Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
16.05.2018

Papoušek červenokřídlý jako domácí mazlíček?

Text: Lucie Macánová
Foto: autorka

Australské papoušky, kam patří i papoušek červenokřídlý (Aprosmictus erythropterus), obecně nelze doporučit pro chov v bytových podmínkách ani na ochočení. Mezi hlavní překážky patří jejich velká potřeba proletu, většinou i plachost a obtížnější ochočitelnost. V neposlední řadě mají červenokřídlí malé nebo vůbec žádné nadání k opakování slov. Zdá se ale, že výjimkou potvrzující pravidlo je náš papoušek Polie.

K Poláškovi jsem před třemi lety přišla zcela náhodou u našeho známého, který chová papoušky. Při jedné z našich návštěv se zmínil, že musel ručně dokrmit mláďata papoušků královských a červenokřídlých. Velice mě to zaujalo, protože červenokřídlí se mi vždy moc líbili, vlastně od té doby, kdy jsem je poprvé spatřila na vlastní oči. Ručně dokrmovaná mláďata jsou přítulná a to Polie opravdu byl. Trvalo mi další dva měsíce, než jsem přesvědčila přítele, abychom si Poláška vzali. Když jsme si pro něj konečně přijeli, byl již vypuštěný ve voliéře s ostatními mláďaty a díky tomu do jisté míry ztratil svou původní krotkost.


Po návratu domů jsem ho vpustila do připravené klece, kde se mu ovšem v porovnání s jeho předešlým bydlením v prostorné voliéře moc nelíbilo. Chvíli jsem ho tak nechala, aby se zklidnil, to se však nestalo. Jediné, co mě napadlo, bylo vypustit ho v jednom z menších pokojů. Jaké však bylo mé překvapení, když papoušek jedinkrát zakroužil po místnosti a posadil se na křeslo přede mnou. Zkusila jsem k němu opatrně natáhnout ruku a podebrat ho – podařilo se. Celý den jsem se mu pak věnovala a uplácela ho semínky slunečnice, na která jsem ho pak dostala i zpět do klece.
Dnes jsou Poliemu už tři roky. Do klece si zalézá sám, jakmile se večer setmí. Přes den je většinou volně puštěný v místnosti o rozměrech 8 × 5 metrů nebo je na zahradě v kleci, kde se vyhřívá na sluníčku. Tady také rychle pochytil pískaní, kterým přivoláváme psy, nebo často opakované Pepíku. Dalším vzorem mu byl zpěv vlaštovek a rozel, které také chováme. Byla jsem přesvědčená, že jeho schopnost napodobování skončí u zvuků, a víc jsem neočekávala. Věděla jsem, že tito papoušci nejsou žádní řečníci. Zhruba po půl roce ale Polášek začal opakovat své jméno. Teď už říká Polie, Polášku, Pepiku, Pepičku, Na, Pojď, Ahoj, Čau – a někdy to i kombinuje. Nejraději povídá ráno, nebo když je se mnou o samotě.
Myslím, že má raději mě než přítele, protože s ním trávím více času. Moji mamku má také v oblibě – snad proto, že se ho bojí a on z toho má škodolibou radost. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč na ni dělá nálety, a to třeba i když kolem něj mamka jenom projde. Když k nám přijde návštěva, je ve svém živlu. To hned musí zjistit, jestli nemají náhodou nějaký řetízek nebo náušnici, se kterou by si mohl hrát.

  

Co se týče jídla, není moc vybíravý. Zbaští všechno, co dostane. Ke krmení mu předkládám klasickou směs pro střední papoušky, různé ovoce a zeleninu. Nejraději má banán, který mi většinou uždibuje přímo od pusy a nedej bože, kdybych mu nedala – to by pěkně spustil!
Když se zlobí, vypadá moc legračně – celý se natáhne a otvírá zobák, jako kdyby chtěl klovnout, a křičí u toho. Nikdy však nikoho neštípnul.
Můžu říci, že miluje vodu v jakékoliv podobě – jak v misce, tak i na zahradě, když ho kropím hadicí. Také si do vody rád namáčí piškoty.

Papoušek červenokřídlý se považuje za letce. Ten náš udělá tři okruhy po místnosti a pak mi stejně sedne na rameno, odkud se nehne. Jemně mi probírá vlasy a cvrliká do ucha. Hlazení, drbání nebo přílišné důvěrnosti rád nemá, na ruku ale chodí normálně. Tento druh je vhodný pro ty, kdo chtějí papouška jako společníka, ne klauna, a mají dostatek času se mu věnovat. I přes všechnu péči nikdy nebude takový mazel jako pyrurové, amazoňani, senegalci a podobní papoušci. Mě červenokřídlý uchvátil svým zbarvením a osobitostí, nic neničí a dokáže být velice milý.

 

Tento článek byl uveřejněn
v časopisu PAPOUŠCI 6/2009

Na tento web dáváme pouze některé vybrané články z archivu. Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.04.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - výživa při hnízdění - 7. část
Papouščí rodičovský pár potřebuje mít při krmení potomstva pocit dostatku. Pokud mu ho nedáme, pak se může stát, že všechna mláďata nebude krmit dostatečně. Nebo je nakrmí něčím nevhodným, co ve volieře najdou.
celý článek
20.08.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika
Na trhu je k dispozici nepřeberné množství hraček pro papoušky. Jsou však tyto hračky pro papoušky bezpečné? Nad touto otázkou byste se měli před nákupem hračky pro vašeho papouška zamyslet. 
celý článek
18.01.2018
Petr Vopálka
Český klub chovatelů agapornisů se představuje
Trvalo to několik let a chovatelé si začali uvědomovat, že zahraniční chovy jsou na jiné úrovni, než u nás. Po návštěvě klubové výstavy, kde jsou k vidění např. agapornisové růžohrdlí výstavního typu, byli mnozí v šoku. Klub tak reagoval na stovky dotazů, začal se zvedat zájem o kvalitní chovy agapornisů u nás.
celý článek
10.09.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Nebezpečná a nevhodná potrava pro papoušky
Vytvoření seznamu potravy, která je pro papoušky nebezpečná, může být z mnoha důvodů oříškem.
celý článek