Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

07.10.2019

Zajímají se vaše děti nebo vnoučata o papoušky?

Text: Milena Vaňková
Foto: manželé Šeligovi

Každý z nás chovatelů, ať už jednoho papouška – rodinného společníka nebo větší kolekce ptáků, si přeje, aby v jejich dlouholeté mravenčí práci a v tom, co vybudovali, pokračovali jejich děti nebo vnuci. A tak mnozí své potomstvo k této krásné zálibě vedou učením a předáváním vlastních zkušeností již odmalička. Záleží pak na dětech samotných, jestli je chovatelství chytne u srdíčka či nikoliv. Manželům Šeligovým z Dolní Lutyně, kteří jsou dlouholetými chovateli papoušků, se tento sen splnil v podobě vnučky Nicolky, desetileté žákyně Základní školy Aloise Jiráska v Dolní Lutyni.

O papoušky se Nicolka zajímá a chodí k nim vypomáhat již od svých pěti let. Je majitelkou páru alexandrů malých, o které sama pečuje, ale stará se i o ostatní chované papoušky. Učarovali ji nejvíce amazoňané a eklektové. S babičkou a dědečkem se pravidelně účastní výstav konaných v naší republice, ale i v Polsku. Se svými papoušky získala již několik ocenění v podobě diplomů i pohárů.

 

 

Je vidět, že papoušci malé slečně opravdu učarovali, věnovala jim i jednu ze svých slohových prací ve škole.

Studnici vědomostí má ve svých prarodičích, kteří jí své zkušenosti z chovu papoušků předávají a berou Nicolku na chovatelské akce. Desetiletá slečna zná také velmi dobře mnoho rostlin z přírody a ze zahrady, které může svěřeným papouškům připravit jako zpestření jídelníčku.

Stěžujeme si, že dnešní děti nechtějí vstát od počítačů, ale není to tak trošku i naše vina? Bereme své potomky ke krmení a péči o papoušky nebo je raději necháme právě u počítače, aby nás nezdržovali? Chodíme s dětmi do lesa, na louky, učíme je poznávat přírodu? Buďme k sobě upřímní. Možná právě změna v našem chování přivede k úžasné zálibě, jakou chovatelství bezesporu je, další generaci.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO Začátek chovatelské sezony 5. část
V posledních dnech se oteplilo a krásné slunečné počasí láká ven nejen nás, ale samozřejmě i papoušky. Po dlouhých zimních dnech se vyhřívají na sluníčku. Jaro je konečně tady.
celý článek
10.12.2018
MVDr. Veronika Trhoňová
Papoušci a svíčky
K Vánocům nepochybně patří svíčky. Každou neděli zapalujeme další svíčku na adventním věnci, vonné svíce používáme pro osvěžení domácnosti a navození vánoční atmosféry.
celý článek
01.01.2018
Dr. Juan F. Masello a Dr.…
Papoušci patagonští v El Cóndor, Patagonie, Argentina
Papoušci se v několika posledních desetiletích stali nejohroženějším řádem ptáků na světě. Je známé, že 26 % z 350 druhů papoušků je ohroženo celosvětovým vyhynutím a dalších 11 % je již téměř ohroženo. Jejich situace je ještě horší při posuzování samotných latinskoamerických a karibských druhů: 31 % druhů papoušků je vážně ohroženo celosvětovým vyhynutím.
celý článek
23.04.2019
Milena Vaňková
Podělte se s vařenými vejci z Velikonoc se svými papoušky
Troufám si říci, že neexistuje domácnost, kde by se v tuto chvíli na stole neobjevila vařená vajíčka. Nabídněme je i svým papouškům.
celý článek