Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
07.03.2019

SELEN – dobrého pomálu

Text: Ing. Jana Jiroušková Kamberská
Foto: archiv redakce

Aneb jak je to vlastně se selenem a jeho toxicitou...

Stále častěji se mi množí dotazy na selen, který je často v zájmové chovatelské literatuře zmiňován pro chovnou sezonu jako nezbytný (v návaznosti na vstřebávání vit E) a pro jeho rychlé doplnění je doporučována konzumace para ořechů. Selen je esenciální stopový prvek, jehož množství závisí na obsahu tohoto prvku v půdě a uvádí se tedy rozmezí dle původu para ořechů od 8 mikrogramů až po 220 mikrogramů v jednom kusu ořechu.

 

 

Takže již při konzumaci 2 para ořechů denně (10g) se přijatá dávka selenu může pohybovat až na 300 % DDD pro člověka. Doporučená denní dávka (DDD) u člověka je většinou uváděna 1 mikrogram na 1 kg živé váhy.  Při dávce 400 ug se již může projevit akutní otrava selenem - kožními puchýřky, ztrátou vlasů a nehtů. Dlouhodobě vysoké dávky (nad 900 mikrogramů) mohou způsobit neurologickým obtíže, křeče či dokonce ochrnutí.

 

 

U papoušků jsem nalezla menší doporučenou denní dávku s tím, že toxicita tohoto prvku se projevuje u překročení 50násobku dávky (1 ořech na kilogram denně). Vezmeme-li tedy v úvahu opravdu větší papoušky o hmotnosti 1 kg měl by jim selen obsažený v jednom para ořechu vystačit na velmi dlouhou dobu, obzvláště i proto, že zdrojem selenu není v krmivu většinou jen para ořech, ale i ostatní složky jako ořechy, semena, zelenina, ovoce či doplňky. Ve volné přírodě si zástupci rodu Ara od toxicity pomáhají konzumací půdy extrémně bohaté na jíl, proto bychom měli i v případě odchovu v zajetí na tuto skutečnost brát zřetel. 

 

 

Některé možné projevy uváděné při předávkování selenem:

50násobek požadovaného množství

  • Snížení přírůstku hmotnosti
  • Ztráta váhy

100krát požadované množství

  • Snížená hmotnost vajec
  • Zvýšená šupinatost
  • Dermatitida
  • Nadměrná snůška
  • Blind staggers - příznaky několika nesouvisejících chorob zvířat, ve kterých postižené zvíře prochází s neustálým, ohromujícím pochodem a zdá se, že je slepé.
  • Plicní překrvení / edém
  • Cirhóza jater

 

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.08.2018
Václav Řeháček
Úspěšný odchov papouška chocholatého
Zajímavý archivní článek o úspěšném odchovu papouška chocholatého (Eunymphicus c. cornutus) u pana Václava Řeháčka z Písku.
celý článek
06.08.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
US Fish And Wildlife financuje projekt pro zachování amazoňana portorického
USFWS pokračuje ve svém závazku chránit kriticky ohroženého amazoňana portorického tím, že poskytne 11 milionů dolarů na financování podpory jeho chovu v zajetí.
celý článek
03.08.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – skvělé zprávy o výsledcích projektu pro ary zelené
Dnes bych Vám rád poreferoval o jednom skvělém úspěchu, který se týká ochrany arů zelených (Ara ambiguus) ve volné přírodě. Tento nádherný druh pochází z Ekvádoru, kde má to štěstí, že stále létá…
celý článek
18.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Aratinga oranžovočelý (Eupsittula canicularis)
Aratinga oranžovočelý se vyčlenil spolu s aratingou kaktusovým (Eupsittula cactorum), hnědohrdlým (Eupsittula perthinax), aztéckým (Eupsittula astec), jamajským (Eupsittula nana) a zlatočelým (Eupsittula aurea) z rodu Aratinga do rodu Eupsittula.
celý článek