Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
15.04.2019

Už jste si vysadili pro papoušky muchovník?

Text: Milena Vaňková
Foto: Milena Vaňková

MUCHOVNÍK -  AMELANCHIER

INDIÁNSKÉ BORŮVKY nebo také ROZINKOVÝ STROM

 

Vzhledem i chutí plodů připomíná nejvíce kanadské borůvky. Jedná se o nenáročný keř dorůstající i několika metrů. Muchovník je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný keř a dokonce i květy jsou velmi odolné mrazu. Takže téměř stoprocentně plodí, i když ostatní ovoce postihnou mrazíky v době květu. Snáší i vedra a sucho a je odolný proti škůdcům.

 Plody muchovníku obsahují velké množství vitaminu C, B2 a dalších, vlákninu, prospěšná antokyanová barviva a cenné minerály. Podporují odolnost organismu, působí preventivně proti onemocnění žaludku.

Muchovník může růst na místě až čtyřicet let, ovšem potřebuje zásoby živin. Vodu i živiny si jeho kořeny dovedou získat i z větších vzdáleností, přesto nezapomínáme na zálivku.

Existuje několik druhů muchovníků, všechny jsou jedlé. Květy muchovníku jsou samosprašné.

Plod chutná sladce, není tak borůvkově kyselý (narozdíl např. od zimolezu kamčatského). Semínka v plodu při rozkousnutí vydávají příjemnou mandlovou příchuť.

Muchovník má rád slunce, ale snáší i polostín. Ve stínu se mu dařit nebude.

 Osobně ho máme vysazen v místech, kde by se některým keřům a stromům vůbec nemuselo líbit. Každoročně kvete a plodí.

Papoušci si pochutnávají jak na květech, tak při postupné sklizni, na plodech. Zralé jsou, když jsou tmavě modré, ale ptákům chutnají i ještě červené nedozrálé.

Obohaťte jídelníček vašich papoušků květy a plody této nenáročné rostliny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.04.2018
Milan Bartl
Pavilon Austrálie v ZOO PARKU Vyškov
Obyvatelé pavilonu Austrálie v ZOO PARKU Vyškov, andulky vlnkované, korely chocholaté a klokani rudokrcí mají za sebou první zimu, kterou strávili v nově vybudovaném pavilonu. O otevření nového pavilonu Austrálie jsme informovali v tištěném časopise Papoušci 6/2017
celý článek
03.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost vody v tomto období
Jak na Tenerife, tak v České republice je právě hlavní chovná sezóna a tedy zároveň období, kdy je voda pro papoušky enormně důležitá. Přináší totiž potřebnou vlhkost vzduchu...
celý článek
29.10.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Ohlédnutí za EXOTIKOU 2018
Výstava EXOTIKA 2018 v Lysé nad Labem je pro letošní rok u konce. Pojďme si připomenout některé druhy papoušků, které jsme zde mohli vidět.
celý článek
02.04.2019
Milena Vaňková
Dáváte svým papouškům řebříček?
Řebříček obecný je znám pro velké množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Je to bylinka, kterou můžeme v rozumné míře předložit jako zelené krmení i našim papouškům
celý článek