Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

08.10.2019

Papoušci a zima

Text: MVDr. Veronika Trhoňová
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová

Ranní teploty začínají klesat k bodu mrazu a tak je ten pravý čas zamyslet se nad tím, jakou teplotu mají papoušci v chovatelském zařízení a zda je vhodné papoušky vypouštět do venkovních voliér.

Teplota uvnitř chovatelského zařízení by měla být uzpůsobena konkrétnímu druhu papouška, přičemž by měly být brány v úvahu teploty, které se vyskytují v místě konkrétního druhu papouška ve volné přírodě.

Měli bychom si uvědomit, že není kakadu jako kakadu, a že ne všechny jihoamerické druhy papoušků vyžadují vyšší teplotu. Příkladem mohou být kakadu žlutolící a kakadu žlutočečelatí. Na první pohled podobné druhy papoušků, avšak s odlišným výskytem a klimatickými podmínkami ve volné přírodě. Kakadu žlutolící se vyskytuje na ostrovech v jihovýchodní Asii, kde teploty neklesnou pod 20 ºC, a to ani v noci. Zato nominátní forma kakadu žlutočečelatého (Cacatua galerita galerita), která se vyskytuje v jihovýchodní Austrálii, čelí i záporným teplotám, avšak pouze nárazově (např. v noci) a ne neustále.

Dalším příkladem je papoušek patagonský, který pochází z jihoamerického kontinentu. Obývá nejjižnější část Jižní Ameriky od And k Ohňové zemi, kde jsou klimatické podmínky stejné jako ve střední Evropě a papoušci se v zimním období stěhují na sever do teplejšího klimatu. Oproti tomu, jihoamerický ara ararauna se vyskytuje na území Brazílie v Amazonii, Cerradu a Pantanalu, v rozmanitém spektru různých druhů lesů, savan a otevřené vegetaci, kde nejnižší teplota obvykle neklesá pod 15 ºC.

Rovněž není rosela jako rosela. Rosela černohlavá se vyskytuje v severní části Severního Teritoria, kde jsou teploty vysoké celoročně. Protikladem je rosela pestrá tasmánská, která čelí na Tasmánii od června do srpna nehostinnému klimatu – větrno, vlhko, denní teploty kolem 10 ºC, v noci kolem 0 ºC.

Z tohoto důvodu není vhodné řadit papoušky do skupin (např. Jižní Amerika, Asie, Austrálie,…), ale je důležité věnovat pozornost konkrétnímu druhu a klimatickým podmínkám v místě původu. Měli bychom si uvědomit, že i papoušci stejného rodu mají různé požadavky na teplotní komfort.

MVDr. Veronika Trhoňová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

01.05.2018
Tibor Ficeri
Alexandr šedý
Alexandr šedý obývá tropické deštné lesy na jihozápadě Indie v nadmořské výšce 450–1000 m n. m. V lidské péči se jedná o méně často chovaný druh, přestože podmínky chovu a krmení, které vyžadují, se příliš neliší od nároků příbuzných druhů.
celý článek
19.09.2018
Milan Bartl
Umělý odchov kakaduů inka
Přečtěte si zajímavý článek o umělém odchovu kakaduů inka od renomovaného chovatele Milana Bartla...
celý článek
26.02.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
BOROVICE a její možná využití
V zimě není mnoho možností, co čerstvého nabídnout našim opeřencům z vlastní zahrady. Je-li ale v blízkosti bezpečný zdroj větví či šišek z čeledi borovicových (Pinaceae), rod borovice (Pinus), můžeme papouškům velmi zajímavě zpestřit jejich jídelníček.
celý článek
14.10.2019
Milena Vaňková
Víte, jak je to s emocemi u papoušků?
Každý majitel velkého papouška, vlastně každý majitel papouška brzy zjistí, jak inteligentního tvora má vedle sebe a že je nutné ho se vším všudy respektovat.
celý článek