Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
08.01.2019

Pozdrav z redakce časopisu PAPOUŠCI a přání k novému roku 2019.

Text: Alena Winnerová
Foto: Archiv redakce časopisu PAPOUŠCI

Milí přátelé, chovatelé, majitelé papoušků mazlíčků,

do nového roku Vám přeji především zdraví a ať se vám podaří uskutečnit vše, co jste si naplánovali a o čem sníte.

Při přemýšlení nad hlavním tématem prvních řádků roku 2019 mne inspirovali potenciální autoři článků, kteří se stále častěji bojí veřejně vyjádřit svůj názor, sdělit zkušenosti apod. A jaký je ten hlavní důvod? Obava z negativní kritiky psané na internetu. 

Už se cítím být ve věku, kdy k tomu mohu něco říci :-) To téma sice není úplně nové, nicméně stále aktuální. Nemístná negativní kritika se totiž stala trendem současné doby. Na sociálních sítích se může prakticky kdokoliv vyjadřovat k čemukoliv. Možnost široké diskuse je sice skvělá, ale bohužel se už nějakou dobu prohlubuje nárůst těch, kteří si chtějí především tzv. "rýpnout". To, že mají někdy dvě strany odlišný názor by mělo být normální... Jenže mnohdy jedné ze stran chybí tolerance, uchýlí se k onomu rýpání, často vulgarismům a většinou do toho strhne i tu stranu slušnou, která se neudrží a snaží se již v emocích bránit. Spousta lidí se proto raději stahuje do ústraní a přitom jde právě o lidi, kteří mají co říci. To je též důvod, proč je čím dál složitější nacházet články renomovaných chovatelů nebo vyslechnout jejich veřejné přednášky. Lidé už se raději nevyjadřují... co kdyby se stali terčem něčeho podobného. Také proto si myslím, že dobré vztahy mezi lidmi jsou jednoznačně jednou z věcí, na které je zapotřebí zapracovat.

Můžete si všimnout, že ve většině případů činí ony útoky ty samé osoby. Moc slova jim dodává v jistém smyslu sílu a tito lidé mají dle četných psychologických studií neovladatelné nutkání okomentovat něco a doslova si "slovně kopnout" do druhé osoby. Oni se ani nechtějí ovládnout a chovat se slušně a na úrovni. Vlastně to své (pro ně) adrenalinové rýpnutí potřebují k životu. Mnohdy totiž zjistíte, že tito lidé mají dost problémů sami se sebou. Ať už jde o jejich soukromý život, finance apod. Jejich ventilem se pak stávají diskuse, kde se doslova realizují a snaží se vyvolat konflikt, který jim paradoxně přináší vnitřní uspokojení. Další případ je, když mají komentátoři snahu vnucovat svůj názor druhým – jako jediný správný. Pokud druhou stranu nedonutí myslet si to samé, uchylují se k oné nemístné a často vulgární kritice. V tu chvíli je nejlepší si takového člověka přestat všímat. Je to jeho problém, nikoliv váš. Je důležité si stát za svým a neobávat se toho, co na vaše slova, činy, aktivity apod. řekne někdo jiný. Je to pouze váš život a nenechte tyto lidi vstupovat do svých plánů a aktivit.

Apeluji na zamyšlení se, ale osobně žádné lidi neodsuzuji. Jen se jimi nezabývám. Mají pro své chování nějaké důvody, nedokáží se ovládnout. Takoví lidé existují a možná jich bude i přibývat v souvislosti s tím, jak (ne)kvalitní budou vztahy mezi lidmi. Proto je prostě nutné tyto jedince též respektovat – ignorovat, jít si svou vlastní cestou a nebát se realizovat své aktivity, zkrátka nenechat se jimi otrávit.

Milí budoucí autoři článků, nenechte se odradit samozvanými kritiky, kteří si budou chtít jen "kopnout" a berte je takové, jací jsou. Negativní emoce ještě nikdy nikomu štěstí nepřinesly... A já se za celou redakci budu těšit na spolupráci a společnou osvětu v oblasti chovatelství papoušků v ČR v roce 2019. 

 

 

 

PS: 
Tým externích redaktorů časopisu PAPOUŠCI si dal opět záležet na aktuálním čísle, které vyšlo začátkem ledna. Těšit se můžete na krásné články, které jsou záživné a přínosné. Postupně také pracujeme na organizaci IX. semináře SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ, který se uskuteční v sobotu 7. září 2019 jako již tradičně v kongresovém centru hotelu TŘI VĚŽIČKY (www.seminar.papousci.com). Všichni už se moooc těšíme na osobní setkání !!! A tady je ještě několik fotografií z nejnovějšího čísla časopisu PAPOUŠCI 1-2019.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alena Winnerová

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.08.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Květy ibišku pro papoušky
Ve volné přírodě konzumují papoušci širokou škálu potravy od semen a květů stromů, keřů a trav přes různé plody a bobule. V zajetí jim můžeme poskytnout různé druhy jedlých květů, například květu ibišku.
celý článek
05.06.2018
Milena Vaňková
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
celý článek
08.03.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – odchovaní arové kobaltoví byli díky LPF vypuštěni do volnosti
V rámci projektu nadace Loro Parque Fundación bylo do volné přírody vypuštěno 6 arů kobaltových.
celý článek
13.07.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – odchovy a ochrana papoušků
V našem chovném centru se během letošní sezóny vylíhlo už 700 mláďat. Mnoho druhů našich papoušků bylo úspěšných a jejich mláďata už vylétla z hnízd, přičemž v některých případech sdílí voliéru se svými sourozenci z prvního hnízdění. 
celý článek