeny pokojovými netoxickými květinami, nasvíceny a my jsme si mysleli, že je to to nejlepší, co jsme mohli papouškům poskytnout. Odchovů jsme se však v těchto prostorách nedočkali. Přemístili jsme proto loríčky do boxů z bílého plastu s přední stěnou z pletiva o rozměrech 1 × 0,8 × 0,8 m (výška, šířka, délka). Budky jsme zavěsili vně voliér. Papoušci nemají z výše uvedených nároků na stabilní teplotu a vlhkost, přístup ven. Voliérky jsou ale opatřeny žárovkou nahrazující sluneční svit a i když je teplota v místnosti stále v rozmezí 20–24 °C, má každý pár ještě k dispozici stabilně zapnutou infralampu. Budka je rozdělena přepážkou a před, a po ukončení hnízděním, je skoro po strop naplněna dřevěným troudem, který si loríčci sami zpracují tak, že na dně zůstane jen slabá vrstva podestýlky.

Do takového prostoru jsme ihned umístili také pár loríčků rudobradých (Psittaculirostris edwardsii), které jsme si dovezli  z Francie. Tam již několikrát zahnízdili, ale neúspěšně. Buď rozbili snůšku, nebo zabíjeli mláďata.

Loríčky jsme přivezli v polovině ledna a již po měsíci jsme v budce objevili vejce. Jedno
z dvojice bylo oplozené. Dbali jsme, aby vlhkost v prostoru byla 60 %, k tomuto účelu používáme zvlhčovače vzduchu,  odpařovače vody na topení, budku balíme do mokrého ručníku a papoušci mají k dipozici samozřejmě misku na koupání, občas je i rosíme vodní mlhou
z rozprašovače na květiny.

Uvádí se, že kontroly budek u loríčků se nedoporučují, protože papoušci se pak ze stresu buď do budky nevrátí, nebo rozbijí vejce či zabijí mláďata. My budky s velkou opatrností kontrolujeme. Všichni námi chovaní loríčci to tolerují. Neplatí to ale určitě plošně!!! Mláďata v budce ale nekroužkujeme.

Dne 13. března se mládě ze zmiňované snůšky vylíhlo a rodiče se perfektně starali. Ve věku šesti týdnů mláděte snesla samička další vajíčka. Z důvodu obavy, že by byla vejce
v budce rozbitá, jsme je umístili do líhně a do budky dali podkladky.

Starost o mládě to nijak neovlivnilo. Ze snůšky dvou vajec bylo opět jedno oplozené. Starost nám ale začalo dělat to, že v době předpokládaného líhnutí mláděte v líhni, ještě není samostatné a nevylétává z budky první mládě. Protože jsme si byli téměř jisti, že umělý odchov se nám nezdaří, udělali jsme doslova „hokus pokus“. V okamžiku, kdy bylo mládě v líhni téměř celé venku z vajíčka, jsme starší mládě z budky vyndali a vyměnili za právě vylíhlé ještě se skořápkou. Rodiče ho ihned bez problémů přijali a dokrmili. Násilně odstavené mládě jsme umístili do klece s právě
odstavovaným lorim žlutoskvrnným, protože potrava v nabízených miskách je téměř totožná. Malého loríčka se povedlo snad pouze dvakrát přikrmit, ale pak již tak divoce létal po kleci, že jsme od toho upustili a sledovali, zda se začne živit sám. Začal ihned napodobovat kamaráda loriho, a tak za odstavení loríčka patří dík právě tomuto papouškovi. Úplně stejná situace se opakovala ještě jednou. V současné době (prosinec 2015) sedí  rudobradí na další snůšce, tentokrát jsou oplozena obě vajíčka.

Krmení

Dospělé páry loríčků krmíme denně fíky, čerstvými v sezóně, jinak používáme sušené, které namáčíme na 12 hodin do vody a několikrát proplachujeme. Před krmením je rozkrojíme napůl, pokud bychom objevili uprostřed fíku bílé kolečko, takový plod vyhazujeme z obavy případné plísně. Na jeden pár dáváme dva fíky na den.  Další potravu tvoří ovoce (citrusy nepodáváme), žlutobocí dostávají denně borůvky, které vyhledávají, rudobradí je v oblibě nemají. Další krmivo tvoří cuketa, okurka, spařená brokolice, kukuřice v mléčné zralosti, zelené krmení, dále nektar pro lorie, zrní pro astrildy, namočené zrní pro menší papoušky, mouční červi nebo plesnivci.

V době odchovu mláďat první téměř týden fíky nepodáváme vůbec nebo max. polovinu fíku na den, rovněž nepodáváme suché ani namočené zrní, ale pouze povařené luštěniny (mungo, různé druhy fazolí, čočka), ovoce
a zeleninu, dětský piškot, červíky, zkoušeli jsme uvařené vajíčko. Z vitaminových preparátů přidáváme celoročně Nekton Q, Sangrim AV, Multi Cmulgát.

Chov loríčků je pro nás velkou výzvou. Chtěli bychom svůj chov rozšířit ještě o další druhy těchto krásných papoušků a pokusit se o jejich odchovy, což by bylo tou největší odměnou a velkou radostí. Pokud byste se chtěli dozvídat, zda a jak se nám to daří, téměř denně uveřejňujeme aktuality z chovu na našem facebookovém profilu Loriové a ostatní. K jeho prohlédnutí nemusíte být na facebooku přihlášeni. Budeme se na vás těšit.

Tento článek najdete v tištěném časopisu PAPOUŠCI 1/2016


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.06.2018
Milena Vaňková
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
celý článek
29.01.2018
Alena Winnerová
Praktický chovatelský tip z Loro Parque
Období, kdy mláďata papoušků v chovech ve voliérách opouštějí budku, pro ně patří mezi jedno z nejrizikovějších v životě. Mladí papoušci si musí prakticky okamžitě zvyknout nové prostředí a mohou být zpočátku v různé míře dezorientovaní.
celý článek
11.01.2018
Jaroslav Vokoun
Z čeho vyrobit budky pro papoušky
Při výběru materiálu na výrobu budky je důležité vzít v potaz, pro jaký druh papoušků ji budeme vyrábět. Podle toho volíme vhodný materiál – jeho tloušťku, tvrdost, odolnost vůči vlhkosti. Tato pravidla je třeba dodržovat i v tom případě, že budku půjdeme koupit. Některé druhy papoušků sedících na hnízdě se neustále věnují jejich úpravě a zde je potřeba dávat pozor, aby nezvětšili vletový otvor do budky tak, že by jím mohla vypadnout mláďata.
celý článek
16.01.2018
Milena Vaňková
Kšíry pro papoušky
Ve svém minulém příspěvku pro tento web jsem psala o vzrůstající oblibě chovaných papoušků jako společníků, kamarádů, mazlíčků. Lidé, kteří si takového papouška pořizují, mu chtějí dopřát to nejlepší, co mohou. K tomu patří i přirozený pobyt venku. Ne každý má možnost slunění svého papouška ve venkovní voliéře a proto se nabízí příležitost vzít svého ptačího kamaráda ven na kšírech vyrobených speciálně pro papoušky.
celý článek