Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
21.01.2019

PISTÁCIE – výborný pamlsek pro vaše papoušky

Text: Alena Winnerová
Foto: Archiv redakce časopisu PAPOUŠCI

Pistácie jsou plody řečíku pistáciového (Pistacia vera), jinak nazývaného též pistácie pravá. Jde o strom menšího vzrůstu čeledi ledvinovníkovitých. Tento strom rostl divoce pravděpodobně již před devíti tisíci lety.

 

Původní oblastí rozšíření je především střední Asie a Blízký východ. Postupně se pěstování řečíku pistáciového rozšířilo i do dalších zemí, např. do Spojených států, Řecka nebo Číny. Mezi tři největší vývozce pistácií patří Írán, Turecko a již zmíněné Spojené státy americké (Centrální údolí). Největší produkci mají stromy ve svých 20 letech. Pěstované odrůdy dávají výnos až padesát kilogramů z jednoho stromu. Plodí ovšem střídavě - jeden rok je sklizeň bohatá, následující rok je výnos nízký. a nejrozšířenějším kultivarem je Kerman. Řečíku pistáciovému vyhovuje suché až polopouštní subtropické klima.

 

 

Pistácie jsou oblíbeným pamlskem středních a velkých papoušků. Vyloupávání oříšku, který se vyznačuje velmi lahodnou chutí, je pro ně vyhledávanou zábavou. V neposlední řadě se perfektně hodí jako odměna při výcviku. Papouškům se pistácie podávají nesolené a nepražené, tedy ve zcela přírodní formě. Obsahují 49,5 % tuků, 25,4 % sacharidů, 19,7 % bílkovin. Dále jsou zdrojem vitamínů skupiny B, obsahují železo, fosfor a vápník i vitamíny A, E a K. Z minerálů disponují pistácie vápníkem (11 %), železem (30 %), hořčíkem (34 %), fosforem (70 %) a zinkem. 

 

 

Jak poznat kvalitní pistácie? 

- Skořepina je okrově hnědá, bez fleků nebo teček. Měla by být hladká. 
- Ořech je na povrchu i uvnitř jasně světle zelený s jemnou slupkou fialovo-hnědé barvy. 

 

Na co by si měli dát chovatelé papoušků pozor? Především na správné uskladnění. Při nevhodném uskladnění totiž mohou pistácie obsahovat jedovaté aflatoxiny produkované plísněmi rodu Aspergillus. Oříšky skladujte při teplotě do 20°C, relativní vlhkosti do 70% a nevystavujte je slunečním paprskům.

V ČR si můžete pistácie objednat ze specializovaných obchodů, kde vám poradí též doporučené množství pistácií pro vaše papoušky na den. Záleží totiž, zda chováte papouška mazlíčka, chovné ptáky, v jak velké jsou voliéře, kolik dalších oříšků jim předkládáte atd. Osvědčené eshopy jsou např. www.epapousek.cz nebo www.zoo-trhon.cz. 

 

 

 

Alena Winnerová

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.02.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE
Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación zdraví čtenáře PAPOUŠKŮ ONLINE. Každý pátek vám na těchto webových stránkách budeme přinášet aktuality z Loro Parque.
celý článek
14.05.2019
Milena Vaňková
Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí?
Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí? Odpověď je jednoznačná – ano má. A to zejména u papoušků, kteří v přírodě žijí v biotopu s vysokou vlhkostí.
celý článek
19.06.2018
Milena Vaňková
Dáváte svým papouškům květy aksamitníku?
Český název této rostliny, která zahrnuje přes 50 rodů, je afrikán. Zemí původu je však Mexiko.
celý článek
01.01.2018
Rosemary Low
Snaha o skupinový chov pyrurů červenobřichých
Pyrurové červenobřiší (Pyrrhura perlata) patří k mým nejoblíbenějším druhům papouškům. Všichni pyrurové jsou samozřejmě úchvatní, ale červenobřiší obzvlášť. Nejnápadnější na tomto druhu je červeně zbarvené opeření na břišní oblasti.
celý článek